Консультант КУ ХМР “ЦПРПП”
ГУМЕНЮК Ольга Олександрівна
Тел. +380966126497
E-mail:[email protected]
МБО Служба порятунку дітей пропонує мультфільми та розмальовку, які допоможуть відстоювати власні кордони дітям.
Часто діти не розповідають про насильство тому, що просто не розуміють і не можуть пояснити, що трапилося. Дитина, яка знає, що таке особисті кордони, які дії навіть авторитетних для неї дорослих є неприпустимі, буде впевнена в собі і зможе захиститися в небезпечних ситуаціях.
Переглянути матеріали можна на сайті ГС “Освіторія”: https://osvitoria.media/news/multfilmy-dlya-najmenshyh-yak-navchyty-dytynu-vidstoyuvaty-vlasni-kordony/
Для освітян, школярів і їхніх батьків створили платформу “Безпека дітей в Інтернеті”: https://beinternetawesome.withgoogle.com/uk_ua
Сайт містить корисні інструменти та ресурси з кібербезпеки, які покликані допомогти молодому поколінню безпечно й упевнено досліджувати онлайн-світ.
На платформі “Безпека дітей в Інтернеті” діти, батьки й педагоги знайдуть:
Зокрема, на сайті доступний “Посібник із Family Link”, який допоможе батькам встановити основні правила використання цифрових пристроїв для своєї сім’ї. Він містить інформацію, присвячену доступним функціям Family Link – додатка, який допомагає дорослим наглядати за своїми дітьми, які користуються пристроями Android.
Про це повідомляється на сторінці порталу “Нова українська школа”: https://nus.org.ua/news/google-zapustyv-v-ukrayini-platformu-bezpeka-ditej-v-interneti-korysni-materialy-dlya-osvityan-uchniv-i-yihnih-batkiv/
Український правопис за редакцією 2019 року є чинним і обов’язковим до застосування. Таке рішення 22 травня 2024 року виніс Верховний суд України, повідомив мовний омбудсмен Тарас Кремінь. З огляду на рішення Верховного суду мовний омбудсмен наполягає на необхідності масштабного використання чинного правопису в усіх сферах суспільного життя. Він також нагадав, що5-річний перехідний період, протягом якого діяли як старі, так і нові його норми, уже минув. Тому, наприклад, Національний мультимедійний тест у 2025 році проводитимуть уже на основі чинної редакції.
Про це повідомляє у своєму дописі портал “Нова українська школа”: https://nus.org.ua/news/verhovnyj-sud-ukrayiny-pidtverdyv-chynnist-novogo-pravopysu/
На допомогу педагогам надаємо довідкові матеріали до цієї теми:
Міністерство освіти і науки України разом із Міністерством цифрової трансформації України завершили роботу з розроблення інструктивно-методичних рекомендацій щодо запровадження та використання технологій штучного інтелекту в закладах загальної середньої освіти. Ці рекомендації сформовані на основі актуальних міжнародних практик.
Мета рекомендацій — поширення принципів і підходів до відповідального використання систем ШІ в загальній середній освіті. Передусім йдеться про дотримання прав людини, професійних етичних стандартів, підвищення обізнаності вчителів про можливі ризики та виклики, щоб критично, ефективно та етично взаємодіяти із системами ШІ та використовувати їхній потенціал.
Інструктивно-методичні рекомендації щодо запровадження та використання технологій штучного інтелекту в ЗСО будуть опубліковані на початку 2024/2025 навчального року.
Із проєктом документа можна ознайомитися за посиланням: https://mon.gov.ua/storage/app/sites/1/news/2024/05/21/Instruktyvno.metodychni.rekomendatsiyi.shchodo.SHI.v.ZZSO-22.05.2024.pdf
Джерело: https://mon.gov.ua/
Європейський центр ім. Вергеланда (програма “Демократична школа”) презентував посібник “DіGі-Нотики”.
Це збірка завдань та вправ для наймолодших дітей, завдяки яким можна в ігровій доступній формі розглянути питання цифрового громадянства. Серія відео, на яких базуються завдання, доступна для перегляду англійською мовою з українськими субтитрами.
Посібник містить вправи для закріплення інформації з перших трьох випусків анімаційного серіалу “DiGi-Нотики”:
Ознайомитися зі збіркою й завантажити її можна за посиланням: https://www.schools-for-democracy.org/images/documents/1344/digi-notyky_zbirnyk_zavdan_ua.pdf
Переглянути відео з українськими субтитрами можна на Порталі Ради Європи.
Джерело: https://nus.org.ua/
Для батьків і освітян вийшов збірник порад “Як заохотити дитину до читання: 50 незвичних способів”, який уклали за результатами однойменної міжнародної онлайн-конференції. Про це повідомляє сайт “Нова українська школа”.
Збірник “Як заохотити дитину до читання: 50 незвичних способів” розділений на дві частини – українськомовну та англійськомовну, аби ним могли скористатися батьки й педагоги як в Україні, так і за кордоном. Він складається з невеликих статей, у яких освітяни, психологи, письменники й інші фахівці діляться дієвими порадами й рекомендаціями, що стануть у пригоді під час розвитку читацької компетентності в дітей.
ОЗНАЙОМИТИСЯ З ПОСІБНИКОМ можна за посиланням: https://drive.google.com/file/d/1ZfW5mnvtpsDBix5dhjGGFFU0dDtiL9Qv/view
Детальніше – на сторінці першоджерела: https://nus.org.ua/news/50-nezvychnyh-sposobiv-yak-zaohotyty-dytynu-do-chytannya-dlya-batkiv-i-osvityan-vyjshov-zbirnyk-porad/
У рамках співпраці з Хмельницьким інклюзивно-ресурсним центром №1 для асистетів учителя ЗЗСО було проведено практичний семінар “Протоколи засідань команди психолого-педагогічного супроводу дитини з ООП” (спікери – Ольга РИБАК, директор Хмельницького ІРЦ №1, Анна ГАРБАР, фахівець Хмельницького ІРЦ №1).
Відбулася друга сесія Марафону педагогічних ідей, під час якого педагоги нашої громади мають вкотре ділилися власними педагогічними надбаннями, обмінювалися досвідом, отримали нові знання та практичні поради.
20 лютого спікерами Марафону педагогічних ідей виступили Вікторія ІСАКОВА, вчитель початкових класів Водичківської гімназії ХМР, Наталія АТАМАНЮК, вчитель початкових класів КЗЗСО “Ліцей №8 ХМР”, Марія ПАСІЧНИК, учитель початкових класів КЗЗСО “Початкова школа №1 ХМР” та Вікторія ДЕРИКОНЬ, вчитель початкових класів СЗОШ І-ІІІ ст. №27 ім.Д.Іваха м.Хмельницького.
Матеріали виступів можна переглянути за посиланнями:
15 лютого 2024 р. відбулося чергове заняття Школи професійного зростання молодих педагогів ЗЗСО “Впевнений старт”. Наставник цього заняття – Валентина ЧЕРНОМАЗЮК, учитель початкових класів КЗЗСО “Ліцей №7 ХМР”, – поділилася з молодими колегами секретами реалізації професійної співпраці та трансляції досвіду педагога. А ще – як хобі педагога можна перетворити у засіб для навчання та розвитку учнів.
Моніторинг якості освіти — система збору об’єктивних даних, обробки, зберігання і поширення інформації про досягнутий стан освіти, що дає змогу прогнозувати динаміку й основні тенденції функціонування освітньої галузі.
Об’єкти моніторингу у 2024 році:
ДЕТАЛЬНІШЕ – у презентації Оксани ОНОПРІЄНКО, завідувача відділу початкової освіти ім.О.Я.Савченко Інституту педагогіки НАПН України.
ПЕРЕЛІК закладів загальної середньої освіти — учасників основного етапу третього циклу загальнодержавного зовнішнього моніторингу якості початкової освіти у 2024 році (наказ МОН від 13.02.2024 № 161)
31 січня у рамках роботи Школи цифрової компетентності педагогів для вчителів початкових класів відбувся вебінар “Використання освітніх онлайн-платформ на уроках у початковій школі” (спікер – Марина ПЕТРИК, учитель інформатики КЗЗСО “Початкова школа №2 ХМР”.
Міністерство освіти і науки пропонує для громадського обговорення проєкт нової редакції Положення про атестацію педагогічних працівників, затвердженого наказом Міністерства освіти і науки України від 09.09.2022 № 805, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 21 грудня 2022 р. за № 1649/38985.
Нова редакція Положення про атестацію педагогічних працівників удосконалює порядок проведення атестації педагогічних працівників, усуває суперечності, які існують у чинній редакції, та забезпечує право педагогічних працівників на проходження атестації, гарантоване законодавством України.
Зауваження та пропозиції до зазначеного проєкту приймаються в електронній формі до 12 лютого 2024 року на e-mail: [email protected]
Звіт про результати громадського обговорення буде оприлюднено на офіційному вебсайті Міністерства освіти і науки України не пізніше ніж через два тижні після ухвалення рішення за результатами обговорення.
Джерело: https://znayshov.com
Традиційно розпочинаємо календарний рік проведенням Марафону педагогічних ідей, під час якого педагоги нашої (і не лише нашої) громади мають можливість поділитися власними педагогічними надбаннями, обмінятися досвідом, отримати нові знання та практичні поради, як зробити освітній процес більш ефективним.
24 січня спікерами Марафону педагогічних ідей виступили Оксана НОВОСЬОЛОВА, вчитель початкових класів Хмельницької ЗОШ І-ІІІ ст. №22 ім.О.Ольжича, Галина ТОДОСІЙЧУК, вчитель початкових класів КЗЗСО “Ліцей №7 ХМР” та Ірина ПИЖОВА, вчитель початкових класів КЗЗСО “Ліцей №14 ім.І.Огієнка ХМР”.
Матеріали виступів можна переглянути за посиланнями:
Чат-бот “Онлайн-консультування із питань атестації” – це онлайн-консультант, який допоможе легко та швидко знайти необхідну інформацію про атестацію педагогічних працівників. Чат-бот створений Центром професійного розвитку педагогічних працівників Дрогобицької міської ради Львівської області для допомоги педагогам та освітнім управлінцям у проведенні атестації (на основі інформаційного порадника «Атестація педагогічних працівників»).
Чат-бот: https://t.me/cprppdmrBot
Джерело: https://uied.org.ua/atestacziya-pedagogichnyh-praczivnykiv-onlajn-konsultuvannya/
Посібник розроблено Центром гідності дитини, який функціонує при Українському Католицькому Університеті. Центр гідності дитини – експертний, освітній та науковий центр з протидії насиллю над дітьми в Україні.
Методичний посібник містить поради вчителям щодо проведення STEM-уроків для учнів 1-4 класів початкової школи з таких досліджень:
1. Важіль: як можна підняти важкий предмет, доклавши невеликі зусилля використовуючи важіль.
2. Звуки та вібрації: як утворюються звукові хвилі, утворення звуку від вібрації й вібрації від звуку.
3-4. Рух машинки: як побудувати власну машинку та змусити її рухатися.
5. Землетрус та будова споруди: як архітектори проектують та будують споруди, здатні витримувати землетрус; як побудувати власну модельну споруди та випробовувати її.
6. Побудова моста над каньйоном: як побудувати міст для налагодження сполучення й швидкого пересування.
7. Енергія вітру: як використовувати енергію вітру для генерації в інші види енергії.
8. Гвинт Архімеда: як підняти воду на певний рівень за допомогою гвинта Архімеда, як створити з простих матеріалів власний гвинт Архімеда з ручним керуванням.
Рекомендації розроблені ТОВ «Навчальний СТЕМ центр «Сократ»
«Наздоженемо: курс про подолання освітніх втрат у початковій школі» — безплатний курс для вчителів початкової школи. Протягом навчання вчителі ознайомляться з форматами виявлення та стратегіями подолання освітніх втрат учнів у початковій школі.
Вчителі ознайомляться зі:
Після проходження курсу учасники(-ці) отримають сертифікат про підвищення кваліфікації на 15 годин.
Джерело: https://osvitoria.university/
Українським інститутом розвитку освіти розроблено інформаційний порадник «Атестація педагогічних працівників» для керівників закладів освіти, педагогічних працівників, які готуються до атестації, методистів.
Посібник містить загальну інформацію про підготовку до атестації, про атестацію окремих категорій педагогічних працівників, про роботу атестаційних комісій, про документаційний супровід атестаційного процесу та про можливість оскарження рішень атестаційних комісій, а також відповіді на найпоширеніші запитання, які хвилюють педагогів.
Брошура розповідає про те, як зробити перебування дитини в найпопулярніших соціальних мережах безпечним. Тут можна знайти план дій, який треба виконати перед реєстрацією в соціальних мережах, поради щодо того, як домовитися з дитиною про час, та вказівки, як правильно встановлювати правила користування соціальними мережами для дітей.
Джерело: СПІЛЬНОТЕКА ВІД UNICEF
Методичний інтенсив, який ми присвятили інклюзивному навчанню здобувачів освіти ЗЗСО, завершився вебінаром “Розвиток м’яких навичок осіб з ососбливими освітніми потребами” (спікер – Максим САВІНОВ, асистент учителя КЗ ЗСО “Ліцей №9 Хмельницької міської ради”).
Учасники вебінару ознайомилися з дієвими практиками ресурсності та стійкості, отримали інструменти для виховання стійкості в учнів та у собі особисто, опрацювали стратегію “Миттєва допомога”.
Наразі невід’ємним елементом уроків є презентація. Редакція “Говоримо pro освіту” поспілкувалася з педагогами та зібрала основні поради для вдалої презентації:
ДЕТАЛЬНІШЕ – на сайті “Говоримо pro освіту”.
30 листопада відбувся вебінар для вчителів-логопедів та вчителів-дефектологів “Розвиток фонематичних процесів – запорука успішного навчання в школі” (спікер – Ірина КОЗІЦЬКА, вчитель-логопед КЗЗСО “Ліцей №7 Хмельницької міської ради”).
Цикл очних зустрічей методичного інтенсиву завершив практикум “Модифікація навчальних предметів (дисциплін) для дитини з ООП в закладі загальної середньої освіти (початкова ланка)”, який провела Анна ГАРБАР, учитель – дефектолог, фахівець Хмельницького ІРЦ №1 (директор – Ольга РИБАК).
ПРЕЗЕНТАЦІЯ СПІКЕРКИ (при використанні просимо дотримуватися академічної доброчесності)
Роботу методичного інтенсиву 28 листопада 2023 року продовжив практичний семінар “Шлях до успіху: моделювання освітнього процесу в інклюзивному просторі”, який проведено у КЗЗСО “Ліцей №15 ім.О.Співачука Хмельницької міської ради” (керівник закладу – Алла КІЯЩУК).
Ніна КРИВОШЕЙ, заступник директора з НВР в початковій школі познайомила учасників семінару з особливостями організації інклюзивного простору в ліцеї; Валентина СИМЧУК, учитель початкових класів, поділилася практичними порадами з адаптації навчального матеріалу для учнів з ООП; Катерина КРИВОШЕЙ, Наталія ВЕЛЯНИК, учителі-дефектологи, розказали про роль дефектолога в моделюванні індивідуального розвитку дитини з ООП, а Галина РИБЧИНСЬКА, учитель образотворчого мистецтва, провела майстер-клас «Використання елементів арт-терапії у роботі з учнями з ООП».
