Спільнота вчителів початкових класів

Консультант КУ ХМР «ЦПРПП» 
БІГУС Ірина Миколаївна          
Тел./Viber/Telegram: +380677492976                                 
E-mail: [email protected] 

 

 


Консультант КУ ХМР “ЦПРПП”
ГУМЕНЮК Ольга Олександрівна
Тел. +380966126497
E-mail:[email protected]

                                                                             
                                                                                                                                             


ЗАМОВЛЕННЯ КОНСУЛЬТАЦІЇ: https://forms.gle/iHkcDkktD9JH8BhG910.06.2024

Служба порятунку дітей пропонує мультфільми та розмальовку для дітей про власні кордони

МБО Служба порятунку дітей пропонує мультфільми та розмальовку, які допоможуть відстоювати власні кордони дітям.

Часто діти не розповідають про насильство тому, що просто не розуміють і не можуть пояснити, що трапилося. Дитина, яка знає, що таке особисті кордони, які дії навіть авторитетних для неї дорослих є неприпустимі, буде впевнена в собі і зможе захиститися в небезпечних ситуаціях.

Переглянути матеріали можна на сайті ГС “Освіторія”: https://osvitoria.media/news/multfilmy-dlya-najmenshyh-yak-navchyty-dytynu-vidstoyuvaty-vlasni-kordony/


04.06.2024

Google запустив в Україні платформу “Безпека дітей в Інтернеті”

Для освітян, школярів і їхніх батьків створили платформу “Безпека дітей в Інтернеті”: https://beinternetawesome.withgoogle.com/uk_ua

Сайт містить корисні інструменти та ресурси з кібербезпеки, які покликані допомогти молодому поколінню безпечно й упевнено      досліджувати онлайн-світ.

На платформі “Безпека дітей в Інтернеті” діти, батьки й педагоги знайдуть:

 • інформацію про основи цифрового громадянства й безпеки, адаптовану для дітей і підлітків різного віку;
 • поради, як навчити дітей ділитися інформацією онлайн відповідально, спілкуватися ввічливо й захищати свою конфіденційність;
 • інструменти та ресурси, які допоможуть батькам і вчителям почати розмову з дітьми про кібербезпеку.

Зокрема, на сайті доступний “Посібник із Family Link”, який допоможе батькам встановити основні правила використання цифрових пристроїв для своєї сім’ї. Він містить інформацію, присвячену доступним функціям Family Link – додатка, який допомагає дорослим наглядати за своїми дітьми, які користуються пристроями Android.

Про це повідомляється на сторінці порталу “Нова українська школа”: https://nus.org.ua/news/google-zapustyv-v-ukrayini-platformu-bezpeka-ditej-v-interneti-korysni-materialy-dlya-osvityan-uchniv-i-yihnih-batkiv/


30.05.2024

Верховний суд України підтвердив чинність нового правопису

Український правопис за редакцією 2019 року є чинним і обов’язковим до застосування. Таке рішення 22 травня 2024 року виніс Верховний суд України, повідомив мовний омбудсмен Тарас Кремінь. З огляду на рішення Верховного суду мовний омбудсмен наполягає на необхідності масштабного використання чинного правопису в усіх сферах суспільного життя. Він також нагадав, що5-річний перехідний період, протягом якого діяли як старі, так і нові його норми, уже минув. Тому, наприклад, Національний мультимедійний тест у 2025 році проводитимуть уже на основі чинної редакції.

Про це повідомляє у своєму дописі портал “Нова українська школа”: https://nus.org.ua/news/verhovnyj-sud-ukrayiny-pidtverdyv-chynnist-novogo-pravopysu/

 

На допомогу педагогам надаємо довідкові матеріали до цієї теми:


22.05.2024

МОН і Мінцифри презентували проєкт рекомендацій щодо використання штучного інтелекту в закладах освіти

Міністерство освіти і науки України разом із Міністерством цифрової трансформації України завершили роботу з розроблення інструктивно-методичних рекомендацій щодо запровадження та використання технологій штучного інтелекту в закладах загальної середньої освіти. Ці рекомендації сформовані на основі актуальних міжнародних практик.

Мета рекомендацій — поширення принципів і підходів до відповідального використання систем ШІ в загальній середній освіті. Передусім йдеться про дотримання прав людини, професійних етичних стандартів, підвищення обізнаності вчителів про можливі ризики та виклики, щоб критично, ефективно та етично взаємодіяти із системами ШІ та використовувати їхній потенціал.

Інструктивно-методичні рекомендації щодо запровадження та використання технологій штучного інтелекту в ЗСО будуть опубліковані на початку 2024/2025 навчального року.

Із проєктом документа можна ознайомитися за посиланням: https://mon.gov.ua/storage/app/sites/1/news/2024/05/21/Instruktyvno.metodychni.rekomendatsiyi.shchodo.SHI.v.ZZSO-22.05.2024.pdf

Джерело: https://mon.gov.ua/


14.05.2024

Збірка вправ та завдань для дошкільнят та молодших школярів “DіGі-Нотики”

Європейський центр ім. Вергеланда (програма “Демократична школа”) презентував посібник “DіGі-Нотики”.