Також усі учасники мали можливість ознайомитися з особливостями роботи закладу зі слабозорими та незрячими дітьми, а також переглянути підручники та посібники, надруковані шрифтом Брайля, які розробили педагоги ліцею для своїх учнів.
Тривають заняття методичного інтенсиву з питань інклюзії. 27 листопада 2023 року практичний семінар “Партнерська взаємодія в системі інклюзивної освіти” провели педагоги Хмельницької ЗОШ І-ІІІ ст.№18 ім.В.Чорновола (керівник закладу – Сергій БУБЕН). Досвідом своєї роботи з учнями з ООП та співпраці з членами Команди супроводу поділилися Лілія КАРСЬКА, заступник директора з НВР в початковій школі, Валентина КОЗЛОВСЬКА, учитель початкових класів та Галина ОХРЕЙ, учитель початкових класів.
У рамках методичного інтенсиву провели вебінар “Партнерська взаємодія з батьками дітей з ООП”(спікер – Олена ЦИГОЛЬНИК, учитель початкових класів Хмельницької ЗОШ І-ІІІ ст. №21, модератор – Ірина БІГУС, консультант КУ ХМР “ЦПРПП”).
Обговорили роль батьків як членів Команди супроводу дитини з ООП, фактори, які допомагають школі залучати батьків до активної участі в освітньому процесі.
У межах Всеукраїнської кампанії “16 днів проти насильства” для дітей віком від 4 до 18 років, їхніх батьків і освітян створили безплатний посібник “Інструктажі для безпеки дітей у школі”. Про це повідомляє освітній портал “Нова українська школа”.
ЗАВАНТАЖИТИ ПОСІБНИК можна за посиланням.
Крім того, можна також отримати додатки до інструктажів (ЗАВАНТАЖИТИ) та освітній плакат “Мої правила безпеки” (ЗАВАНТАЖИТИ).
У посібнику й додатках користувачі знайдуть:
Як зазначають автори видання, відповідні матеріали є додатками до курсу “Safeguarding. Безпека дитини в освітньому середовищі” для вчителів, шкільних психологів, соціальних педагогів і освітніх управлінців.
Пройти короткий освітній курс, спрямований на запобігання небезпечних впливів на дітей, усі охочі можуть за посиланням. У кінці навчання учасники отримають сертифікат.
Проєкт “Впровадження інструктажів для безпеки дитини” реалізується завдяки підтримці Фундації ЗМІН.
Джерело: https://nus.org.ua/
23 листопада відбулося дистанційне заняття Школи професійного зростання молодих педагогів на тему “Психологічна підтримка учасників освітнього процесу під час ранкових зустрічей в умовах воєнного стану” (наставник – Оксана БОНДАР, директор комунального опорного ЗЗСО “Іванковецький ліцей Хмельницької міської ради”, модератор – Ірина БІГУС, консультант КУ ХМР “ЦПРПП”).
Слухачі пригадали основні складові ранкових зустрічей, отримали практичні поради з досвіду роботи закладу освіти щодо психологічної підтримки учасників освітнього процесу, зокрема, учнів початкових класів, під час занять та в позаурочний час.
Запрошуємо приєднатися до Viber-спільноти асистентів учителя закладів освіти Хмельницької міської територіальної громади. Спільноту створено для активного спілкування, обміну позитивним досвідом, ідеями, ефективними практиками роботи з дітьми з ООП.
Приєднатися до спільноти: https://invite.viber.com
21 листопада у рамках методичного інтенсиву з питань інклюзивного навчання відбувся практикум “Документація асистента вчителя” (спікери – Тетяна ВАЩУК, Аліна ГЕРАСИМОВИЧ, асистенти вчителя СЗОШ І-ІІІ ст.№7 м.Хмельницького).
Спікери презентували учасникам авторську розробку – “Журнал асистента вчителя”, а також поділилися досвідом роботи з портфоліо учнів з ООП.
У рамках Тижня поінформованості про осіб з ООП розпочав роботу методичний інтенсив, який передбачає 5 практикумів та 4 вебінари з питань інклюзивного навчання від кращих педагогів-практиків нашої громади, фахівців ІРЦ та КУ ХМР “ЦПРПП”. Модератор заходу – Ірина БІГУС, консультант ЦПРПП.
20 листопада 2023 року педагоги відвідали майстерку “Взаємодія педагога – асистента вчителя – дітей з ООП за допомогою комунікації” (спікери – Анна ГОЛОВАЧУК, учитель початкових класів ліцею №13 ХМР, Світлана МОТРІЙ ,асистент вчителя ліцею №13 ХМР).
14 листопада 2023 року педагоги початкової школи взяли участь у IX МАРАФОНІ ПЕДАГОГІЧНИХ ІДЕЙ “ТЕХНОЛОГІЇ НАВЧАННЯ ТА ВИХОВАННЯ: ЕФЕКТИВНІ ПРАКТИКИ СУЧАСНИХ ПЕДАГОГІВ”, який проводився у форматі відеоконференцій (модератор – Ольга ГУМЕНЮК, консультант ЦПРПП).
МАТЕРІАЛИ СПІКЕРІВ:
Онлайн-курс передбачає підвищення кваліфікації педагогічних працівників – сертифікат на 30 годин (1 кредит ЄКТС).
Він містить три модулі:
Слухачі курсу дізнаються, як організувати уроки про правила безпечного руху на велосипеді та навчати їздити на ньому у своїй школі або громаді.
Джерело: nus.org.ua
Як повідомляє освітній портал nus.org.ua, Міністерство освіти і науки України поділилося добіркою корисних освітніх серіалів, які допоможуть педагогам покращити свої знання та навички з цифрової освіти, протидії булінгу та психологічної стійкості.
Усі матеріали розміщені на порталі “Дія. Освіта”.
🔹 У серіалі «Цифрові навички для вчителів» ідеться про цифрові інструменти, які можна використовувати в дистанційному навчанні. Дізнайтеся, як створювати заходи для учнів, організовувати навчання в групах онлайн та автоматично оцінювати їхні результати.
🔹 «Інтерактивне навчання: інструменти та технології» навчати інтегрувати ігри, мультики та інші активності в навчанні. Це допоможе учням більш мотивовано та цікаво підійти до вивчення теми та підвищити їхню зацікавленість на уроках.
🔹 Серіал «Тренінг для тренерів» з цифрової освіти розповідь про те, як планувати змішане навчання, збереження інтересів дітей та інтегрувати онлайн-курси в уроки.
🔹 «Школа без цькувань. Учителю»дасть дієві поради та методи боротьби з булінгом та його профілями, зокрема в роботі з дітьми з емоційно-повідінковими особливостями. Програма розроблена, щоби пояснити дорослим, як вони можуть протидіяти цькуванню серед учнів.
🔹 Завдяки освітньому серіалу «Бути поруч: основи психологічної підтримки тим, хто працює з дітьми»можна дізнатися більше про актуальну в умовах війни проблему — посттравматичний стресовий розлад. Цей матеріал допоможе вчителям навчитися підтримувати себе та дитину в складних умовах.
Педагогів запрошують на безкоштовний онлайн-курс “Цифровий учитель”. Курс розроблений ЮНЕСКО у співпраці із студією онлайн-освіти EdEra та Інститутом освіти для миру та сталого розвитку ім. Махатми Ганді ЮНЕСКО (MGIEP) за підтримки гранту Google.org та Міністерства освіти і науки України.
Курс «Цифровий учитель» створено для підтримки дистанційного і змішаного навчання в Україні.
Програма курсу містить сім модулів з доступом до практичних вправ, тестів та додаткових ресурсів. Зміст також стосується аспектів психічного здоров’я, психосоціальної підтримки, соціального та емоційного навчання.
Структура онлайн-курсу:
o Вступ
o Навігація цифровим простором
o Цифрова педагогіка
o Універсальний дизайн навчання в освітньому процесі
o Оцінювання в цифровому світі
o Цифрова комунікація та взаємодія в освітньому процесі
o Управління класом у цифровій педагогіці
o Соціально-емоційне навчання
Навчання на курсі безкоштовне. Слухачі мають можливість отримати сертифікат про підвищення кваліфікації на 1 кредит ЄКТС.
За матеріалами сайту: https://study.ed-era.com/uk/courses/course/4033
Створено посібник “Дорослі в ресурсі: як допомагати собі та дітям”, який містить дієві методи та способи самопідтримки й підтримки дітей в емоційному і загальному психологічному плані. Автори проєкту – спільнота відповідального вчительства EdCamp Ukraine.
У добірці міститься докладна інформація, як, наприклад:
Окрім іншого, у посібнику є практична частина з набором вправ та ігор, які можна виконувати як самостійно, так і у взаємодії з дітьми різних вікових категорій.
Джерело: https://nus.org.ua/
18 жовтня 2023 року розпочала роботу друга група слухачів Школи професійного зростання молодих педагогів початкової школи Хмельницької МТГ “Впевнений старт” (модератор групи – Ірина БІГУС, консультант КУ ХМР “ЦПРПП”).
Під час першого заняття обговорили, як планувати індивідуальну траєкторію професійного розвитку, провели самооцінювання власної педагогічної діяльності, ознайомилися з можливостями підвищення кваліфікації.
Мобільний застосунок «Вивчаю — не чекаю» — це інтерактивна гра для учнів 1–4-х класів, покликана урізноманітнити уроки та стати додатковим джерелом отримання знань. За допомогою застосунку діти вивчають шкільний матеріал, переглядаючи пізнавальні освітні відеоуроки з математики та української мови. А граючи в навчальні інтерактивні мініігри вони закріплюють вивчене.
Учні початкової школи можуть використовувати застосунок як на заняттях у школі, так і онлайн або для виконання домашніх завдань. Застосунок працює з вересня 2022 року і має на сьогодні понад 75 тисяч завантажень. Але донедавна його можна було завантажити тільки на смартфон чи планшет.
Відтепер застосунок має десктоп-версію: його можна встановити на комп’ютер і використовувати як додатковий інтерактивний елемент навчання безпосередньо в класі під час уроку.
Крім того, в оновленій версії став доступним кабінет учителя, завдяки якому вчителі бачать загальний навчальний план, мають доступ до всіх наявних уроків, можуть контролювати процес навчання учня в застосунку тощо.
У застосунку також додані нові функції:
– потокове відео (стримінг): відеоуроки можна переглядати не лише попередньо завантаживши їх, а також як потокове відео. Це «полегшує» застосунок і дає можливість обмежити використання пам’яті мобільного пристрою або комп’ютера;
– медіапрогравач: відеоуроками тепер можна управляти — поставити на паузу, прискорити перегляд чи повернутися, щоб прослухати певну частину знову.
Оновлена версія «Вивчаю — не чекаю» доступна на App Store та Google Play. Запрошуємо ознайомитися з методичними рекомендаціями та використовувати інтерактивну гру в навчальному процесі.
Нагадуємо, що застосунок «Вивчаю — не чекаю» створили «Освіторія» та War Child Holland у партнерстві з Міносвіти у відповідь на освітні виклики воєнного часу, щоб забезпечити всіх українських учнів початкових класів можливістю навчатися за українськими навчальними програмами в будь-якій точці світу та за будь-яких умов.
Застосунок розроблено на основі методології War Child Holland, яка спеціалізується на створенні освітніх продуктів для дітей у країнах, де відбуваються війни або збройні конфлікти. Щоб адаптувати застосунок для України, «Освіторія» залучила до роботи над навчальним контентом провідних вчителів і методистів.
У посібнику представлено інформацію щодо імплементації/використання візуалізації в освітньому процесі початкової школи, охарактеризовано комплексні вміння візуалізації навчальної інформації, якими має володіти сучасний учитель початкової школи для успішної реалізації вимог Державного стандарту початкової освіти за цим напрямом.
З додатковими методичними та дидактичними матеріалами щодо імплементації/використання візуалізації навчальної інформації в початковій освіті можна ознайомитися на сайті https://sites.google.com/view/vizualschool.
Запрошуємо педагогів початкової школи зі стажем до 5 років приєднатися до числа слухачів Школи професійного зростання молодих педагогів “Впевнений старт”.
Заняття стартують після 10 жовтня 2023 року в змішаному форматі.
Реєстрація слухачів за покликанням: https://forms.gle/Z4iegJopWui8VdJKA
Команда освітнього порталу https://znayshov.com/ підготувала огляд Інструктивно-методичних рекомендацій щодо викладання навчальних предметів у закладах загальної середньої освіти у 2023/2024 навчальному році, розроблених Міністерством освіти і науки України.
Публікація дає відповіді на питання, які організаційні нюанси слід врахувати вчителям початкових класів на старті навчального року, яким напрямам роботи слід приділити увагу тощо.
“Креативні уроки в початковій школі” – безоплатний курс для підвищення кваліфікації вчителів початкових класів від команди застосунку “Вивчаю – не чекаю”.
Після успішного проходження курсу педагоги можуть отримати сертифікат про підвищення кваліфікації на 6 годин.
Курс містить 6 навчальних відео, за допомогою яких вчителі опанують:
21 вересня відбулася зустріч з керівниками методичних об’єднань учителів початкових класів ЗЗСО Хмельницької МТГ (модератор – Ірина БІГУС, консультант ЦПРПП).
Педагоги опрацювали методичні рекомендації щодо організації освітнього процесу в початковій школі в 2023/2024 н.р., а також обговорили напрями роботи професійної спільноти на поточний навчальний рік.
В рамках проєкту «Сприяння освіті» та шведської програми соціально-емоційного розвитку «Веселі друзі» розроблено путівник-порадник для педагогів.
Мета програми “Веселі друзі” – допомогти педагогам, батькам і насамперед дітям краще розуміти власні емоції, розпізнавати їх та керувати ними, що допомагатиме налагоджувати соціальну взаємодію одне з одним і дорослими.
На допомогу вчителям початкових класів пропонуємо добірку посібників для вхідного діагностування навченості учнів/діагностування освітніх втрат з української мови та читання, математики, інтегрованого курсу “Я досліджую світ”:
Дитяча й сімейна психологиня Світлана РОЙЗ на своїй сторінці у Facebook згрупувала питання, які найчастіше приходили від батьків і вчителів, та розповіла, чому перші місяці “школи” будуть не про навчання й здобутки, а про стрес, адаптацію й співналаштування.
У статті порталу “Нова Українська Школа” – пояснення освітнього омбудсмена Сергія Горбачова, як діяти керівникам та педагогам, якщо батьки подають заяву про відкликання згоди на обробку персональних даних у державних або приватних сервісах електронних журналів і щоденників (якщо така згода була надана) і заперечують проти обробки персональних даних.
ДЕТАЛЬНІШЕ – за посиланням: https://nus.org.ua/news/obrobka-personalnyh-danyh-u-elektronnyh-zhurnalah-i-shhodennykah-korysna-informatsiya-dlya-batkiv-pedagogiv-i-osvitnih-upravlintsiv/
Четвертий день роботи Літньої школи стійкості був присвячений темам, спрямованим на розвиток м’яких навичок та командної роботи учнів та педагогів.
Наталія ГРАМАТЧИКОВА, вчитель початкових класів КЗЗСО “Початкова школа №1 ХМР”, ознайомила учасників з особливостями розроблення та реалізації навчальних та дослідницьких проєктів з учнями початкових класів, а також запропонувала педагогам під час практичної роботи підготувати міні-проєкт “Моя Україна”.
Розвитку м’яких навичок та основам таймменеджменту була присвячена майстерка “Soft skills: готуємо учнів до успішної життєдіяльності” Наталії БІЛОЗОР, учителя початкових класів КЗЗСО “Ліцей №2 ХМР”.