Це збірка завдань та вправ для наймолодших дітей, завдяки яким можна в ігровій доступній формі розглянути питання цифрового громадянства. Серія відео, на яких базуються завдання, доступна для перегляду англійською мовою з українськими субтитрами.

Посібник містить вправи для закріплення інформації з перших трьох випусків анімаційного серіалу “DiGi-Нотики”:

 1. “Доступ та інклюзія – відмінності додають світу барв”;
 2. “Здоров’я та добробут – для всього є свій час і місце”;
 3. “Обізнаність споживачів – разом ми можемо краще піклуватися про нашу планету”.

Ознайомитися зі збіркою й завантажити її можна за посиланням: https://www.schools-for-democracy.org/images/documents/1344/digi-notyky_zbirnyk_zavdan_ua.pdf

Переглянути відео з українськими субтитрами можна на Порталі Ради Європи.

 

Джерело: https://nus.org.ua/


25.04.2024

Збірник порад “Як заохотити дитину до читання: 50 незвичних способів”

Для батьків і освітян вийшов збірник порад “Як заохотити дитину до читання: 50 незвичних способів”, який уклали за результатами однойменної міжнародної онлайн-конференції. Про це повідомляє сайт “Нова українська школа”.

Збірник “Як заохотити дитину до читання: 50 незвичних способів” розділений на дві частини – українськомовну та англійськомовну, аби ним могли скористатися батьки й педагоги як в Україні, так і за кордоном. Він складається з невеликих статей, у яких освітяни, психологи, письменники й інші фахівці діляться дієвими порадами й рекомендаціями, що стануть у пригоді під час розвитку читацької компетентності в дітей.

 

ОЗНАЙОМИТИСЯ З ПОСІБНИКОМ можна за посиланням: https://drive.google.com/file/d/1ZfW5mnvtpsDBix5dhjGGFFU0dDtiL9Qv/view

Детальніше – на сторінці першоджерела: https://nus.org.ua/news/50-nezvychnyh-sposobiv-yak-zaohotyty-dytynu-do-chytannya-dlya-batkiv-i-osvityan-vyjshov-zbirnyk-porad/

 

 


15.03.2024

Посібник “Індивідуалізація навчання як засіб компенсації освітніх втрат учнів закладів загальної середньої освіти в умовах воєнного стану та повоєнний час”

Презентуємо вам методичні рекомендації «ІНДИВІДУАЛІЗАЦІЯ НАВЧАННЯ ЯК ЗАСІБ КОМПЕНСАЦІЇ ОСВІТНІХ ВТРАТ УЧНІВ ЗАКЛАДІВ ЗАГАЛЬНОЇ СЕРЕДНЬОЇ ОСВІТИ В УМОВАХ ВОЄННОГО СТАНУ ТА ПОВОЄННИЙ ЧАС», підготовлені співробітниками Інституту педагогіки НАПН України (Автори: О.В.Малихін, Н.О.Арістова, С.В.Алєксєєва).
Зі змістом методичних рекомендацій можна ознайомитися за наступним покликанням: https://undip.org.ua/wp-content/uploads/2024/03/Metod_rekomendatsii-Malykhin-Aristova-Alieksieieva.pdf

05.03.2024

Практичний семінар для асистентів учителя ЗЗСО

У рамках співпраці з Хмельницьким інклюзивно-ресурсним центром №1 для асистетів учителя ЗЗСО було проведено практичний семінар “Протоколи засідань команди психолого-педагогічного супроводу дитини з ООП” (спікери – Ольга РИБАК, директор Хмельницького ІРЦ №1, Анна ГАРБАР, фахівець Хмельницького ІРЦ №1).

ПРЕЗЕНТАЦІЯ СПІКЕРА

 

 


15.02.2024

Марафон педагогічних ідей “Інновації в освіті: методичні скарбнички сучасних педагогів”

Відбулася друга сесія Марафону педагогічних ідей, під час якого педагоги нашої громади мають вкотре ділилися власними педагогічними надбаннями, обмінювалися досвідом, отримали нові знання та практичні поради.

20 лютого спікерами Марафону педагогічних ідей виступили Вікторія ІСАКОВА, вчитель початкових класів Водичківської гімназії ХМР, Наталія АТАМАНЮК, вчитель початкових класів КЗЗСО “Ліцей №8 ХМР”, Марія ПАСІЧНИК, учитель початкових класів КЗЗСО “Початкова школа №1 ХМР” та Вікторія ДЕРИКОНЬ, вчитель початкових класів СЗОШ І-ІІІ ст. №27 ім.Д.Іваха м.Хмельницького.