Третій день Літньої школи стійкості учасники розпочали із занурення в СЕЕН разом із Наталією БЄЛІКОВОЮ та Тетяною КАРНАСЕВИЧ, учителями початкових класів КЗЗСО “Початкова школа №3 ХМР”.
Лариса ФАТЮК, учитель початкових класів Копистинського НВК, розкрила учасникам можливості використання математичного планшета – геоборда для розвитку дрібної моторики молодших школярів, логічного мислення і не тільки.
Спікер другого дня роботи Літньої школи стійкості Ольга КУРНЯК, учитель початкових класів ліцею №17 ХМР, провела для учасників тренінг “Тімбілдінг як засіб стабілізації емоційного стану при роботі з травмою в початковій школі”.
Ольга КРИКУН, учитель початкових класів НВК №7 м.Хмельницького, розповіла про роль учителя в інклюзивному середовищі і провела практичне заняття з використанням карток PECS.
Стартувала робота Літньої школи стійкості, організованої ЦПРПП для педагогів Хмельницької міської територіальної громади. Для педагогів нашої спільноти перший робочий день розпочався з патріотичного квесту-мотиватора “Мій скарб – моя Україна” від Валентини СИМЧУК, учителя початкових класів ліцею №15 ім.О.Співачука ХМР.
Під час другої майстерки Анна ГОЛОВАЧУК, учитель початкових класів НВО №28, розкрила секрети розвитку критичного мислення на уроках математики в початкових класах.
Дидактичний інструментарій для визначення і компенсації втрат у навчанні української мови в 1 – 4 класах,розроблений провідним науковим співробітником відділу початкової освіти імені О. Я. Савченко Інституту педагогіки НАПН України Оксаною Петрук.
Дидактичний інструментарій для визначення і компенсації втрат у навчанні інтегрованого курсу “Я досліджую світ” в 1 – 4 класах, розроблений науковцями відділу початкової освіти імені О. Я. Савченко Інституту педагогіки НАПН України Н.М. Бібік і Т.С. Павловою.
Дидактичний інструментарій для визначення і компенсації втрат у навчанні математики в 1 – 4 класах, розроблений науковцями відділу початкової освіти імені О. Я. Савченко Інституту педагогіки НАПН України О. В. Онопрієнко та Н. П. Листопад.
МОН опублікувало лист з оновленим переліком навчальної літератури та навчальних програм, які рекомендовані для використання в освітньому процесі закладів освіти у 2023/2024 навчальному році.
Ознайомитися з переліком можна на сайті Інституту модернізації змісту освіти: https://imzo.gov.ua/kataloh-nadannia-hryfiv/
Під час добору навчальної літератури для використання в освітньому процесі педагогам варто враховувати, що до деяких навчальних програм останнім часом були внесені зміни та доповнення, що, відповідно, не відображено в підручниках та посібниках попередніх років. Однак, у листі МОН нагадує, що педагогічні працівники мають право на академічну свободу, зокрема, свободу викладання, вільний вибір форм, методів і засобів навчання, які відповідають освітній програмі.
Джерело: https://nus.org.ua/
28 липня 2023 року на черговому засіданні Кабінет Міністрів України ухвалив постанову «Про початок навчального року під час дії воєнного стану в Україні».
Метою постанови є зменшення загроз життя і здоров’я здобувачів освіти та працівників закладів освіти у період дії воєнного стану через урегулювання питання організованого початку 2023/2024 навчального року.
Організація освітнього процесу залежить від конкретної безпекової ситуації в кожному населеному пункті. Обласні військові адміністрації і засновники закладів освіти в цих умовах повинні ухвалювати рішення, що необхідні для збереження життя та здоров’я населення.
Акт визначає тривалість навчального року, а також завдання обласним та Київській міській військовим адміністраціям щодо забезпечення його організованого початку спільно із засновниками закладів освіти залежно від безпекової ситуації.
За інформацією платформи “Укрінформ”, про це повідомив у Телеграмі постійний представник Кабміну у Верховній Раді Тарас Мельничук: “Установлено в закладах загальної середньої освіти тривалість 2023/2024 навчального року з 1 вересня 2023 до 28 червня 2024. Доручено обласним та Київській міській військовим адміністраціям за участю засновників закладів загальної середньої освіти забезпечити організацію початку навчального року залежно від безпекової ситуації в кожній окремій адміністративно-територіальній одиниці”.
Джерела: https://mon.gov.ua/, https://www.ukrinform.ua/
Актуалізуємо знання про особливості підготовки уроків у початковій та базовій школі з інформаційно-методичним вісником ХОІППО “Орієнтир”:
Спецвипуск “Методичний конструктор підготовки учителя початкових класів до уроку” (березень, 2023)
Розпочала роботу платформа”Вчимо”, на якій зібрано вже більше 400 цікавих онлайн-сервісів з описом, скрінами, відеороликами та параметрами.
Серед категорій сервісів, які описані на платформі, – віртуальні дошки, віртуальні екскурсії, ментальні карти, інтерактивні вправи, робота з відео, системи для спільної роботи, робота з документами, хмарні сховища тощо.
Дитячий фонд ООН (ЮНІСЕФ) та Державна служба з надзвичайних ситуацій (ДСНС) створили брошуру «Вартові безпеки», за допомогою якої можна пояснити дітям правила поведінки з основними пожежонебезпечними предметами та навчити виявляти ситуації, що порушують правила пожежної безпеки.
У брошурі розміщено:
Виконувати завдання з брошури можна вдома з дитиною або ж на заняттях у школі.
Джерело: https://znayshov.com/News/Details/broshura_vartovi_bezpeky
Український інститут розвитку освіти презентував посібник «Упровадження компонентів розвитку емоційного інтелекту в учнівства: практичний порадник педагогам закладів загальної середньої освіти» (укладачі: Венгловська О. А., Елькін О. Б., Марущенко О. А., Федоренко О. Ф.).
У практичному пораднику: висвітлено особливості розвитку компонентів емоційного інтелекту здобувачів загальної середньої освіти, зокрема, на прикладі впровадження соціально-емоційного та етичного навчання (далі – СЕЕН); презентовано змістово-методичне забезпечення, інформаційні ресурси та інструменти викладання СЕЕН; надано інструкції щодо організації освітнього процесу у ЗЗСО.
Проєкт “Навчаємось разом/Learning Together” презентував посібник “Як допомогти учням і батькам у часи війни”.
Як повідомляють на сайті проєкту, у посібнику розкрито методичні рекомендації щодо реалізації практик, спрямованих на підтримку вчителів початкових класів, які працюють у складних умовах, пов’язаних із війною, переживанням стресових ситуацій, і мають віднайти в собі ресурси для ефективної роботи й підтримки своїх учнів, а також їхніх батьків.
Посібник містить наступні тематичні модулі:
• стрес, травма, резилієнс, перша психологічна допомога для педагогів;
• психосоціальна підтримка дітей;
• робота з батьками;
• методологія роботи тренера.
Матеріали посібника допоможуть викладачам, педагогам, які не мають фахової психологічної освіти, упевнено почуватися в темі психосоціальної підтримки.
ПЕРЕГЛЯНУТИ/ЗАВАНТАЖИТИ ПОСІБНИК
У квітні 2023 року Google Україна у співпраці з Міністерством освіти і науки та Міністерством цифрової трансформації запустили українськомовну версію онлайн-гри «Interland: Безпека дітей в Інтернеті». Гра доступна на будь-якому пристрої за посиланням.
Інтерактивна гра призначена для навчання дітей цифровій безпеці.
«Interland» — це уявне контрольоване освітнє середовище, що зацікавлює дітей здобувати знання із цифрової безпеки. Гра занурює у змодельований світ, де діти разом із жителями міста, інтернавтами, виконують різноманітні пригодницькі завдання, а саме:
Інші цифрові рішення Google для освіти розміщено на освітньому хабі Google Знання. На цій платформі також можна ознайомитися з Посібником із безпеки дітей в Інтернеті.
Джерело: https://mon.gov.ua
Свідоцтво досягнень – це документ, який дає розгорнуте уявлення про навчальний поступ дитини в школі. Вчитель/вчителька заповнює документ один раз на рік. Свідоцтво досягнень складається з двох частин: характеристики наскрізних умінь учня/учениці та результатів навчання за предметами або інтегрованими курсами. Наскрізні вміння або так звані «м’які» вміння, як-от читання з розумінням, ініціативність чи здатність співпрацювати, формуються під час вивчення всіх предметів та інтегрованих курсів.
Свідоцтво досягнень не містить балів. Для оцінювання як наскрізних умінь, так і результатів навчання учнів/учениць 1-2-х класів застосовуються твердження “сформовано”/”формується”. У 3-4-х класах результати навчання можуть оцінюватися за чотирма рівнями: «початковий», «середній», «достатній», «високий» рівні, а наскрізні вміння – так само, як і в 1-2-х.
Свідоцтво досягнень не містить оцінок у балах з предметів, натомість розгорнуто окреслює рівень сформованості наскрізних умінь та результатів навчання, за якими можна простежити навчальний поступ учнів/учениць. На відміну від табелю, де виставлялися бали з предметів і яке не надавало чіткого розуміння, що саме учню/учениці вдається, а чому варто приділити більше уваги, свідоцтво досягнень дозволяє батькам або особам, які їх замінюють, побачити ширшу картину навчання дитини завдяки виокремленим результатам навчання.
У свідоцтві досягнень також міститься інформація і про наскрізні вміння, які формуються під час вивчення всіх предметів та інтегрованих курсів. Інформація про це відсутня в табелі, тож свідоцтво досягнень дає змогу глибше зрозуміти навчальний поступ дитини, а не лише побачити «сухі» бали.
Свідоцтво досягнень заповнює вчитель/вчителька початкового класу, в якому навчається дитина. Документ заповнюють наприкінці навчального року. При заповненні свідоцтва вчитель/вчителька враховує навчальний поступ та динаміку зростання навчальних досягнень учнів/учениць. Оцінювання відбувається за критеріями, що додаються до методичних рекомендацій оцінювання навчальних досягнень учнів/учениць початкових класів НУШ.
Як свідоцтво досягнень учнів/учениць 1-2-х, так і відповідний документ для 3-4-х класів містять інформацію про формування наскрізних умінь. Обидва документи у другій частині описують результати навчання учнів/учениць за предметами та інтегрованими курсами. Відмінність полягає в тому, що у 1 та 2 класі результати оцінюють вербально (словами «сформовано”, “формується”), а у 3 та 4 класах – вербально або рівнево («початковий», «середній», «достатній», «високий» рівні).
Одна оцінка з предмета або інтегрованого курсу не дає змоги зрозуміти навчальний поступ учня/учениці. Під час вивчення кожного навчального предмета або курсу формуються компетентності, що й описуються через результати навчання. Різні компетентності з одного предмета або інтегрованого курсу можуть формуватися нерівномірно. Наприклад, учень/учениця може набагато краще взаємодіяти усно, ніж створювати письмові висловлювання. Усереднений бал за весь предмет ніколи не дасть змоги розкрити це та звернути увагу батьків або осіб, які їх замінюють, та самої дитини на те, що їй вдається найкраще, а на що варто звернути більше уваги.
Рівневе оцінювання, яке розпочинається з 3-го класу Нової української школи, є плавним переходом від вербального оцінювання у 1-2-х класах до бального у базовій школі. Воно дає змогу продовжувати оцінювання не з предметів загалом, а за окремими результатами навчання дитини. Рівневе оцінювання зберігає цінності формувального оцінювання – відстеження особистісного розвитку кожного учня/учениці та його/її навчального поступу.
Наскрізні вміння, наприклад, висловлювання власної думки, самостійність, співпраця та читання з розумінням формуються під час вивчення всіх предметів та інтегрованих курсів. Формування цих умінь неможливо оцінити за окремими предметами чи курсами, тож для них виділено окремий розділ. Наскрізні або, як їх ще називають, «м’які» вміння є основою для успішного навчання та самореалізації в сучасному світі, саме тому їхньому формуванню приділяється окрема увага в Новій українській школі.
Ні. Рівневе оцінювання передбачене лише для учнів/учениць 3-х та 4-х класів Нової української школи.
Рівневе оцінювання є поступовим переходом від вербального до бального оцінювання. Рівневе оцінювання має продовжуватись і під час адаптаційного періоду в базовій школі, аби полегшити перехід дитини на інший освітній рівень. Різкий перехід до бального оцінювання, навпаки, цю тяглість розірвав би.
Для оцінювання результатів навчання учнів/учениць рекомендовано використовувати Орієнтовну рамку оцінювання результатів навчання учнів 1-4 класів закладів загальної середньої освіти (Додаток 1 до Методичних рекомендацій щодо оцінювання результатів навчання учнів 1-4 класів ЗЗСО), у якій окреслені чіткі характеристики рівнів навчальних досягнень учнів.
Рівні, за якими відбувається оцінювання, не відповідають певним балам. За допомогою рівнів досягнення результатів батьки або особи, які їх замінюють, можуть побачити, що дитині вдається найкраще, а на що необхідно звернути більше уваги.
Переводити рівні у бали не варто. Рівні відображають навчальний поступ дитини, показують сильні сторони та зони для розвитку дитини, а не дають «суху» оцінку з предмета чи інтегрованого курсу.
Мотивувати дітей, незалежно від наявності або відсутності балів, необхідно не лише за допомогою них. Мотивацією для учнів/учениць за умов вербального оцінювання слугує їхній особистий навчальний поступ, для відстеження якого у початковій школі здійснюється формувальне оцінювання.
Метою такого оцінювання є формування у дитини впевненості в собі та власних можливостях, відзначення будь-якого успіху, акцентування уваги на сильних сторонах, а не на помилках, діагностування досягнень, виявлення проблем і вчасне запобігання їхньому нашаруванню, стимулювання бажання вчитися та прагнути максимально можливих результатів, а також запобігання страху помилок. Отже, формувальне оцінювання має мотивувати і надихати дитину на навчання та виявлення власних здобутків.
Невід’ємним складником підвищення мотивації до навчання є і здатність учнів/учениць самостійно оцінювати власний поступ, що може здійснюватись у цікавий для дітей спосіб. Зворотний зв’язок від вчителів/вчительок має орієнтувати дітей на успіх, підтримувати їх та надихати на вдосконалення.
Свідоцтво досягнень підписують учитель/учителька і батьки (особи, які їх замінюють). Оригінал свідоцтва досягнень надається батькам, а його завірена копія зберігається в особовій справі учня/учениці в закладі освіти. За бажанням батьки можуть залишити свій коментар у свідоцтві у графі «Побажання батьків (осіб, які їх замінюють)», проте всі інші графи свідоцтва заповнює вчитель/вчителька початкового класу, в якому навчається дитина.
Батьки (особи, які їх замінюють), чиї діти навчаються дистанційно чи у змішаній формі, є джерелом інформації про формування наскрізних умінь у дитини. Отже, вони можуть брати участь у процесі оцінювання спільно з учителем/учителькою, надавати відповідну інформацію, ділитись спостереженнями, проте свідоцтво досягнень у будь-якому разі заповнює педагог.
Джерело: https://mon.gov.ua/
Курс розроблено проєктом «Навчаємось разом» спільно зі студією онлайн-освіти EdEra за фінансової підтримки Європейського Союзу й Міністерства закордонних справ Фінляндії та підтримки Міністерства освіти і науки України.
Курс “Школа стійкості” складається з 4 модулів:
До створення курсу долучилися експерти з різних галузей, які поділилися власним досвідом і порадами:
Після проходження тестів слухачі отримають сертифікат з підвищення кваліфікації на 30 годин, а також додаткові матеріали з корисними ресурсами.
17 травня 2023 року під час заключного заняття разом із наставником Альоною БОРИСЮК, психологом КУ ХМР “ЦПРПП”, учасниці опановували техніки відновлення внутрішніх ресурсів, “зазирнули” у свій внутрішній світ за допомогою асоціативних карт, а також ділилися власними способами запобігання емоційного та професійного вигорання.
13 найактивніших слухачів Школи, а також їх наставники отримали сертифікати про підвищення кваліфікації.
СЕРТИФІКАТИ УЧАСНИКІВ ТА НАСТАВНИКІВ ШКОЛИ
Міністерство освіти і науки України видало наказ від 15.05.2023 №563, який затверджує “Методичні рекомендації щодо окремих питань здобуття освіти в закладах загальної середньої освіти в умовах воєнного стану в Україні”.
Служба освітнього омбудсмена звертає увагу на ключові моменти із цих методичних рекомендацій:
Під час чергового заняття Школи професійного зростання молодих педагогів “Впевнений старт” слухачі опановували основні засади інклюзивного навчання, зокрема, особливості модифікації освітніх програм та навчальних матеріалів для учнів з особливими освітніми потребами.
Заняття для молодих педагогів провели Ірина БІГУС, консультант КУ ХМР “ЦПРПП”, та Ольга МАРТЕМЬЯНОВА, вчитель-дефектолог СЗОШ І-ІІІ ст.№8 м.Хмельницького.
Як повідомляють на сайті МОН України, з 15 до 21 травня 2023 року в Україні триватиме перший етап щорічного Тижня безпеки дорожнього руху «Безпека на дорогах в умовах воєнного стану», який відбудеться відповідно до Плану заходів на 2023 рік із реалізації Національної стратегії зі створення безбар’єрного простору в Україні на період до 2030 року.
Міністерство освіти і науки України рекомендує органам управління у сфері освіти та керівникам закладів загальної середньої освіти провести організаційні заходи, що спрямовані на запобігання дитячого дорожньо-транспортного травматизму:
Крім цього, Міністерство освіти і науки України рекомендує провести бесіди з батьками учнів, зокрема акцентувати їхню увагу на захисті життя та здоров’я дітей у процесі дорожнього руху, засвоєння ними норм безпечної поведінки, а також провести цикл заходів із практичних навичок поведінки у разі надзвичайних ситуацій, виявлення мінно-вибухових предметів тощо.
Загальний план заходів Тижня безпеки дорожнього руху та матеріали для їх проведення можна знайти за ПОСИЛАННЯМ.
Як повідомляє Український центр оцінювання якості освіти, МОН затверджено нову редакцію Програми загальнодержавного зовнішнього моніторингу якості початкової освіти (далі – Програма). Ця Програма “визначає методологічні й організаційно-технологічні засади підготовки та проведення загальнодердавного зовнішнього моніторингу якості початкової освіти, порядок визначення його результатів, форми їх узагальнення й оприлюднення”.
Як зазначено у Програмі, загальнодержавний моніторинг проводиться періодично. Рекомендована періодичність – раз на три роки.
Об’єктами загальнодержавного моніторингу є мовно-літературна, математична й природнича освітні галузі на рівні початкової освіти закладів загальної середньої освіти. Основними учасниками моніторингу є учні 4-х класів початкової школи ЗЗСО та педагогічні працівники – вчителі початкових класів, які навчають випускників початкової школи. Вибірка учасників загальнодержавного моніторингу затверджується наказом МОН України.
На сьогодні вже розпочалася підготовка до наступного, третього, циклу моніторингу, основний етап якого заплановано провести навесні 2024 року.
Нині фахівці Українського центру працюють над розробленням рамкового документа з оцінювання природничо-наукової компетентності молодших школярів та інструментів (тестів, анкет) для вимірювання рівня сформованості природничо-наукової компетентності. Восени 2023 року буде проведено пілотування напрацьованих інструментів з метою перевірки їхньої валідності та надійності.
Нагадуємо, що раніше ми вже публікували методичні рекомендації щодо формування читацької та математичної компетентностей учнів на рівні початкової освіти, підготовлені експертами УЦОЯО за підсумками загальнодержавного зовнішнього моніторингу якості початкової освіти 2021 року.
РЕКОМЕНДАЦІЇ ЩОДО ФОРМУВАННЯ МАТЕМАТИЧНОЇ КОМПЕТЕНТНОСТІ
РЕКОМЕНДАЦІЇ ЩОДО ФОРМУВАННЯ ЧИТАЦЬКОЇ КОМПЕТЕНТНОСТІ
Фото з сайту Українського центру оцінювання якості освіти
ГО “Смарт освіта” розробила для вчителів методичні посібники, з допомогою яких можна легко проводити як окремі заняття, так і цілу серію уроків з кібербезпеки. Такі заняття пропонують проводити як учителям інформатики, так і вчителям інших дисциплін. Потрібно просто обрати відповідний вашому класу посібник та допомогти учням бути в більшій безпеці в інтернеті.
Про це повідомляє сайт https://nus.org.ua/.
Цей курс допоможе відрізнити правду від фейків, розкаже, з ким спілкуватися в інтернеті безпечно, а хто таки насправді кіберзлочинець. Курс складається з п’яти частин для учнів різних класів: 1–2, 3–4, 5–6, 7–9 та 10–11. Кожна частина враховує вікові особливості дітей. Щоб учням було легше засвоїти матеріал курсу, його подають у вигляді анімаційних роликів. Для закріплення знань передбачено виконання різноманітних завдань.
Структура курсу для учнів 1–2, 3–4 класів:
У цій частині дітей у навчанні супроводжуватиме герой Смарті.
Тривають заняття Школи професійного зростання молодих педагогів “Впевнений старт” (модератор – Ірина БІГУС, консультант КУ ХМР “ЦПРПП”).
26 квітня 2023 року молоді педагоги разом з наставником Аксинією ЛЕЗНЮК, консультантом КУ ХМР “ЦПРПП”, занурилися у світ проєктів. Під час дистанційного заняття слухачі отримали практичні поради щодо формування дорожної карти проєктної діяльності, ознайомилися з основними складовими дослідницьких проєктів та послідовністю реалізації проєктів з учнями початкової школи.
МАТЕРІАЛИ ЗУСТРІЧІ
За підтримки Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ) в Україні в рамках ініціативи “Спільно до навчання” видано посібник для педагогів закладів загальної середньої освіти, який містить практичні матеріали, які допоможуть зрозуміти психологічні аспекти дитячих реакцій на травматичні події війни, способи допомоги дітям у подоланні наслідків психотравм в освітньому процесі.
Порадник також допоможе вчителям подбати про власне ментальне здоровʼя.
ПОСІБНИК розміщено на сайті СПІЛЬНОТЕКА від ЮНІСЕФ: https://spilnoteka.org/
ПЕРЕГЛЯНУТИ посібник ЗАВАНТАЖИТИ посібник
Більше матеріалів від ЮНІСЕФ можна переглянути за посиланням: https://spilnoteka.org/catalog/
20 квітня відбулося сьоме (очне) заняття Школи професійного зростання молодих педагогів “Впевнений старт” (модератор – Ірина БІГУС, консультант КУ ХМР “ЦПРПП”, наставник – Лариса ФАТЮК, учитель початкових класів Копистинського НВК Хмельницької міської ради).
Дізналися, що геоборд (математичний планшет) – це багатофункціональна геометрична дошка для конструювання плоских зображень, яку можна використовувати на будь-якому уроці в початковій школі для розвитку просторової уяви, логічного мислення, дрібної моторики, а також мали можливість попрактикуватися у створенні зображень на геоборді.
Підвищуючи кваліфікацію, педагогічні працівники, які працюють у закладах загальної середньої освіти, тепер зобов’язані не менше 10% від загальної кількості годин підвищення кваліфікації, тобто 15 годин зі 150 годин на 5 років, приділяти вдосконаленню знань, умінь і практичних навичок у питанні надання психологічної підтримки учасникам освітнього процесу.
Відповідні зміни внесено Законом «Про внесення змін до статті 51 Закону України “Про повну загальну середню освіту” http://bit.ly/3o6RbsR. Наразі Закон має підписати Президент. Очікується його офіційне опублікування, після чого зміни набудуть чинності.
Про це написав на своїй сторінці у Facebook освітній омбудсмен Сергій Горбачов: https://www.facebook.com/Education.Ombudsman.Sergii.Gorbachov
Повномасштабна війна впливає на психологічний стан учасників освітнього процесу, а психологічний стан своєю чергою впливає на якість навчання учнів та роботу вчителя. Тому педагогічні працівники повинні володіти навичками спілкування з дитиною, що зазнала психологічної травми, вміти розпізнавати такі травми, підтримати дитину, себе та іншого педагогічного працівника.
Нагадуємо, що педагогічний працівник має право самостійно визначати кількість годин для щорічного підвищення кваліфікації. Але за 5 років загальна кількість годин має складати 150.
Для підвищення кваліфікації з питань психологічної підтримки Служба освітнього омбудсмена України рекомендує педагогам наступні курси:
«Перша психологічна допомога учасникам освітнього процесу під час і після завершення воєнних дій» – онлайн-курс, розроблений Асоціацією інноваційної та цифрової освіти за сприяння МОН у межах Національної програми психологічного здоров’я українців, яку започаткувала Перша леді України Олена Зеленська. У його створенні взяли участь провідні експерти галузі психології з США та Ізраїлю http://bit.ly/3KELgTu.
“Розумію” – безоплатний онлайн-курс із психологічно-емоційної підтримки для вчителів та шкільних психологів від громадської спілки «Освіторія».
Під час курсу ви дізнаєтеся:
Як зрозуміти психологічні прояви стресу у дітей та допомогти їм
Як знизити свої негативні емоційні прояви та підтримати себе у складні часи
Як навчати дітей та зберегти власний психологічний ресурс
Які методи арттерапії можна використовувати в роботі вчителя
Як підтримати дитину та батьків під час війни https://bit.ly/3PbV6Ow.
У публікації, зокрема, зазначається, що ” освітній омбудсмен періодично отримує скарги від педагогів щодо невиконання батьками своїх обов’язків щодо здобуття їхніми дітьми освіти. Особливо проблемним є виконання батьками своїх обов’язків під час дистанційного навчання їхніх дітей. Хоча в кожному окремому випадку є свої причини, чому дитина не здобуває освіту або має суттєві перерви у навчанні”.
У відповідь на ці звернення на сайті Служби освітнього омбудсмена України опубліковано статтю про відповідальність та обов’язки батьків та дітей щодо здобуття освіти, описано дії закладу освіти у разі невідвідування дітьми навчальних занять.
29 березня відбулося шосте (дистанційне) заняття Школи професійного зростання молодих педагогів “Впевнений старт” (модератор – Ірина БІГУС, консультант КУ ХМР “ЦПРПП”, наставник – Валентина ЧЕРНОМАЗЮК, учитель початкових класів НВК №7 м.Хмельницького).
Заняття було присвячене питанню формувального оцінювання учнів НУШ. Учасники ознайомилися з алгоритмом організації формувального оцінювання, основними аспектами ефективності такого виду оцінювання, орієнтовними критеріями самооцінювання та порадами з досвіду роботи наставниці.
З нагоди Міжнародного дня просвіти з питань мінної небезпеки та допомоги із протимінної діяльності ЮНІСЕФ спільно із ДСНС за підтримки Міністерства освіти і науки підготували інтерактивні онлайн-уроки з мінної безпеки для школярів.
Діти дізнаються, як відрізняти вибухонебезпечні предмети, де вони можуть приховуватися, які знаки попереджають про них та яких правил безпечної поведінки потрібно дотримуватися у разі виявлення міни чи боєприпасів.
Уроки тривалістю 15 хвилин містять завдання, мультфільми і відеоматеріали.
Заняття створені для початкової, середньої та старшої школи.
Джерело інформації та зображення: https://mon.gov.ua/ua/
На платформі розвитку дошкільнят «НУМО» розміщено добірку з 20 коротких анімаційних відео «Стійкість для стійких», яка містить приклади простих вправ, що допоможуть заспокоїтися дітям та дорослим і психологічно себе підтримати.
Часто люди у стресі та паніці відчувають себе безпорадними. Сили повертаються тоді, коли з’являється можливість щось самому робити та на щось впливати. Надані відеоматеріали розроблені у співавторстві із сімейною й дитячою психологинею Світланою Ройз. Добірку можна завантажити за посиланням, а також переглянути на ютуб-каналі «Нової української школи».
Практики доцільно використати і як вправи для руханок. У кожному відео є пояснення, як вправи впливають на емоційний та фізичний стан людини.
Джерело: https://mon.gov.ua/
У межах реалізації Всеукраїнської програми ментального здоров’я за ініціативою Олени Зеленської МОН спільно з ГО «Підтримай дитину» та проєктом «Подбай про себе», ГО «Асоціація дієвих психологів України» нагадують про важливість для дітей рухових вправ, які допоможуть зняти напругу між уроками, відволіктися та розважитися.
Під час перерв важливо створити правило – робити одну або декілька справ:
Малювати: настрій, каляки-маляки, лист для товариша (потім відправити), все, що подобається…
Ліпити: мати під рукою пластилін (бажано твердий), розминати його, змішувати кольори, ліпити фігури, розкачувати, різати…
Танцювати: мати заготовлені улюблені мелодії та, вмикнувши їх, рухатися, як подобається. Як варіант, можна доєднувати товаришів по відеозв’язку та танцювати разом.
Побуцати м’яч: підкидати та ловити, легко відстукувати об підлогу або стіну.
Далі уявити, що м’яч пробився. Зробіть глибокий вдих «М’яч пробитий» – зі звуком «с-с-с» починайте випускати потроху повітря з легенів, одночасно показуючи руками, як зменшується м’яч.
Писати частинами тіла цифри: 1 «пишемо» носом (кажемо і виконуємо), 2 – підборіддям, 3 – правим плечем, 4 – лівим плечем, 5 – «пишемо» правим ліктем, 6 – лівим ліктем, 7 – правим коліном, 8 – лівим коліном, 9 – правою ногою, а десяточку – «хвостиком».
Концентруємо увагу: праву ногу зігнути в коліні, повернути її на 90° до лівої ноги і притиснути ступню до стегна лівої ноги якомога вище. Руки на поясі. Очі заплющені. Необхідно протриматися в такому положенні якомога довше.
Джерело: https://mon.gov.ua/
22 березня відбулося чергове заняття Школи професійного зростання молодих педагогів “Впевнений старт” (модератор – Ірина БІГУС, консультант КУ ХМР “ЦПРПП”, наставник – Валентина ГРИГОР’ЄВА, вчитель початкових класів Хмельницької ЗОШ І-ІІІ ступенів №21).
Педагоги поринули в атмосферу ранкових зустрічей, практично ознайомилися з вправами для згуртування учнівського колективу, мотиваційними вправами для налаштування на успішний день.
У березні 2023 року стартує робота Школи цифрової компетентності для педагогів закладів дошкільної та загальної середньої освіти Хмельницької міської територіальної громади.