Матеріали виступів можна переглянути за посиланнями:

ПЕРЕГЛЯНУТИ

ПЕРЕГЛЯНУТИ

ПЕРЕГЛЯНУТИ

 

 


15.02.2024

Заняття Школи професійного зростання молодих педагогів “Впевнений старт”

15 лютого 2024 р. відбулося чергове заняття Школи професійного зростання молодих педагогів ЗЗСО “Впевнений старт”. Наставник цього заняття – Валентина ЧЕРНОМАЗЮК, учитель початкових класів КЗЗСО “Ліцей №7 ХМР”, – поділилася з молодими колегами секретами реалізації професійної співпраці та трансляції досвіду педагога. А ще – як хобі педагога можна перетворити у засіб для навчання та розвитку учнів.

 


15.02.2024

Загальнодержавний моніторинг якості початкової освіти: інформація для педагогів 4 класів

Моніторинг якості освіти — система збору об’єктивних даних, обробки, зберігання і поширення інформації про досягнутий стан освіти, що дає змогу прогнозувати динаміку й основні тенденції функціонування освітньої галузі.

Об’єкти моніторингу у 2024 році:

 • мовно-літературна освітня галузь;
 • математична освітня галузь;
 • природнича освітня галузь (частково – соціальна, здоров’язбережувальна галузі).

 ДЕТАЛЬНІШЕ – у презентації Оксани ОНОПРІЄНКО, завідувача відділу початкової освіти ім.О.Я.Савченко Інституту педагогіки НАПН України.

ПЕРЕЛІК закладів загальної середньої освіти — учасників основного етапу третього циклу загальнодержавного зовнішнього моніторингу якості початкової освіти у 2024 році (наказ МОН від 13.02.2024 № 161)


31.01.2024

Школа цифрової компетентності педагогів

 31 січня у рамках роботи Школи цифрової компетентності педагогів для вчителів початкових класів відбувся вебінар “Використання освітніх онлайн-платформ на уроках у початковій школі” (спікер – Марина ПЕТРИК, учитель інформатики КЗЗСО “Початкова школа №2 ХМР”. 

 

ПРЕЗЕНТАЦІЯ СПІКЕРА

 

 


27.01.2024

Пропозиція для громадського обговорення проєкту нової редакції Положення про атестацію педагогічних працівників

Міністерство освіти і науки пропонує для громадського обговорення проєкт нової редакції Положення про атестацію педагогічних працівників, затвердженого наказом Міністерства освіти і науки України від 09.09.2022 № 805, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 21 грудня 2022 р. за № 1649/38985.

Нова редакція Положення про атестацію педагогічних працівників удосконалює порядок проведення атестації педагогічних працівників, усуває суперечності, які існують у чинній редакції, та забезпечує право педагогічних працівників на проходження атестації, гарантоване законодавством України.

ОЗНАЙОМИТИСЯ З ДОКУМЕНТОМ

Зауваження та пропозиції до зазначеного проєкту приймаються в електронній формі до 12 лютого 2024 року на e-mail: [email protected]

Звіт про результати громадського обговорення буде оприлюднено на офіційному вебсайті Міністерства освіти і науки України не пізніше ніж через два тижні після ухвалення рішення за результатами обговорення.

Джерело: https://znayshov.com

 


24.01.2024

Марафон педагогічних ідей “Інновації в освіті: методичні скарбнички сучасних педагогів”

Традиційно розпочинаємо календарний рік проведенням Марафону педагогічних ідей, під час якого педагоги нашої (і не лише нашої) громади мають можливість поділитися власними педагогічними надбаннями, обмінятися досвідом, отримати нові знання та практичні поради, як зробити освітній процес більш ефективним.

24 січня спікерами Марафону педагогічних ідей виступили Оксана НОВОСЬОЛОВА, вчитель початкових класів Хмельницької ЗОШ І-ІІІ ст. №22 ім.О.Ольжича, Галина ТОДОСІЙЧУК, вчитель початкових класів КЗЗСО “Ліцей №7 ХМР” та Ірина ПИЖОВА, вчитель початкових класів КЗЗСО “Ліцей №14 ім.І.Огієнка ХМР”.

Матеріали виступів можна переглянути за посиланнями:

ПЕРЕГЛЯНУТИ

ПЕРЕГЛЯНУТИ

 


11.01.2024

Консультація щодо атестації педагогічних працівників: для освітян створили чат-бот

Чат-бот “Онлайн-консультування із питань атестації” – це онлайн-консультант, який допоможе легко та швидко знайти необхідну інформацію про атестацію педагогічних працівників. Чат-бот створений Центром професійного розвитку педагогічних працівників Дрогобицької міської ради Львівської області для допомоги педагогам та освітнім управлінцям у проведенні атестації (на основі інформаційного порадника «Атестація педагогічних працівників»).

Чат-бот: https://t.me/cprppdmrBot

Джерело: https://uied.org.ua/atestacziya-pedagogichnyh-praczivnykiv-onlajn-konsultuvannya/

 

 


17.12.2023

Інструктажі для безпеки дітей у школі (програма інтерактивних занять для дітей 4-17 років)

Посібник розроблено Центром гідності дитини, який функціонує при Українському Католицькому Університеті. Центр гідності дитини – експертний, освітній та науковий центр з протидії насиллю над дітьми в Україні.

 

 

STEM-уроки для учнів 1-4 класів початкової школи (методичний посібник)

Методичний посібник містить поради вчителям щодо проведення STEM-уроків для учнів 1-4 класів початкової школи з таких досліджень:
1. Важіль: як можна підняти важкий предмет, доклавши невеликі зусилля використовуючи важіль.
2. Звуки та вібрації: як утворюються звукові хвилі, утворення звуку від вібрації й вібрації від звуку.
3-4. Рух машинки: як побудувати власну машинку та змусити її рухатися.
5. Землетрус та будова споруди: як архітектори проектують та будують споруди, здатні витримувати землетрус; як побудувати власну модельну споруди та випробовувати її.
6. Побудова моста над каньйоном: як побудувати міст для налагодження сполучення й швидкого пересування.
7. Енергія вітру: як використовувати енергію вітру для генерації в інші види енергії.
8. Гвинт Архімеда: як підняти воду на певний рівень за допомогою гвинта Архімеда, як створити з простих матеріалів власний гвинт Архімеда з ручним керуванням.

Рекомендації розроблені ТОВ «Навчальний СТЕМ центр «Сократ»

Наздоженемо: курс про подолання освітніх втрат у початковій школі

«Наздоженемо: курс про подолання освітніх втрат у початковій школі» — безплатний курс для вчителів початкової школи. Протягом навчання вчителі ознайомляться з форматами виявлення та стратегіями подолання освітніх втрат учнів у початковій школі.

Вчителі ознайомляться зі:

 • станом освітніх втрат у світі та в Україні;
 • форматами виявлення освітніх втрат учнівства на рівні навчального закладу;
 • причинами та типами навчальних втрат в початковій школі;
 • стратегіями подолання освітніх втрат та умови підвищення їх ефективності;
 • можливостями для психоемоційної підтримки школярів;
 • алгоритмами діагностування навчальних втрат та ресурсами для діагностування;
 • практичними кроками для подолання навчальних втрат з математики, української мови та читання.

Після проходження курсу учасники(-ці) отримають сертифікат про підвищення кваліфікації на 15 годин.

РОЗПОЧАТИ НАВЧАННЯ

Джерело: https://osvitoria.university/


08.12.2023

Інформаційний порадник “Атестація педагогічних працівників”

 Українським інститутом розвитку освіти розроблено інформаційний порадник «Атестація педагогічних працівників» для керівників закладів освіти, педагогічних працівників, які готуються до атестації, методистів.

Посібник містить загальну інформацію про підготовку до атестації, про атестацію окремих категорій педагогічних працівників, про роботу атестаційних комісій, про документаційний супровід атестаційного процесу та про можливість оскарження рішень атестаційних комісій, а також відповіді на найпоширеніші запитання, які хвилюють педагогів.

ПЕРЕГЛЯНУТИ ПОСІБНИК

 


02.12.2023

Брошура “Дитина і соціальні мережі: що варто знати батькам, щоб захистити дитину”

Брошура розповідає про те, як зробити перебування дитини в найпопулярніших соціальних мережах безпечним. Тут можна знайти план дій, який треба виконати перед реєстрацією в соціальних мережах, поради щодо того, як домовитися з дитиною про час, та вказівки, як правильно встановлювати правила користування соціальними мережами для дітей.

ПЕРЕГЛЯНУТИЗАВАНТАЖИТИ

Джерело: СПІЛЬНОТЕКА ВІД UNICEF

 


01.12.2023

Методичний інтенсив для педагогів ЗЗСО “Інклюзія в дії: ефективні стратегії роботи з дітьми з ООП”. Завершення

Методичний інтенсив, який ми присвятили інклюзивному навчанню здобувачів освіти ЗЗСО, завершився вебінаром “Розвиток м’яких навичок осіб з ососбливими освітніми потребами” (спікер – Максим САВІНОВ, асистент учителя КЗ ЗСО “Ліцей №9 Хмельницької міської ради”).

Учасники вебінару ознайомилися з дієвими практиками ресурсності та стійкості, отримали інструменти для виховання стійкості в учнів та у собі особисто, опрацювали стратегію “Миттєва допомога”.

ПРЕЗЕНТАЦІЯ СПІКЕРА


01.12.2023

Правила успішної презентації для вчителів

Наразі невід’ємним елементом уроків є презентація. Редакція “Говоримо pro освіту” поспілкувалася з педагогами та зібрала основні поради для вдалої презентації:

ДЕТАЛЬНІШЕ – на сайті “Говоримо pro освіту”.

 

 


30.11.2023

Методичний інтенсив для педагогів ЗЗСО “Інклюзія в дії: ефективні стратегії роботи з дітьми з ООП”. День восьмий

30 листопада відбувся вебінар для вчителів-логопедів та вчителів-дефектологів “Розвиток фонематичних процесів – запорука успішного навчання в школі” (спікер – Ірина КОЗІЦЬКА, вчитель-логопед КЗЗСО “Ліцей №7 Хмельницької міської ради”).