У рамках роботи Школи цифрової компетентності передбачено теоретичні та практичні заняття у формі вебінарів, практикумів, тренінгів тощо з метою підвищення цифрової компетентності педагогічних працівників, розвиток умінь обирати, використовувати та створювати (за потреби) власні цифрові освітні ресурси для удосконалення освітнього процесу.
З Положенням про Школу цифрової компетентності, програмою підвищення кваліфікації та матеріалами занять можна ознайомитися на сторінці нашого сайту: https://cprpp.khm.gov.ua/shkola-tsyfrovoi-kompetentnosti-pedahohiv/
28 лютого 2023 року Уряд схвалив постанову КМУ щодо внесення змін до Положення про сертифікацію педагогічних працівників.
За оновленим порядком у сертифікації можуть узяти участь педагогічні працівники, які на момент реєстрації працюють на відповідній посаді за основним місцем роботи та мають стаж педагогічної роботи не менше двох років.
Педагогічний працівник, який вже брав участь у сертифікації, але не отримав сертифіката, має право на повторне проходження не раніше ніж через рік.
Правом на проходження сертифікації за рахунок коштів державного бюджету педагогічний працівник може скористатися один раз на три роки.
Педагогічний працівник, який реєструється для проходження сертифікації, може подати документи електронним способом (скановані копії та/або фотокопії), а також обрати населений пункт, у якому бажає скласти незалежне тестування (з визначеного Міністерством освіти і науки України переліку).
Водночас нагадуємо, щоб заохотити педагогічних працівників, які впроваджують у практику роботи закладів загальної середньої освіти сучасні методики компетентнісного навчання та освітні технології, у наказі Міністерства освіти і науки України від 16 січня 2023 року № 35 затверджено важливі питання проведення сертифікації педагогічних працівників у 2023 році.
Джерело: https://mon.gov.ua/
27 лютого 2023 року відбулося чергове заняття Школи професійного зростання молодих педагогів “Впевнений старт” (модератор – Ірина БІГУС, консультант КУ ХМР “ЦПРПП”). Слухачів Школи гостинно прийняв КЗЗСО “Початкова школа №1 Хмельницької міської ради” (керівник закладу – Тамара ГАЗДА). Наставник Школи професійного зростання Наталія ЇЖАК, вчитель початкових класів КЗЗСО “Початкова школа №1”, занурила слухачів у світ емоцій, окреслила теоретичні засади розвитку емоційного інтелекту у молодших школярів, щедро поділилася з молодими педагогами власними напрацюваннями та практичним вправами для роботи з дітьми.
21 лютого педагоги професійної спільноти вчителів початкової школи взяли участь у VIII Марафоні педагогічних ідей (модератор заходу – Ірина БІГУС, консультант ЦПРПП). Свій досвід презентували досвідчені педагоги нашої громади Світлана АНДРОЩУК, вихователь ГПД КЗЗСО “Початкова школа №1 Хмельницької міської ради”, Лариса ПЕТРИШИНА, вчитель початкових класів Хмельницької ЗОШ І-ІІІ ст.№18 ім. В.Чорновола, Валентина КРАСОВСЬКА та Любов ТРАЧ, вчителі початкових класів Хмельницького ліцею №15 ім.О.Співачука.
СЕРТИФІКАТИ УЧАСНИКІВ
ЮНІСЕФ спільно з Міністерством освіти та науки України, ДСНС та Міністерством внутрішніх справ України запустили сайт “ВСЕ ПРО МІННУ БЕЗПЕКУ” для батьків, вчителів та дітей.
Сайт містить чотири розділи:
Кожен розділ містить інформацію про різновиди мін та правила поводження з ними. У розділі “Вчителям” можна знайти методичні рекомендаії щодо проведення уроку з мінної безпеки та презентації для учнів різного віку.
Чергове заняття Школи 13 лютого присвятили темі розвитку критичного мислення учнів. Майстер-клас для молодих педагогів провела Наталія НАЛУЦИШИН, вчитель початкових класів НВК №9 м.Хмельницького.
9 лютого консультантом ЦПРПП Іриною БІГУС проведено зустріч для педагогічних працівників ЗЗСО, які планують брати участь у сертифікації – 2023.
Нагадуємо, що у 2023 році зможуть взяти участь у сертифікації 1500 чителів початкових класів, а також по 500 вчителів української мови і літератури та математики, які викладають у 5-6 класах базової школи.
Матеріали зустрічі можна переглянути ТУТ
30 січня 2023 року в онлайн-форматі відбулося друге заняття Школи професійного зростання молодих педагогів “Впевнений старт” (наставники – Ірина БІГУС, Ольга ГУМЕНЮК, консультанти КУ ХМР “ЦПРПП”, Валентина СИМЧУК, вчитель початкових класів Хмельницького ліцею №15 ім.О.Співачука). Заняття було присвячене питанням організації освітнього процесу в умовах дистанційного та змішаного навчання.
У 2023 році участь у сертифікації зможуть взяти не більше 1500 вчителів початкової школи, а також по 500 вчителів з математики і української мови та літератури, які забезпечують реалізацію нового Державного стандарту на першому циклі базової загальної середньої освіти.
18 січня відбулося перше заняття Школи професійного зростання молодих педагогів “Впевнений старт”.
Діяльність Школи передбачає супровід молодих педагогів закладів загальної середньої освіти у їх професійній діяльності, створення умов для їх безперевного професійного розвитку, обмін думками, ідеями та спілкування у колі однодумців.
Під час першого заняття молоді педагоги вчилися проводити самооцінювання власної професійної діяльності, визначати індивідуальну траєкторію професійного розвитку та обирати суб’єктів освітньої діяльності для підвищення кваліфікації.
ПОЛОЖЕННЯ ПРО ШКОЛУ ПРОФЕСІЙНОГО ЗРОСТАННЯ МОЛОДИХ ПЕДАГОГІВ
ПРОГРАМА ПІДВИЩЕННЯ КВАЛІФІКАЦІЇ
Міністерство освіти і науки України наказом від 09.09.2022 р. № 805 затвердило Положення про атестацію педагогічних працівників.
Наказ зареєстровано в Міністерстві юстиції України 21 грудня 2022 року за №1649/38985.
Цей наказ набирає чинності з 1 вересня 2023 року, крім його пп. 3 п. 3, який набирає чинності з дня його офіційного опублікування, та передбачає, що педагогічним працівникам, які до набрання чинності цим наказом, успішно пройшли сертифікацію і мають чинні сертифікати (один раз протягом дії сертифікату), проходження сертифікації зараховується як проходження чергової (позачергової) атестації із присвоєнням наступної (збереженням присвоєної) кваліфікаційної категорії, педагогічного звання.
Статтю надруковано в журналі «Заступник директора школи» № 12/2022 за авторством Нелі ВЕЛИЧКО, в. о. директора департаменту акредитації та моніторингу Державної служби якості освіти України, та Алли КИШИНСЬКОЇ й Оксани СЕМЕНОВОЇ, головних спеціалісток відділу освітніх програм департаменту акредитації та моніторингу Державної служби якості освіти України.
ДЕТАЛЬНІШЕ – на сайті https://sqe.gov.ua/
15 грудня відбулася друга зустріч професійної спільноти вчителів початкової школи у рамках Марафону педагогічних ідей (модератор – Ольга ГУМЕНЮК, консультант ЦПРПП). Доповідачами Марафону стали педагоги закладів освіти м.Хмельницького – Анна ГОЛОВАЧУК, вчителька початкових класів НВО №28, з темою “Нейрогімнастичні вправи для учнів початкових класів”, Наталія ЄВТУХ, вчителька початкових класів НВК №10, з темою “Навчання учнів за технологією “Розумники” (Smart Kids): особливості роботи”, Алла КРУК, вчителька початкових класів НВК №10, з темою “Впровадження інтерактивних освітніх комп’ютерних ігрових ресурсів (ЕОІР) в освітній процес”, Алла ДЗИНГЕЛЬ, Леся БУДНІК, вчителі початкових класів ЗОШ І-ІІІ ступенів №13 ім.М.Чекмана, з темою “Технологія “Щоденні 3”.
Презентації спікерів, а також матеріали з досвіду роботи педагогів нашої громади можна переглянути у вкладці “Досвід і практика нашої спільноти”
ПРОГРАМА ЗАХОДУ
13 грудня відбулася чергова зустріч професійної спільноти вчителів початкової школи у рамках Марафону педагогічних ідей (модератор – Ірина БІГУС, консультант ЦПРПП). Своїм досвідом та практичними порадами поділилися педагоги закладів освіти м.Хмельницького Світлана ЛУЧКО, вчителька початкових класів НВК №7, Наталія КОЗЯР-БАКІНА, вчителька початкових класів Хмельницького ліцею №15 ім.О.Співачука, Лариса ТЕЛЮХ, вчителька початкових класів СЗОШ І-ІІІ ст.№8. Також під час зустрічі Алла ГАВЕЛЬ, вчителька початкових класів СЗОШ І-ІІІ ст.№7, презентувала робочий зошит для проведення дослідів “Досліджуй. Спостерігай. Пізнавай” для учнів 1-2 класів.
Презентації спікерів, а також матеріали з досвіду роботи педагогів нашої громади можна переглянути у вкладці “Досвід і практика нашої спільноти”
Міністерство освіти і науки України спільно з ДНУ «Інститут освітньої аналітики» у співпраці з компанією SoftServe, за підтримки проєкту «Tech To The Rescue» та краудсорсингової ініціативи OPEN/TECH створили для закладів освіти України всіх рівнів інформаційний ресурс «Цифрові сервіси для освіти України».
Проект «Цифрові послуги для освіти України» має на меті дати закладам освіти актуальну інформацію та поради щодо безкоштовних можливостей організації дистанційного та змішаного навчання. Проект виконується МОН України за підтримки партнерів, які погодилися надати доступ до власних ресурсів безкоштовно, міжнародного фонду «Відродження», Європейського Союзу та компанії SoftServe.
За сприяння Міністерства освіти і науки України міжнародною організацією «War Child Holland» та громадською спілкою «Освіторія» було створено навчальний застосунок для 1- 4 класів «Вивчаю – не чекаю».
Задля того, щоб допомогти вчителю початкових класів підвищити ефективність навчання, з метою кращого розуміння застосунку та його можливостей, заплановано серію безкоштовних вебінарів для українських вчителів початкової школи за темою: «Інтерактивне навчання та гейміфікація у початковій школі».
Трансляції здійснюватимуться на фейсбук сторінках МОН та громадської спілки «Освіторія» згідно з розкладом:
За матеріалами https://mon.gov.ua/
Всеукраїнський конкрс “Учитель року – 2023” пройде у номінаціях «Захист України», «Основи здоров’я», «Початкова освіта», «Фізична культура».
Реєстрація учасників розпочнеться 28 листопада і триватиме до 12 грудня 2022 року.
УМОВИ ТА ПОРЯДОК ПРОВЕДЕННЯ КОНКУРСУ
3 листопада відбулася консультаційна зустріч професійної спільноти вчителів початкової школи, під час якої було опрацьовано нормативну базу, яка регламентує процеси атестації/сертифікації педагогічних працівників, виясвітлено питання підвищення кваліфікації педагогічних працівників.
Модератор заходу – Ірина БІГУС, консультант ЦПРПП
За підсумками загальнодержавного зовнішнього моніторингу якості початкової освіти «Стан сформованості читацької та математичної компетентностей випускників початкової школи закладів загальної середньої освіти» 2021 року експерти Українського центру оцінювання якості освіти підготували методичні рекомендації щодо формування читацької та математичної компетентностей учнів на рівні початкової освіти.
РЕКОМЕНДАЦІЇ ЩОДО ФОРМУВАННЯ МАТЕМАТИЧНОЇ КОМПЕТЕНТНОСТІ
РЕКОМЕНДАЦІЇ ЩОДО ФОРМУВАННЯ ЧИТАЦЬКОЇ КОМПЕТЕНТНОСТІ
За матеріалами сайту mon.gov.ua
Студія онлайн-освіти EdEra запустила курс з основ медіаграмотності для дорослих та дітей на платформі “Подумай двічі”.
Розробники пропонують пройти безкоштовну онлайн-гру «Подумай двічі»: обрати свого персонажа і всього за тиждень дізнатися більше про медіаграмотність і як не потрапити на гачок фейків і маніпуляцій в інтернеті.
Для вчителів передбачено сертифікат тривалістю 16 годин.
Платформу критичного мислення розроблено студією онлайн-освіти EdEra за підтримки Європейського Союзу та Міжнародного Фонду «Відродження» в межах грантового компоненту проєкту EU4USociety.
МОН спільно з національним проєктом з медіаграмотності «Фільтр» Міністерства культури та інформаційної політики пропонують у межах Глобального тижня медіаграмотності провести в закладах освіти урок щодо безпеки в інформаційному просторі.
Матеріали до уроку доступні за посиланням
“Фільтр” – це національтний проєкт з медіаграмотності, мета якого – об’єднувати та координувати зусилля держави та партнерів для формування медіаграмотності як невід’ємної навички сучасних українців, підвищення рівня обізнаності усіх вікових груп населення України про актуальність проблем дезінформації та важливість вміння виявляти маніпуляції.
Онлайн-курс для освітян «Сміливі навчати» — це практичні поради фахівців з психології та безпекових політик задля подолання професійних труднощів вчителів під час війни.
Курс отримав офіційну рекомендацію від Міністерства освіти і науки України.
“Сміливі навчати” – це:
05.10.2022
Всеукраїнський фонд «Крок за кроком» спільно з Дитячим фондом ООН (ЮНІСЕФ) в Україні та Українським інститутом розвитку освіти ініціювали діяльність робочої групи, яка підготувала концепцію створення
освітніх онлайн-ресурсів для дітей молодшого шкільного віку з урахуванням підходів Нової української школи.
Завершальний вебінар Методичного інтенсиву був присвячений темі “Стратегії ефективної співпраці вчителя та асистента вчителя”. Позитивним досвідом роботи у цьому напрямку поділилися Наталія ЛУК’ЯНЧУК, вчитель початкових класів, та Лариса НАЗАРОВА, асистент вчителя Хмельницького ліцею №15 ім.О.Співачука.
Методичний інтенсив “Інклюзивна компетентність педагога: від теорії до практики” – це 4 вебінари на найактуальніші серед педагогів теми щодо інклюзивного навчання, це 8 спікерів – вчителів-практиків, які мають позитивний досвід роботи з учнями з ООП, це близько 80 учасників – педагогів ЗЗСО, які об’єднані прагненням вдосконалювати свою професійну майстерність. Але тем для обговорення ще досить багато, тому далі буде…
Під час третього вебінару Методичного інтенсиву було розглянуто питання роботи педагогів зі складання індивідуальної програми розвитку дитини з ООП. Основні складові ІПР та поради з її складання надала Анна ГАРБАР, вчитель-дефектолог, фахівець Хмельницького ІРЦ №1.
Відбувся другий вебінар Методичного інтенсиву на тему “Формування навчальної поведінки в учнів з РАС”. Досвідом своєї роботи та практичними порадами ділилася Ольга МАРТЕМЬЯНОВА, вчитель – дефектолог спеціалізованої загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №8 м.Хмельницького.