 

 


29.11.2023

Методичний інтенсив для педагогів ЗЗСО “Інклюзія в дії: ефективні стратегії роботи з дітьми з ООП”. День сьомий

Цикл очних зустрічей методичного інтенсиву завершив практикум “Модифікація навчальних предметів (дисциплін) для дитини з ООП в закладі загальної середньої освіти (початкова ланка)”, який провела Анна ГАРБАР, учитель – дефектолог, фахівець Хмельницького ІРЦ №1 (директор – Ольга РИБАК).

ПРЕЗЕНТАЦІЯ СПІКЕРКИ (при використанні просимо дотримуватися академічної доброчесності)

 

 


28.11.2023

Методичний інтенсив для педагогів ЗЗСО “Інклюзія в дії: ефективні стратегії роботи з дітьми з ООП”. День шостий

Роботу методичного інтенсиву 28 листопада 2023 року продовжив практичний семінар “Шлях до успіху: моделювання освітнього процесу в інклюзивному просторі”, який проведено у КЗЗСО “Ліцей №15 ім.О.Співачука Хмельницької міської ради” (керівник закладу – Алла КІЯЩУК).

Ніна КРИВОШЕЙ, заступник директора з НВР в початковій школі познайомила учасників семінару з особливостями організації інклюзивного простору в ліцеї; Валентина СИМЧУК, учитель початкових класів, поділилася практичними порадами з адаптації навчального матеріалу для учнів з ООП; Катерина КРИВОШЕЙ, Наталія ВЕЛЯНИК, учителі-дефектологи, розказали про роль дефектолога в моделюванні індивідуального розвитку дитини з ООП, а Галина РИБЧИНСЬКА, учитель образотворчого мистецтва, провела майстер-клас «Використання елементів арт-терапії у роботі з учнями з ООП».

Також усі учасники мали можливість ознайомитися з особливостями роботи закладу зі слабозорими та незрячими дітьми, а також переглянути підручники та посібники, надруковані шрифтом Брайля, які розробили педагоги ліцею для своїх учнів.

ФОТОЗВІТ  ЗАХОДУ

 

 


27.11.2023

Методичний інтенсив для педагогів ЗЗСО “Інклюзія в дії: ефективні стратегії роботи з дітьми з ООП”. День п’ятий

Тривають заняття методичного інтенсиву з питань інклюзії. 27 листопада 2023 року практичний семінар “Партнерська взаємодія в системі інклюзивної освіти” провели педагоги Хмельницької ЗОШ І-ІІІ ст.№18 ім.В.Чорновола (керівник закладу – Сергій БУБЕН). Досвідом своєї роботи з учнями з ООП та співпраці з членами Команди супроводу поділилися Лілія КАРСЬКА, заступник директора з НВР в початковій школі, Валентина КОЗЛОВСЬКА, учитель початкових класів та Галина ОХРЕЙ, учитель початкових класів.

ФОТОЗВІТ  ЗАХОДУ

 


24.11.2023

Методичний інтенсив для педагогів ЗЗСО “Інклюзія в дії: ефективні стратегії роботи з дітьми з ООП”. День четвертий

У рамках методичного інтенсиву провели вебінар “Партнерська взаємодія з батьками дітей з ООП”(спікер – Олена ЦИГОЛЬНИК, учитель початкових класів Хмельницької ЗОШ І-ІІІ ст. №21, модератор – Ірина БІГУС, консультант КУ ХМР “ЦПРПП”).

Обговорили роль батьків як членів Команди супроводу дитини з ООП, фактори, які допомагають школі залучати батьків до активної участі в освітньому процесі.

 

 


24.11.2023

Посібник “Інструктажі для безпеки дітей у школі” + практичні матеріали

У межах Всеукраїнської кампанії “16 днів проти насильства” для дітей віком від 4 до 18 років, їхніх батьків і освітян створили безплатний посібник “Інструктажі для безпеки дітей у школі”. Про це повідомляє освітній портал “Нова українська школа”.

ЗАВАНТАЖИТИ ПОСІБНИК можна за посиланням.

Крім того, можна також отримати додатки до інструктажів (ЗАВАНТАЖИТИ) та освітній плакат “Мої правила безпеки” (ЗАВАНТАЖИТИ).

У посібнику й додатках користувачі знайдуть:

 • заняття, які допоможуть навчити дітей визначити власні кордони й відстоювати їх в екологічний спосіб;
 • практичні поради, як спілкуватися про насильство й власну безпеку з різними віковими групами зрозумілою для них мовою;
 • поради, як говорити про неприємні для дитини речі;
 • роз’яснення, хто такі “довірливі дорослі”;
 • поради, як розпізнавати й правильно реагувати на насильство.

Як зазначають автори видання, відповідні матеріали є додатками до курсу “Safeguarding. Безпека дитини в освітньому середовищі” для вчителів, шкільних психологів, соціальних педагогів і освітніх управлінців.

Пройти короткий освітній курс, спрямований на запобігання небезпечних впливів на дітей, усі охочі можуть за посиланням. У кінці навчання учасники отримають сертифікат.

Проєкт “Впровадження інструктажів для безпеки дитини” реалізується завдяки підтримці Фундації ЗМІН.