МОН затвердило нові типові освітні програми для 1–2 і 3–4 класів спеціальних шкіл для осіб із порушеннями інтелектуального розвитку (Наказ МОН від 19 вересня 2022 року № 836 ) :
Більше інформації для вчителів, що працюють з дітьми з ООП – у розділі “Інклюзивне навчання”
Відбувся перший вебінар Методичного інтенсиву, присвяченого питанню інклюзивної освіти, на тему “Співпраця вчителя та корекційних педагогів у визначенні та реалізації цілей ІПР, запровадженні адаптацій та модифікацій в освітньому процесі”. Досвідом своєї роботи ділилися педагоги ЗОШ І-ІІІ ст.№21 м.Хмельницького Олена ЦИГОЛЬНИК, вчитель початкових класів, Наталія СОФІЯН, вчитель-дефектолог, Юлія ЩУДЛЯК, вчитель-логопед, Надія ЯНЕВИЧ, практичний психолог.
Сьогодні стартував перший етап сертифікації – 2022. Учасники – вчителі початкових класів, які виявили бажання пройти сертифікацію у 2022 році, здавали тестування, яке було організоване Українським центром оцінювання якості освіти та регіональними центрами. Цьогоріч для проходження сертифікації зареєструвалося 84 педагоги з Хмельницької області.
Тест, який тривав 180 хвилин, містив 100 завдань. Максимальна кількість балів, яку може набрати учасник тестування – 100.
14 і 15 вересня о 15.00 на YouTube-каналі Українського центру оцінювання якості освіти буде проведено вебінари, під час яких фахівці прокоментують усі завдання тесту й відповіді до них. Запрошуємо учасників сертифікації взяти участь у цих зустрічах.
Методичні рекомендації до наступних етапів сертифікації можна завантажити на сайті ДСЯО України або на нашому сайті у розділі “Сертифікація педагогічних працівників”.
Міністерством освіти і науки України оприлюднено методичні рекомендації щодо особливостей організації освітнього процесу дітей з особливими освітніми потребами в закладах загальної середньої освіти у 2022/2023 навчальному році.
Методичний порадник науковців Інституту педагогіки НАПН України (2022 р.)
У виданні опубліковано методичні рекомендації фахівців Інституту
педагогіки НАПН України до початку нового навчального року. Висвітлено
орієнтири міжнародних та неурядових організацій щодо забезпечення
неперервності освіти в умовах війни, питання організації дистанційного
навчання в Україні. Розглянуто інноваційні зміни в організації освітнього
процесу у зв’язку із реформою загальної середньої освіти «Нова українська
школа» та умовами воєнного стану.
Літня школа професійного зростання педагогічних працівників, яка працювала протягом 22 – 26 серпня 2022 року, передбачала проведення тренінгів на педагогічних майстерень за локальними програмами підвищення професійної компетентності.
Літня школа об’єднала 164 спікерів: керівників ЗО, заступників керівників, вихователів-методистів, вчителів ЗЗСО, вихователів та педагогічних працівників ЗДО, педагогічних працівників ВНЗ та ІРЦ, методистів ХОІППО, консультантів КУ ХМР “ЦПРПП”, а також 467 педагогічних працівників – учасників. Кожного дня протягом усього тижня працювало 40 локацій.
У роботі Літньої школи за напрямом “Початкова освіта” взяли участь 10 спікерів та 50 педагогів.
СЕРТИФІКАТИ УЧАСНИКІВ: ГРУПА 1, ГРУПА 2
Під час воєнних дій важливо не нехтувати своєю безпекою та бути свідомими.
Саме тому Департамент комунікації Міністерства внутрішніх справ України зібрав ключові рекомендації для школярів від рятувальників, поліцейських, медичних працівників, педагогів, психологів та юристів про правила поведінки та безпеки в різноманітних життєвих ситуаціях.
Літня школа професійного зростання педагогічних працівників – 2022 завершила свою роботу.
Сьогодні учасники спільноти вчителів початкових класів надихалися ідеями від Оксани ЛІСЕВИЧ, вчителя початкових класів НВК №2 м.Хмельницького (“Оцінювання – ключовий чинник якісної освіти в Новій українській школі”), Олени ЦИГОЛЬНИК, вчителя початкових класів ЗОШ І-ІІІ ст.№21 м.Хмельницького (“Реалії та перспективи інклюзивної освіти. Долаємо бар’єри”), Валентини ЧЕРНОМАЗЮК, вчителя початкових класів НВК №7 м.Хмельницького (“Креативні родзинки” в роботі вчителя Нової української школи”)
Триває робота Літньої школи професійного зростання педагогічних працівників -2022.
Сьогодні учасники спільноти вчителів початкових класів надихалися ідеями для роботи від Крістіни МАЗУР, заступника директора Хмельницької ЗОШ І-ІІІ ст.№22 ім. О.Ольжича (“Кубики Рорі: навчання через гру”), Анни ГОЛОВАЧУК, вчителя початкових класів НВО №28 м.Хмельницького (“Гімнастика для мозку: кінезіологічні вправи для молодших школярів”), Тетяни КОЛОДІЙ, вчителя початкових класів НВК №9 (“Розвиток емоційного інтелекту молодших школярів”)
Триває навчання у Літній школі професійного зростання педагогічних працівників.
Сьогодні спікерами Літньої школи були консультанти ЦПРПП Ірина БІГУС (“Цифрова компетентність педагога: створення цифрового навчального контенту”) та Ольга ГУМЕНЮК (“Canva-сучасний інструмент для візуалізації навчання”)
Стартувало навчання учасників Літньої школи професійного зростання педагогічних працівників – 2022. Захід об’єднав найкреативніших спікерів та найактивніших педагогів, які мають нестримне бажання зростати професійно.
Для спільноти вчителів початкової школи своїм досвідом ділилися Валентина СИМЧУК, вчитель початкових класів, Каріна ТКАЧУК, асистент вчителя Хмельницького ліцею №15 ім. Олександра Співачука (“Партнерство в інклюзії: секрети ефективної співпраці вчителя і асистента вчителя”) та Валентина ОНИШКО, вчитель початкових класів закладу загальної середньої освіти “Початкова школа №5 Хмельницької міської ради” (“Формування ключових компетентностей майбутніх першокласників”)
Перелік рекомендованої МОН навчальної літератури на 2022/2023 навчальний рік
Положення про сертифікацію педагогічних працівників (зі змінами від 24.12.2019 р.)
Інструкція з діловодства у закладах загальної середньої освіти
Сценарії Першого уроку 2022/2023 навчальному році
Збірники календарних планувань з усіх предметів
Збірник календарно-тематичних планувань для 1 класу (НУШ) на 2022-2023 н.р.
Збірник календарно-тематичних планувань для 2 класу (НУШ) на 2022-2023 н.р.
Збірник календарно-тематичних планувань для 3 класу (НУШ) на 2022-2023 н.р.
Збірник календарно-тематичних планувань для 4 класу (НУШ) на 2022-2023 н.р.
Джерело: https://www.schoollife.org.ua/
Додаток до листа Міністерства освіти і науки України від 19.08.2022 №1/9530-22
Додаток до листа Міністерства освіти і науки України від 19.08.2022 №1/9530-22
ПОЧАТКОВА ОСВІТА
(Лист МОН від 19.08.2022 №1/9530-22, додаток 2)
Психологічні аспекти організації освітнього процесу в умовах воєнного/післявоєнного стану
(Лист МОН від 19.08.2022 №1/9530-22, додаток 1)
Міністерство освіти і науки України розробило методичні рекомендації для проведення 01 вересня 2022/2023 навчального року в закладах загальної середньої освіти першого уроку на тему: «МИ УКРАЇНЦІ: ЧЕСТЬ І СЛАВА НЕЗЛАМНИМ!» (Лист МОН від 17.08.2022 №1/9445-22)
Посібник “Коли світ на межі змін: стратегії адаптації. Психологічна підтримка вчителів та дітей у часи війни” розроблено експертною групою освітян та психологів як ресурс для допомоги вчителям в опануванні інструментами психологічної підтримки та адаптації до нових умов у воєнний час.
Матеріали посібника можуть бути використані для проведення уроків та тренінгів.
Відповідно до статті 9 Закону України «Про освіту» загальна середня освіта може бути організована за такими формами:
Що передбачає кожна з них, які документи потрібні для зарахування на ту чи іншу форму навчання, а також все про сімейну форму навчання – у статті https://osvitanow.org/.
Платформа “Спільно до навчання” створена “Освіторією” у партнерстві з Дитячим фондом ООН (ЮНІСЕФ) та за підтримки Міністерства освіти і науки України і призначена для консультування батьків та вчителів. Тут можна знайти відповіді на питання стосовно навчання в Україні та за кордоном під час воєнного стану, інформацію про можливості та допомогу, а також експертні матеріали від Освіторія Медіа.
Міністерство освіти і науки України оприлюднило для практичного використання інформаційні матеріали щодо організації виховного процесу в закладах освіти у 2022/2023 навчальному році (Лист МОН від 10.08.2022 №1/9105-22). У додатках до листа окреслено, зокрема, питання дотримання прав дитини, національно-патріотичного виховання, протидії булінгу, запобігання домашньому насильству, запобігання та протидії торгівлі людьми, профілактики шкідливих звичок та девіантної поведінки, сприяння розвитку учнівського самоврядування, сімейного виховання, а також питання психологічної підтримки учасників освітнього процесу під час війни.
Інститутом модернізації змісту освіти розроблено методичні рекомендації для вчителів початкових класів до проведення першого уроку в 2022-2023 навчальному році.
“З початком 2022 року настали значні випробування для українського народу. Українська держава, пройшовши значний шлях у розбудові своєї незалежності, зустрілась з величезною перешкодою на цьому шляху – проти України була розв’язана повномасштабна війна. Це зумовлює важливість актуалізації питання формування активної громадянської позиції, національно-патріотичного виховання
у загальній середній освіті в цілому і в початковій освіті зокрема. Тому перший урок цього начального року має бути присвячений ще більш глибокому усвідомленню вихованцями, що ж таке Батьківщина, держава, патріотизм, якими були, є і мають стати українці, щоб ні у кого ніколи не виникало бажання нав’язувати українцям, як їм жити, з ким дружити, якою мовою говорити і куди рухатися у розвитку своєї суверенної незалежної держави. У першу чергу необхідно визначитися із темою першого уроку. Ми пропонуємо наступну тему: «Ми українці: честь і слава незламним!»
19 липня відбувся вебінар для вчителів початкових класів, керівників, заступників керівників закладів загальної середньої освіти, яких цікавить питання сертифікації педагогічних працівників.
Організатори: управління Державної служби якості освіти у м. Києві за участі Київського регіонального центру оцінювання якості освіти.
Нагадаємо, що 01 серпня 2022 року розпочинається реєстрація бажаючих взяти участь 2022 року у сертифікації педагогічних працівників. Відповідно до наказу Міністерства освіти і науки України від 30.03.2022 № 278 реєстрація педагогічних працівників для проходження сертифікації відбудеться 01-15 серпня в два етапи:
• основний етап (01 – 08 серпня) – у межах граничної кількості для кожного регіону (для Хмельницької області – 90 вчителів);
• додатковий етап (09-15 серпня) – у межах загальної граничної кількості (2500 вчителів).
Сайт nus.org.ua пропонує добірку матеріалів для вчителів початкової школи, вихователів ЗДО та батьків, які допоможуть у роботі з розвитку емоційного інтелекту в дітей, ознайомлення з емоціями, профілактики цькування та створення безпечного простору в класі. Авторка ідеї проєкту – психологиня Світлана Ройз.
Фото з сайту nus.org.ua
Міністерство освіти і науки України підготувало інформацію щодо особливостей організації нового 2022/23 навчального року та рекомендації першочергових кроків із підготовки до нього.
Міністерством освіти і науки України проведено вебінар для закладів загальної середньої освіти на тему: «Складання індивідуальної програми розвитку для учнів з особливими освітніми потребами, що навчаються в інклюзивних класах» (доповідач – Ольга Набоченко, державна експертка експертної групи з питань позашкільної та інклюзивної освіти директорату дошкільної, шкільної, позашкільної та інклюзивної освіти МОН, кандидатка педагогічних наук)
Запис вебінару за посиланням: https://www.facebook.com/UAMON/videos/569971834771870/
28 червня відбувся Форум, який об’єднав не лише молодих за стажем, а й досвідчених педагогів, які мають спільну мету – зростати професійно. У рамках цього Форуму професійну спільноту вчителів початкової школи представляли креативні та невгамовні педагоги Ірина СКРИПНИК (вчитель початкових класів СЗОШ І-ІІІ ст. №8), Оксана ЛІСЕВИЧ (вчитель початкових класів НВК №2), Крістіна МАЗУР (вчитель початкових класів ЗОШ І-ІІІ ст.№22).
Детальніше про Форум молодих педагогів – у розділі “Новини”
24 червня 2022 року, під час засідання Уряду було ухвалено постанову КМУ «Про початок навчального року під час дії воєнного стану в Україні».
Традиційно навчання в закладах загальної середньої освіти розпочнеться в День знань – 1 вересня. Освітній процес у школах триватиме до 30 червня 2023 року.
Постанова набирає чинності та застосовується виключно під час правового режиму воєнного стану одночасно з набранням чинності законодавчих змін до ЗУ «Про повну загальну середню освіту» щодо врегулювання окремих питань освітньої діяльності в умовах воєнного стану.
Джерело: https://mon.gov.ua/
24 червня відбувся спільний вебінар Центру професійного розвитку педагогічних працівників Хмельницької міської ради та Управління Державної служби якості освіти в Хмельницькій області, присвячений сертифікації педагогічних працівників у 2022 році. Спікери вебінару: Ірина БІГУС, консультант професійних спільнот вчителів початкової школи ЦПРПП; Наталія КАЗЄВА, завідувач сектору роботи з експертами Управління Державної служби якості освіти в Хмельницькій області; Крістіна МАЗУР, вчитель початкових класів ЗОШ І-ІІІ ст. №22 м.Хмельницького; Юлія БІГУС, заступник директора з виховної роботи КЗЗСО “Початкова школа №1 м.Хмельницького”. Учасники вебінару отримали інформацію про основні засади та нормативне забезпечення процедури сертифікації педагогічних працівників, про підсумки пілотної сертифікації 2019-2021 та новації сертифікації-2022. Також спікери, які є сертифікованими вчителями та експертами з сертифікації, окреслили коло питань, на які варто звернути увагу під час підготовки до кожного етапу.
МОН затвердило Календарний план організації незалежного тестування професійних компетентностей учасників сертифікації педагогічних працівників у 2022 році. Відповідно до цього плану незалежне тестування відбудеться 10 вересня 2022 року.
ЮНІСЕФ та EdEra представляють онлайн-курс, який складається із 5 модулів і присвячений принципам збалансованого харчування. Відео, лекції та сценарії уроків роз’яснять учителям початкових класів, як:
Зареєструватися на безплатний онлайн-курс можна за ПОСИЛАННЯМ.
Учителі, які пройдуть перші чотири модулі, зможуть скласти фінальний тест, аби одержати сертифікат та провести уроки у школах, літніх таборах або центрах для переселенців. Перші 300 учителів, які складуть тест, отримають від ЮНІСЕФ ігрові набори на тему здорового харчування для учнів молодшої школи.
Онлайн-курс створено за підтримки Уряду Швейцарії в межах реформи системи харчування в українських закладах освіти, яку в 2020 році ініціювала Перша леді Олена Зеленська.
Джерело: https://mon.gov.ua/
Міністерство освіти і науки розробило інформаційний комікс для дітей у воєнний стан – це збірка інформаційних порад для дітей та їхніх близьких.
Переглянути збірку та завантажити комікси можна за ПОСИЛАННЯМ
«Школа з собою» (SchoolToGo) – українська онлайн-школа, що проводить навчання для дітей 1-10 класу відповідно до української шкільної програми.