Джерело: https://nus.org.ua/

 

 


23.11.2023

Заняття Школи професійного зростання молодих педагогів “Впевнений старт”

23 листопада відбулося дистанційне заняття Школи професійного зростання молодих педагогів на тему “Психологічна підтримка учасників освітнього процесу під час ранкових зустрічей в умовах воєнного стану” (наставник – Оксана БОНДАР, директор комунального опорного ЗЗСО “Іванковецький ліцей Хмельницької міської ради”, модератор – Ірина БІГУС, консультант КУ ХМР “ЦПРПП”).

Слухачі пригадали основні складові ранкових зустрічей, отримали практичні поради з досвіду роботи закладу освіти щодо психологічної підтримки учасників освітнього процесу, зокрема, учнів початкових класів, під час занять та в позаурочний час.

ПРЕЗЕНТАЦІЯ ДО ЗАНЯТТЯ

 


21.11.2023

Професійна Viber-спільнота асистентів учителя закладів освіти ХМТГ

Запрошуємо приєднатися до Viber-спільноти асистентів учителя закладів освіти Хмельницької міської територіальної громади. Спільноту створено для активного спілкування, обміну позитивним досвідом, ідеями, ефективними практиками роботи з дітьми з ООП.

Приєднатися до спільноти: https://invite.viber.com

 

 


21.11.2023

Методичний інтенсив для педагогів ЗЗСО “Інклюзія в дії: ефективні стратегії роботи з дітьми з ООП”. День другий

21 листопада у рамках методичного інтенсиву з питань інклюзивного навчання відбувся практикум “Документація асистента вчителя” (спікери – Тетяна ВАЩУК, Аліна ГЕРАСИМОВИЧ, асистенти вчителя СЗОШ І-ІІІ ст.№7 м.Хмельницького).

Спікери презентували учасникам авторську розробку – “Журнал асистента вчителя”, а також поділилися досвідом роботи з портфоліо учнів з ООП.

ФОТОЗВІТЗУСТРІЧІ

 

 


20.11.2023

Стартував методичний інтенсив для педагогів ЗЗСО “Інклюзія в дії: ефективні стратегії роботи з дітьми з ООП”

У рамках Тижня поінформованості про осіб з ООП розпочав роботу методичний інтенсив, який передбачає 5 практикумів та 4 вебінари з питань інклюзивного навчання від кращих педагогів-практиків нашої громади, фахівців ІРЦ та КУ ХМР “ЦПРПП”. Модератор заходу – Ірина БІГУС, консультант ЦПРПП.

20 листопада 2023 року педагоги відвідали майстерку “Взаємодія педагога – асистента вчителя – дітей з ООП за допомогою комунікації” (спікери – Анна ГОЛОВАЧУК, учитель початкових класів ліцею №13 ХМР, Світлана МОТРІЙ ,асистент вчителя ліцею №13 ХМР).

ФОТОЗВІТ  ЗУСТРІЧІ

 

 


14.11.2023

Марафон педагогічних ідей “Технології навчання та виховання: ефективні практики сучасних педагогів”

14 листопада 2023 року педагоги початкової школи взяли участь у  IX МАРАФОНІ ПЕДАГОГІЧНИХ ІДЕЙ “ТЕХНОЛОГІЇ НАВЧАННЯ ТА ВИХОВАННЯ: ЕФЕКТИВНІ ПРАКТИКИ СУЧАСНИХ ПЕДАГОГІВ”, який проводився у форматі відеоконференцій (модератор – Ольга ГУМЕНЮК, консультант ЦПРПП).

МАТЕРІАЛИ СПІКЕРІВ:


11.11.2023

Курс для педагогів “Як стати веломентором: усе про велосипед та безпеку руху”

Онлайн-курс передбачає підвищення кваліфікації педагогічних працівників – сертифікат на 30 годин (1 кредит ЄКТС).

Він містить три модулі:

 • історія та розвиток велосипедного руху в Україні й за кордоном;
 • безпечний рух на велосипеді – правила дорожнього руху та рекомендації;
 • культура велосипедного руху.

Слухачі курсу дізнаються, як організувати уроки про правила безпечного руху на велосипеді та навчати їздити на ньому у своїй школі або громаді.

 • Також у курсі є 12 відео;
 • 4 практичні завдання з програмою уроків у методичці та тести;
 • 7 додаткових матеріалів;
 • 10 анімаційних відеороликів про безпеку руху і культуру їзди на велосипеді для дітей.

ДЕТАЛЬНІШЕ ПРО КУРС

Джерело: nus.org.ua

 


03.11.2023

Освітні серіали для вчителів від Дія.Освіта

Як повідомляє освітній портал nus.org.ua, Міністерство освіти і науки України поділилося добіркою корисних освітніх серіалів, які допоможуть педагогам покращити свої знання та навички з цифрової освіти, протидії булінгу та психологічної стійкості.

Усі матеріали розміщені на порталі “Дія. Освіта”.

🔹  У серіалі «Цифрові навички для вчителів» ідеться про цифрові інструменти, які можна використовувати в дистанційному навчанні. Дізнайтеся, як створювати заходи для учнів, організовувати навчання в групах онлайн та автоматично оцінювати їхні результати.