Курси SchoolToGo:
Навчальний процес проходить на інтерактивній платформі Teemea, що надає можливість переглядати матеріали та записи уроків, підтримувати відеозв’язок з учителем і проходити перевірку знань.
Реєстрація на навчання за посиланням.
Школа також запрошує вчителів та психологів долучитися до роботи з дітьми у літній період.
Джерело: https://mon.gov.ua/
12 травня 2022 року було проведено онлайн-зустріч професійної спільноти вчителів початкової школи з директоркою Хмельницького інклюзивно-ресурсного центру №1 ОЛЬГОЮ РИБАК.
Під час вебінару було розглянуто основні аспекти діяльності команди психолого-педагогічного супроводу дитини з особливими освітніми потребами в закладі загальної середньої освіти, а також інші актуальні питання роботи педагогів, які працюють в інклюзивних класах.
Зважаючи на активність учасників та актуальність питання інклюзивного навчання, такі зустрічі плануємо зробити систематичними.
Classtime – це онлайн-платформа для оцінювання знань та прогресу учнів дистанційно і в класі, українська розробка з офісами в Україні, Швейцарії та США.
На час війни в Україні платформа відкриває безкоштовний доступ до всіх функцій – щоб кожен вчитель міг залишатися на зв’язку і проводити заняття зі своїми учнями.
ПІДКЛЮЧИТИ CLASSTIME БЕЗКОШТОВНО
Джерело: https://www.classtime.com/uk/
Державна служба якості освіти у співпраці з ініціативою «Система забезпечення якості освіти», що впроваджується в межах проєкту «Супровід урядових реформ в Україні» (SURGe), підготували серію відеолекцій про те, як педагогам працювати в умовах війни.
Психолог Анна Ленчовська розповідає та показує вправи, за допомогою яких учні зможуть розслабитись та дати правильні сигнали рептильному мозку, щоб переходити до сприйняття/розуміння/
Серія відеолекцій складається з 11 тем, у яких психологи-практики, гештальт-терапевти, які працюють із травмами війни з 2014 року, дають відповіді на питання, як:
Джерело: https://sqe.gov.ua/
Медіабібліотека mozaBook – невичерпне джерело навчальних матеріалів: інтерактивних елементів, зображень, аудіо, текстів, таблиць, презентацій, відео та PDF.
Застосунок можна використовувати як онлайн, так і офлайн, попередньо завантаживши необхідний контент. Програмне забезпечення mozaBook надає можливість учителям проводити дистанційне навчання, а учням працювати вдома. Вміст системи Mozaik інтегрується з такими застосунками, як ZOOM, Google Classrooms тощо.
Постановою Кабінету Міністрів від 26.04.2022р. № 483 затверджено зміни до порядків організації інклюзивного навчання в закладах дошкільної та загальної середньої освіти.
Затверджені зміни знімають деякі обмеження на період дії воєнного стану:
Джерело: https://mon.gov.ua/
Український центр оцінювання якості освіти затвердив зміст тесту, орієнтовний розподіл завдань і схему нарахування балів сертифікації педагогічних працівників 2022 року.
Зміст тесту визначає Програма незалежного тестування. Тест міститиме 100 завдань з вибором однієї правильної відповіді, на виконання яких буде відведено 180 хвилин.
Орієнтовний розподіл завдань відповідно до розділів/підрозділів Програми тестування:
– управління освітнім процесом – 10%;
– навчання учнів предметів (інтегрованих курсів) – 76%, зокрема:
– партнерська взаємодія з учасниками освітнього процесу – 2%;
– організація освітнього середовища – 12%.
Завдання матиме чотири варіанти відповіді, з яких лише один правильний, і оцінюватиметься у 0 або 1 бал. 1 бал – якщо вказано правильну відповідь, 0 балів – якщо вказано неправильну відповідь, або вказано більше однієї відповіді, або відповіді на завдання не надано.
Результати незалежного тестування визначатимуться на підставі набраної учасником сертифікації кількості балів за виконання тестових завдань. Максимальна кількість балів, яку можна отримати, правильно виконавши всі завдання тесту незалежного тестування, – 100.
Детальніше:
ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА ТЕСТУ НЕЗАЛЕЖНОГО ТЕСТУВАННЯ
СХЕМА НАРАХУВАННЯ БАЛІВ ЗА ВИКОНАННЯ ЗАВДАНЬ ТЕСТУ НЕЗАЛЕЖНОГО ТЕСТУВАННЯ
Мовою освітнього процесу в закладах освіти є державна мова. Держава гарантує кожному громадянинові України право на здобуття формальної освіти на всіх рівнях (дошкільної, загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої), а також позашкільної та післядипломної освіти державною мовою в державних і комунальних закладах освіти.
Згідно зі статтею 9 Закону України «Про забезпечення функціонування української мови як державної» володіти державною мовою та застосовувати її під час виконання службових обов’язків зобов’язані, зокрема, керівники закладів освіти всіх форм власності, педагогічні, науково-педагогічні та наукові працівники.
Разом з тим, в умовах війни значна кількість учнів, їхніх батьків та вчителів, зазнавши агресії зі сторони російської федерації та будучи вимушено переміщеними особами, прийняли для себе рішення спілкуватися державною мовою. Таку ініціативу потрібно підтримувати як на державному, так і на регіональному рівнях.
Саме тому на міжвідомчій нараді обговорено пропозиції Секретаріату Уповноваженого із захисту державної мови та Державної служби якості освіти щодо підтримки ініціативи учасників освітнього процесу в покращенні знань з української мови.
Узгоджено спільний план дій щодо сприяння розширенню мережі безплатних курсів, розмовних клубів, навчальних онлайн-платформ та інших ресурсів для опанування й удосконалення спілкування українською мовою серед учасників освітнього процесу. Такий перелік доступний нижче за посиланням та буде постійно оновлюватися.
Джерело: https://sqe.gov.ua
Відповідно до Положення про сертифікацію педагогічних працівників другий етап сертифікації — самооцінювання педагогом власної педагогічної майстерності — не оцінюється експертами чи в будь-який інший спосіб.
Цей етап спрямований на аналіз власної педагогічної діяльності учасником сертифікації, його саморефлексію та проєктування професійного розвитку на основі отриманого результату опитування. Цей етап сертифікації педагогічних працівників є обов’язковим.
У 2022 році, з огляду на об’єктивні умови, планується зменшення питань в анкеті самооцінювання порівняно з 2021 роком та спрощення роботи з анкетою самооцінювання. Проте ці зміни не вплинуть на основну мету цього етапу сертифікації педагогічних працівників — допомогти учасникові сертифікації оцінити власну професійну діяльність через призму вимог професійного стандарту вчителя.
За матеріалами: https://sqe.gov.ua/yakoyu-bude-procedura-samoocinyuvannya-v/
19 квітня відбулася чергова зустріч нашої професійної спільноти, під час якої було висвітлено питання організації освітнього процесу в початковій школі в умовах воєнного стану.
Текстовий коментар до презентації
Міністерство освіти і науки спільно з Національним еколого-натуралістичним центром учнівської молоді розробило рекомендації «Шкільний сад. Основи екскурсознавства». Матеріали містять корисну інформацію про те, як педагоги можуть організувати та провести екскурсію для дітей і підлітків.
Поради стануть у пригоді педагогічним працівникам закладів позашкільної освіти еколого-натуралістичного напряму, які організовують і проводять екскурсії для здобувачів освіти та їхніх батьків.
Ознайомитися з рекомендаціями можна за посиланням.
Джерело: https://mon.gov.ua/
Лист Міністерства освіти і науки України від 16 квітня 2022 року №1/4202-22
З огляду на існуючу загрозу психічному здоров’ю учасників освітнього процесу внаслідок збройної агресії російської федерації та оголошення в Україні воєнного стану Міністерство освіти і науки України розробило методичні рекомендації для педагогічних працівників, практичних психологів, соціальних педагогів закладів освіти «Перша психологічна допомога. Алгоритм дій» (Лист МОН від 04 квітня 2022 р. №1/3872-22)
Незалежне тестування є одним із трьох етапів сертифікації вчителів, що проводить Український центр оцінювання якості освіти. Зміст тесту визначається відповідною Програмою, яка затверджена Наказом МОН №294 від 05.04.2002
Ознайомитися з Програмою незалежного тестування
Для забезпечення виконання державних гарантій щодо максимального сприяння створенню безпечного освітнього середовища, організації здобуття освіти, освітнього процесу у формі найбільш безпечній для життя і здоров’я людей в умовах воєнного стану, введеного Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022, засновниками та керівниками закладів освіти вживаються всі можливі заходи для організації навчання учасників освітнього процесу за дистанційною формою (як окремою формою здобуття освіти).
З цією метою, а також з урахуванням специфіки виконання педагогічними, науково-педагогічними, науковими та іншими працівниками роботи і наявної можливості здійснення її віддалено за допомогою інформаційно-комунікаційних технологій, останніх переведено на дистанційну форму роботи (про особливості організації та переведення педагогічних працівників на дистанційну форму роботи наведено в листі Державної служби якості освіти від 18.03.2022 № 01/01-22/419).
Водночас тимчасова зміна здобувачами освіти, працівниками закладів, установ освіти, наукових установ місця свого проживання (перебування) з метою збереження власного життя та життя членів своїх родин створює певні перешкоди для засновників та керівників закладів освіти в частині створення належних умов функціонування інформаційно-комунікаційних технологій, зокрема забезпечення працівників закладу освіти необхідним обладнанням, програмно-технічними засобами, засобами захисту інформації тощо.
Непоодинокими є випадки несумлінного ставлення педагогічних працівників, які були переведені на дистанційну форму роботи, до виконання ними власних функціональних обов’язків. За таких умов чинне законодавство України дозволяє засновникам та/або керівникам закладів освіти вжити ряд заходів, серед яких, зокрема, видати наказ про оформлення простою для конкретного працівника.
Державна служба якості освіти у співпраці з ініціативою «Система забезпечення якості освіти», що впроваджується в межах проєкту «Супровід урядових реформ в Україні» (SURGe), та командою підтримки реформ Міністерства освіти і науки України розробили поради щодо здійснення оцінювання у школах, що працюють в умовах війни.
1 квітня 2022 року, Міністр освіти і науки Сергій Шкарлет підписав наказ про затвердження Методичних рекомендацій щодо окремих питань завершення 2021/2022 навчального року, розроблені командою МОН разом із керівниками департаментів (управлінь) освіти і науки обласних військових адміністрацій.
У межах автономії рекомендовано закладам загальної середньої освіти:
30 березня Міністерстві освіти і науки України ухвалило рішення про зміну термінів реєстрації для проходження сертифікації педагогічних працівників:
Наказ МОН від 30 березня 2022 р. №278
Упродовж 1–15 серпня 2022 року включно триватиме реєстрація для проходження сертифікації й проводитиметься у два етапи:
Реєстрацію вчителів початкових класів для проходження сертифікації у 2022 році достроково буде припинено в разі, якщо 2500 осіб сформують бланки реєстраційних карток-заяв.
Лист Міністерства освіти і науки України № 1/3725-22 від 29 березня 2022р.
Онлайн-школа МАТЕМА запускає відкриті безплатні уроки з математики, які базуються на навчальній програмі українських середніх шкіл, аби українські школярі мали можливість продовжити навчання.
Уроки відбуваються у груповому форматі, їх транслюють на YouTube-каналі школи. Розклад можна переглянути на сайті в розділі “Безплатні уроки”. До того ж можна користуватися чат-ботом у Telegram або Viber, який надсилатиме актуальний розклад занять для потрібного класу.
Щоби долучитись, реєструватися не треба – лише перейти за покликанням в розкладі на YouTube-трансляцію уроку.
Державна служба якості освіти у співпраці з ініціативою «Система забезпечення якості освіти», що впроваджується в межах проєкту «Супровід урядових реформ в Україні» (SURGe), та командою підтримки реформ Міністерства освіти і науки України розробили поради для педагогів щодо організації освітнього процесу в умовах війни.
24 березня набув чинності Закон України “Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану”.
Цей нормативно-правовий акт визначає особливості трудових відносин працівників усіх підприємств, установ, організацій в Україні незалежно від форми власності, виду діяльності та галузевої належності, а також осіб, які працюють за трудовим договором з фізичними особами, у період дії воєнного стану.
Видавництво «Оріон» виклало свої навчальні матеріали для початкової школи у вільний доступ. Завантажити фрагменти посібників для роботи в другому семестрі можна в матеріалах розділу Наближаємо перемогу. Електронні версії підручників можна завантажити в розділах “Видавництво” та “Інтернет-магазин”.
Відеоматеріали для навчальних занять та надання психологічної підтримки для учасників освітнього процесу початкової ланки (плейлисти):
Всеукраїнська школа онлайн: 1 клас
Всеукраїнська школа онлайн: 2 клас
Всеукраїнська школа онлайн: 3 клас
Всеукраїнська школа онлайн: 4 клас
Антарктичні уроки з Євгеном Диким
Психологічна турбота від Світлани Ройз
Всеукраїнська платформа емоційної підтримки
Відеоуроки занять для дітей з особливими освітніми потребами
В Україні триває воєнний стан у зв’язку із вторгненням рф на територію нашої держави. Команда МОН зібрала перелік корисних ресурсів для дорослих та дітей щодо психологічної підтримки, навчання та інформування.
Проєкти МОН започатковані спільно з партнерами:
Для дошкільнят:
Під час воєнного стану дистанційні школи надають безоплатний доступ до навчання. Команда МОН підготувала перелік шкіл і організацій, які можуть допомогти дітям і сім’ям.
Видавництва, які надають безкоштовний доступ до книг:
ТБ-платформи відкрили безкоштовний доступ до мультиків та уроків:
Джерело: mon.gov.ua
У найскладніший для України час учителі Спеціальної школи №5 імені Я. П. Батюка міста Києва і Криворізької спеціальної школи «Натхнення» Дніпропетровської обласної ради підготували матеріали для дітей з особливими освітніми потребами.
Спеціальна школа №5 імені Я. П. Батюка публікує вправи та ігри для дітей із порушенням зору, гімнастику для очей і поради для батьків.
Криворізька спеціальна школа «Натхнення» для дітей з особливими освітніми потребами, що зумовлені порушенням інтелектуального розвитку (зокрема, розладом спектру аутизму), підготувала серію відео, що стануть у пригоді в організації дистанційного навчання.
Джерело: mon.gov.ua
ГО “Освіторія” підготувала чекліст вчителя дистанційної освіти: прості поради, зручні платформи, корисні ресурси для психологічної підтримки та натхнення.
У статті – відповіді на запитання:
Триває реєстрація охочих стати експертами з питань проведення інституційного аудиту в закладах загальної середньої освіти.
Реєстрація на навчання експертів з питань проведення інституційного аудиту: АНКЕТА
16 лютого за замовленням Центру професійного розвитку педагогічних працівників методистами початкової освіти НМЦ професійного розвитку керівних та педагогічних працівників установ і закладів дошкільної та загальної середньої освіти ХОІППО Галас Антоніною Вікторівною та Кулик Оксаною Олександрівною проведено вебінар для професійної спільноти вихователів ГПД Хмельницької міської ТГ, у ході якого учасників ознайомлено з методичними та практичними аспектами функціонування групи подовженого дня у ЗЗСО, у т.ч. й під час дистанційного навчання.
З матеріалами спікерів вебінару можна ознайомитися за посиланням: http://hmpochshcola.blogspot.com/ (Початкова освіта Хмельниччини)
Програма підвищення кваліфікації (вебінар)
В епоху різноманіття гаджетів та щоденного збільшення кількості інформації у нашому житті енциклопедичні знання перестали бути цінністю, якою вони були лише 20-30 років тому. Знання вже не є самоціллю під час навчання і система освіти відповідно має змінюватись, крокувати в ногу з часом та навчати того, що актуальне та цінується в житті сьогодні. Відповіддю на ці виклики є компетентнісне навчання.
Державна служба якості освіти пропонує педагогам відповіді на найпоширеніші запитання про компетентнісне навчання.
Завершився IV Марафон педагогічних ідей “Освітні інструменти сучасного педагога: перезавантаження”, який поєднав найактивніших, найкреативніших педагогів нашої громади.
Найцікавіше з досвіду вчителів початкових класів можна знайти на сторінці “Досвід і практика нашої спільноти”
Програма підвищення кваліфікації (марафон)
Сертифікати учасників 07.02.2022
Сертифікати учасників 08.02.2022
На «Всеосвіті» стартувало онлайн-тестування для педагогічних працівників «Цифрова грамотність». Це унікальна можливість не лише перевірити рівень своєї цифрової грамотності, але й розширити знання у галузі інформаційних технологій.
Після проходження тесту кожен учасник отримає електронний сертифікат, який засвідчує загальний рівень цифрової грамотності та кількість набраних балів.
Міністерство освіти і науки України пропонує для громадського обговорення проєкт Програми незалежного тестування фахових знань та вмінь учителів початкових класів закладів загальної середньої освіти.
Ознайомитися з ПРОЄКТОМ
Зауваження та пропозиції до зазначеного проєкту Програми приймаються у довільній формі до 15 лютого 2022 року на електронну адресу: [email protected]
Контактна особа для надання консультацій: Алевтина Лотоцька, тел. (044)- 4814767.
Результати обговорення будуть розміщені на офіційному вебсайті Міністерства освіти і науки України в період з 16 по 23 лютого 2022 року.
На сайті Міністерства освіти і науки України оприлюднено рекомендації щодо дій у разі загрози виникнення або виникнення надзвичайної ситуації.
Детальніше – на сторінці МОН
03 лютого консультантом ЦПРПП Іриною Бігус проведено вебінар для професійної спільноти вчителів початкової школи, учасники якого ознайомилися із цікавими формами та прийомами роботи з учнями на уроках математики.
Презентація до вебінару:
Програма підвищення кваліфікації (вебінар)
Освітній омбудсмен Сергій Горбачов на своїй сторінці у Facebook прокоментував звернення окремих педагогічних працівників щодо порушення їх права на підвищення кваліфікаційної категорії або педагогічного звання на підставі успішного проходження сертифікації.
Детальніше про те, як діяти атестаційним комісіям та вчителям, які успішно пройшли сертифікацію, – на сайті освітнього омбудсмена
Сьогодні, 1 лютого 2022 року, в Хмельницькій міській територіальній громаді СТАРТУЄ освітня премія “Khmelnytskyі TЕАCHERS Awards”.
МЕТА КОНКУРСУ: підвищення престижності професії вчителя, формування в батьків, дітей, суспільстві загалом нового бачення професії вчителя як інноваційного лідера.
ЗАВДАННЯ КОНКУРСУ:
– відзначити тих вчителів Хмельницької міської територіальної громади, які інноваційно підходять до подачі знань, здатні стратегічно мислити, висувати інноваційні ідеї, організовувати ефективні комунікації, володіють унікальними методиками проведення занять;
– виявити освітніх лідерів, що мають бажання та здатні використовувати в навчальному процесі інноваційні освітні інструменти, мають досвід розробки та застосування інноваційних освітніх програмних продуктів;
– популяризувати досвід успішної трансформації іноземних освітніх та управлінських здобутків в практику української школи;
– мотивувати педагогів описати власну ідею, яка принесе позитивні зміни в систему освіти та створити умови для реалізації освітнього стартапу.
Детальніше про умови: https://drive.google.com/file/d/1laGZzjbgK2a1bYxliTBIinlZLuvf37pZ/view?usp=sharing
28 січня у рамках Марафону педагогічних ідей відбулася зустріч професійної спільноти вихователів груп подовженого дня.
З матеріалами спікерів можна ознаомитися на сторінці “Досвід і практика нашої спільноти”
Запрошуємо до співпраці!
Програма підвищення кваліфікації (марафон)
Посібник “Супергерої безпеки” підготували психолог Світлана Ройз разом з командою. У ньому містяться рекомендації для батьків, як підготувати дітей до можливих надзвичайних ситуацій, чому важливо розмовляти з дітьми про можливість надзвичайні ситуації.
Посібник викладено у вільному доступі за посиланням
Міністерство освіти і науки затвердило Положення про педагогічну інтернатуру. Відповідний наказ МОН від 25 жовтня 2021 р. №1128 було зареєстровано в Міністерстві юстиції України 24 грудня 2021 р. за №1670/37292.
Відповідно до Закону “Про повну загальну середню освіту”, всі, хто не мають досвіду педагогічної діяльності та приймаються на посаду педагогічного працівника, протягом першого року роботи повинні пройти педагогічну інтернатуру.
Педагогічну інтернатуру організовує заклад освіти, його керівник у день призначення інтерна на посаду видає відповідний наказ. Строк інтернатури становить один рік, що відраховується від дати видання цього наказу. До строку інтернатури включається період тимчасової непрацездатності інтерна та час його перебування у відпустці.
Інтернатура передбачає:
Виконання обов’язків педагога-наставника буде покладатись на педагогічного працівника з досвідом педагогічної діяльності, як правило, не менше п’яти років за такою самою або спорідненою предметною спеціальністю або спеціалізацією.
Педагог-наставник зможе отримувати доплату за свою діяльність у граничному розмірі 20 відсотків його посадового окладу.
До вашої уваги методичні посібники для організації ефективної роботи з дітьми з особливими освітніми потребами з ЗЗСО від кращих фахівців у галузі інклюзивної освіти.
Запрошуємо на сторінку нашого сайту “Методичні посібники з питань інклюзії”: https://cprpp.khm.gov.ua/metodychni-posibnyky-z-pytan-inkliuzii/
Ми створили підбірку методичних посібників від авторів освітніх програм, які допоможуть вчителям початкових класів ефективно організувати освітній процес у 1-4 класах НУШ.
Запрошуємо на сторінку нашого сайту “НУШ. Методичний супровід” : https://cprpp.khm.gov.ua/profesijnyj-rozvytok-pedahohichnykh-pratsivnykiv/nush/metodychnyj-suprovid/
Міжнародний центр академічної доброчесності визначає академічну доброчесність як дотримання п’яти фундаментальних цінностей: чесності, довіри, справедливості, поваги, відповідальності та відваги до дій. Оскільки замало лише вірити у фундаментальні цінності. Їх потрібно відстоювати, навіть зіткнувшись із тиском з боку інших чи відмінними поглядами. А це вимагає цілеспрямованості, відданості та відваги.
Стаття 42 Закону України “Про освіту” визначає академічну доброчесність як сукупність етичних принципів та визначених законом правил, якими мають керуватися учасники освітнього процесу під час навчання, викладання та провадження наукової (творчої) діяльності з метою забезпечення довіри до результатів навчання та/або наукових (творчих) досягнень.
Пропонуємо підбірку корисних статей, які допоможуть вчителям, зокрема і у початковій школі, пояснити учням, що таке академічна доброчесніть та навіщо потрібно її дотримуватися.
Академічна доброчесність залежить від усіх учасників освітнього процесу.
Академічна доброчесність – як її пояснити учням та створити систему в школі.
Уроки доброчесності (курс для учнів 3-4 класів)
Чи потрібні вашій школі уроки доброчесності? Розповідають учителька й директорка школи.
Світлофор освітньої доброчесності (для освітян)
Бо не можна чи бо не чесно? Як у закордонних школах юорються зі списуванням та недоброчесністю.
10 правил, як працювати з академічною доброчесністю в школі. Думки педагогів.
Зрозуміло про академічну доброчесність. Інфографіка для школярів.
Довідник з академічної доброчесності для школярів.
Методичні вказівки для вчителів “Виховуємо академічну доброчесність в школі”
Робочий зошит “Виховуємо академічну доброчесність в школі”
Що таке академічна доброчесність? (відео)
Академічна доброчесність у школі (відео)
Роль оцінювання у формуванні академічно доброчесного середовища (відео)
Чесність починається з тебе… (соціальна відеореклама)
Академічна доброчесність (анімаційний ролик)
Наказ МОН від 04.01.2022 №3 “Про деякі питання проведення сертифікації в 2022 році”.
Відповідно до цього наказу реєстрація вчителів початкових класів для проходження сертифікації здійснюється з 04 по 17 квітня 2022 року. А також визначено, що у 2022 році в сертифікації зможуть взяти участь до 2500 учителів початкових класів.
Ознайомитися з наказом можна за посиланням.
Міністерством освіти та науки України опубліковано методичні рекомендації для педагогічних працівників ЗЗСО, які покликані допомогти правильно визначити рівні підтримки для учнів з ООП в освітньому процесі.
Нагадаємо, що з 1 січня 2022 року набули чинності зміни до постанов Кабінету Міністрів України, які регулюють організацію інклюзивного навчання:
Ознайомитися з Методичними рекомендаціями для ЗЗСО щодо визначення освітніх труднощів і рівня підтримки в освітньому процесі можна за цим посиланням.
Державна служба якості освіти опублікувала роз’яснення про те, як організувати інклюзивне навчання у 2022 році.
Нововведення посилюють співпрацю між закладами освіти та інклюзивно-ресурсними центрами (ІРЦ). Так, школи отримуватимуть більше підтримки й допомоги під час навчання дітей з особливими освітніми потребами.
З 1 січня 2022 року набирає чинності новий Порядок організації інклюзивного навчання в закладах загальної середньої освіти, затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 15 вересня 2021 року №957.
Цим порядком затверджено нову форму індивідуальної програми розвитку, введено рівні підтримки в освітньому процесі для учнів з ООП, які навчаються в інклюзивних класах, та встановлено правила надання підтримки.
Ознайомитися з документом:
ПОРЯДОК організації інклюзивного навчання в ЗЗСО
Цьогоріч закінчилося пілотування нової процедури з оцінювання професійних компетентностей учителів. Апробація сертифікації тривала з початку 2019 до закінчення 2021 року, і за цей час країна отримала понад 2,5 тисяч сертифікованих учителів початкової школи. Як усе відбувалося, з якими викликами довелося зіткнутися і яке майбутнє чекає на сертифікацію вчителів – у матеріалі “Нової української школи”.
Ухвалення концепції Нової української школи підняло поняття “педагогіка партнерства” на новий рівень у взаємодії між учасниками освітнього процесу. Педагогіка партнерства (співробітництва) ґрунтується на принципах гуманізму і творчого підходу до розвитку особистості, в її основі – спілкування, взаємодія та співпраця між учителем, учнем та батьками.
Пропонуємо вам підбірку корисних статей до цієї теми:
Цифрові компетентності – це базова річ, без якої неможливо уявити ефективну роботу сучасного вчителя. В умовах періодичних локдаунів і карантинів саме цифрові технології дають змогу не зупиняти навчання, а безпечно продовжувати його в дистанційному або змішаному форматі. Тому сьогодні цифрова грамотність для вчителя стає пріоритетом.
“Ми хочемо жити в доброчесному суспільстві. Хочемо, аби нас лікували лікарі, які добре й наполегливо вчились. Аби нас захищали непідкупні, професійні та небайдужі правоохоронці. Щоби нас судили судді, які розуміють, що таке – служіння. Наші маршрутки, автобуси, поїзди і просто автівки водили ті, хто не купували права, а старанно вчилися кермувати транспортом.
Усе це – про доброчесність. Бо вона пронизує абсолютно всі сфери нашого життя. У доброчесному світі хочеться жити, але його дуже важко будувати”, – йдеться в посібнику курсу “Уроки доброчесності” для 3–4 класів від ГО “Смарт освіта”.
22 листопада стартував Марафон педагогічних ідей, який об’єднав понад 800 освітян, які мали спільну мету – поділитися власним досвідом та зростати професійно.
З матеріалами спікерів професійної спільноти вчителів початкової школи можна ознайомитися у розділі “Досвід і практика нашої спільноти”
Програма підвищення кваліфікації (марафон)
Сертифікати учасників 23.11.2021
Сертифікати учасників 25.11.2021
Сертифікати учасників 26.11.2021
Задавати чи не задавати домашні завдання? Яким має бути їх обсяг, щоб закріпити навчальний матеріал і одночасно не перевтомлювати дитину? З переходом до НУШ це питання активно обговорюється як педагогами, так і батьками. Ми підготували для вас підбірку корисних статей, які допоможуть розібратися у цьому питанні.
Консультант ЦПРПП Бігус Ірина Миколаївна та вчитель початкових класів ліцею №15 ім.О.Співачука Симчук Валентина Петрівна провели спільний вебінар, під час якого висвітлили питання застосування елементів освітньої гейміфікації в умовах НУШ, зокрема, і під час дистанційного навчання.
Презентація до вебінару:
Програма підвищення кваліфікації (вебінар)
У 2018-му році першачки України пішли до Нової української школи. Реформа освіти стосується різних аспектів шкільного життя, підходів до викладання та оцінювання. Зокрема, для учнів перших класів відійшли у минуле табелі, а звичні оцінки у вигляді абстрактних цифр замінили на конкретні критерії особистого розвитку, опанування компетентностей і навичок. Тепер батьки можуть дізнатись про успіхи своєї дитини зі “Свідоцтва досягнень”. Цей документ дає ширше розуміння поступу школяра і допомагає вчителю формувати індивідуальні підходи до кожного.
Спікерами вебінару були консультант ЦПРПП Ольга Олександрівна Гуменюк та учителі НВК №2 міста Хмельницького Лариса Степанівна Покудіна та Оксана Іванівна Лісевич. Під час онлайн зустрічі було обговорено зміни підходів до оцінювання результатів навчання, що зазаначені в Концепції Нової Української школи, принципи та цілі формувального оцінювння. Про практичні методи формувального оцінювання на уроках математики поділилася досвідом Лариса Покудіна та про інструменти формувального оцінювання, що використовуються на уроках в початкових класах говорила Оксана Лісевич.
У Хмельницькій обласній бібліотеці для дітей імені Т.Г.Шевченка 21 жовтня 2021року відбулася спільна зустріч з професійною спільнотою вчителів почашкової школи Хмельницької міської тереторіальної громади, консультантом ЦПРПП Ольгою Гуменюк та старшим інспектором відділу ювенальної превенції ГУНП в Хмельницькій області Марією Миколаївною Баранюк. Було висвітлено актуальну тему булінгу серед дітей та дорослих. Тренінгові заняття, проведені працівником поліції, на реальних прикладах і шкільних ситуаціях допомогли педагогам зрозуміти та усвідомити усю відповідальність даної тематики.
https://www.facebook.com/1366852629996612/posts/5098319990183172
Консультант ЦПРПП Ольга Гуменюк провела вебінар, під час якого було висвітлено такі питання: освіта дорослих та її складники, форми освіти, форми організації безперервного розвитку фахової освіти та кваліфікації педагогів; проаналізовано організації, що пропонують професійний розвиток учительства.