🔹 «Інтерактивне навчання: інструменти та технології» навчати інтегрувати ігри, мультики та інші активності в навчанні. Це допоможе учням більш мотивовано та цікаво підійти до вивчення теми та підвищити їхню зацікавленість на уроках.

🔹  Серіал «Тренінг для тренерів» з цифрової освіти розповідь про те, як планувати змішане навчання, збереження інтересів дітей та інтегрувати онлайн-курси в уроки.

🔹  «Школа без цькувань. Учителю»дасть дієві поради та методи боротьби з булінгом та його профілями, зокрема в роботі з дітьми з емоційно-повідінковими особливостями. Програма розроблена, щоби пояснити дорослим, як вони можуть протидіяти цькуванню серед учнів.

🔹  Завдяки освітньому серіалу «Бути поруч: основи психологічної підтримки тим, хто працює з дітьми»можна дізнатися більше про актуальну в умовах війни проблему — посттравматичний стресовий розлад. Цей матеріал допоможе вчителям навчитися підтримувати себе та дитину в складних умовах.


30.10.2023

Онлайн-курс “Цифровий учитель”

Педагогів запрошують на безкоштовний онлайн-курс “Цифровий учитель”. Курс розроблений ЮНЕСКО у співпраці із студією онлайн-освіти EdEra та Інститутом освіти для миру та сталого розвитку ім. Махатми Ганді ЮНЕСКО (MGIEP) за підтримки гранту Google.org та Міністерства освіти і науки України.

Курс «Цифровий учитель» створено для підтримки дистанційного і змішаного навчання в Україні.
Програма курсу містить сім модулів з доступом до практичних вправ, тестів та додаткових ресурсів. Зміст також стосується аспектів психічного здоров’я, психосоціальної підтримки, соціального та емоційного навчання.
Структура онлайн-курсу:
o Вступ
o Навігація цифровим простором
o Цифрова педагогіка
o Універсальний дизайн навчання в освітньому процесі
o Оцінювання в цифровому світі
o Цифрова комунікація та взаємодія в освітньому процесі
o Управління класом у цифровій педагогіці
o Соціально-емоційне навчання

Навчання на курсі безкоштовне. Слухачі мають можливість отримати сертифікат про підвищення кваліфікації на 1 кредит ЄКТС.

ПРОГРАМА КУРСУ

ЗАРЕЄСТРУВАТИСЯ НА КУРС

За матеріалами сайту: https://study.ed-era.com/uk/courses/course/4033

 

 


25.10.2023

Посібник “Дорослі в ресурсі: як допомагати собі та дітям”

Створено посібник “Дорослі в ресурсі: як допомагати собі та дітям”, який містить дієві методи та способи самопідтримки й підтримки дітей в емоційному і загальному психологічному плані. Автори проєкту – спільнота відповідального вчительства EdCamp Ukraine.

У добірці міститься докладна інформація, як, наприклад:

 • уберегти дитячу психіку від травматичних подій;
 • уберегтися від інформаційної перенасиченості;
 • розмовляти з дитиною про війну;
 • адаптуватися до нових умов у “новій реальності”;
 • навчитися співпереживати собі;
 • втриматися в зоні “все гаразд” тощо.

Окрім іншого, у посібнику є практична частина з набором вправ та ігор, які можна виконувати як самостійно, так і у взаємодії з дітьми різних вікових категорій.

ОЗНАЙОМИТИСЯ З ПОСІБНИКОМ

Джерело: https://nus.org.ua/

 


18.10.2023

Перше заняття Школи професійного зростання молодих педагогів “Впевнений старт”

18 жовтня 2023 року розпочала роботу друга група слухачів Школи професійного зростання молодих педагогів початкової школи Хмельницької МТГ “Впевнений старт” (модератор групи – Ірина БІГУС, консультант КУ ХМР “ЦПРПП”).

Під час першого заняття обговорили, як планувати індивідуальну траєкторію професійного розвитку, провели самооцінювання власної педагогічної діяльності, ознайомилися з можливостями підвищення кваліфікації.

МАТЕРІАЛИ ЗАНЯТТЯ

 


14.10.2023

Оновлено застосунок “Вивчаю – не чекаю”: дізнайтеся про нові функції

Мобільний застосунок «Вивчаю — не чекаю» — це інтерактивна гра для учнів 1–4-х класів, покликана урізноманітнити уроки та стати додатковим джерелом отримання знань. За допомогою застосунку діти вивчають шкільний матеріал, переглядаючи пізнавальні освітні відеоуроки з математики та української мови. А граючи в навчальні інтерактивні мініігри вони закріплюють вивчене.

Учні початкової школи можуть використовувати застосунок як на заняттях у школі, так і онлайн або для виконання домашніх завдань. Застосунок працює з вересня 2022 року і має на сьогодні понад 75 тисяч завантажень. Але донедавна його можна було завантажити тільки на смартфон чи планшет.

Відтепер застосунок має десктоп-версію: його можна встановити на комп’ютер і використовувати як додатковий інтерактивний елемент навчання безпосередньо в класі під час уроку.

Крім того, в оновленій версії став доступним кабінет учителя, завдяки якому вчителі бачать загальний навчальний план, мають доступ до всіх наявних уроків, можуть контролювати процес навчання учня в застосунку тощо.

У застосунку також додані нові функції:

– потокове відео (стримінг): відеоуроки можна переглядати не лише попередньо завантаживши їх, а також як потокове відео. Це «полегшує» застосунок і дає можливість обмежити використання пам’яті мобільного пристрою або комп’ютера;

– медіапрогравач: відеоуроками тепер можна управляти — поставити на паузу, прискорити перегляд чи повернутися, щоб прослухати певну частину знову.

Оновлена версія «Вивчаю — не чекаю» доступна на App Store та Google Play. Запрошуємо ознайомитися з методичними рекомендаціями та використовувати інтерактивну гру в навчальному процесі.

Нагадуємо, що застосунок «Вивчаю — не чекаю» створили «Освіторія» та War Child Holland у партнерстві з Міносвіти у відповідь на освітні виклики воєнного часу, щоб забезпечити всіх українських учнів початкових класів можливістю навчатися за українськими навчальними програмами в будь-якій точці світу та за будь-яких умов.

Застосунок розроблено на основі методології War Child Holland, яка спеціалізується на створенні освітніх продуктів для дітей у країнах, де відбуваються війни або збройні конфлікти. Щоб адаптувати застосунок для України, «Освіторія» залучила до роботи над навчальним контентом провідних вчителів і методистів.

Джерело: https://znayshov.com/News/Details/onovlennia_vyvchaiu_ne_chekaiu_Yaki_novi_funktsii_maie_navchalnyi_zastosunok


13.10.2023

Посібник для вчителів початкових класів “Педагогічна майстерність учителя початкових класів: візуалізація навчальної інформації в початковій школі”

У посібнику представлено інформацію щодо імплементації/використання візуалізації в освітньому процесі початкової школи, охарактеризовано комплексні вміння візуалізації навчальної інформації, якими має володіти сучасний учитель початкової школи для успішної реалізації вимог Державного стандарту початкової освіти за цим напрямом.

ЗАВАНТАЖИТИ ПОСІБНИК

З додатковими методичними та дидактичними матеріалами щодо імплементації/використання візуалізації навчальної інформації в початковій освіті можна ознайомитися на сайті https://sites.google.com/view/vizualschool.  

 

 

 

 

 


02.10.2023

Розрочинає роботу ІІ група Школи професійного зростання молодих педагогів “Впевнений старт”

Запрошуємо педагогів початкової школи зі стажем до 5 років приєднатися  до числа слухачів Школи професійного зростання молодих педагогів “Впевнений старт”.

Заняття стартують після 10 жовтня 2023 року в змішаному форматі.

Реєстрація слухачів за покликанням: https://forms.gle/Z4iegJopWui8VdJKA

 

 


02.10.2023

Рекомендації щодо викладання навчальних предметів: початкова школа 

Команда освітнього порталу https://znayshov.com/ підготувала огляд Інструктивно-методичних рекомендацій щодо викладання навчальних предметів у закладах загальної середньої освіти у 2023/2024 навчальному році, розроблених Міністерством освіти і науки України.

Публікація дає відповіді на питання, які організаційні нюанси слід врахувати вчителям початкових класів на старті навчального року, яким напрямам роботи слід приділити увагу тощо.

ПЕРЕГЛЯНУТИ ПУБЛІКАЦІЮ

 


26.09.2023

Безоплатний курс для вчителів  “Креативні уроки в початковій школі”

“Креативні уроки в початковій школі” – безоплатний курс для підвищення кваліфікації вчителів початкових класів від команди застосунку “Вивчаю – не чекаю”.

Після успішного проходження курсу педагоги можуть отримати сертифікат про підвищення кваліфікації на 6 годин.

 

Курс містить 6 навчальних відео, за допомогою яких вчителі опанують:

 • методи створення креативних уроків з математики та української мови;
 • особливості гейміфікації та автономного навчання;
 • прийоми дизайн-мислення для подолання освітніх втрат;
 • способи організації вмотивованого середовища для школярів;
 • приклади впровадження застосунку “Вивчаю-не чекаю” при очному, дистанційному та змішаному навчанні.

РОЗПОЧАТИ НАВЧАННЯ


21.09.2023

Методична зустріч професійної спільноти

21 вересня відбулася зустріч з керівниками методичних об’єднань учителів початкових класів ЗЗСО Хмельницької МТГ (модератор – Ірина БІГУС, консультант ЦПРПП).

Педагоги опрацювали методичні рекомендації щодо організації освітнього процесу в початковій школі в 2023/2024 н.р., а також обговорили напрями роботи професійної спільноти на поточний навчальний рік.

 

 


13.09.2023

Посібник – порадник для педагогів з соціально-емоційного навчання

В рамках проєкту «Сприяння освіті» та шведської програми соціально-емоційного розвитку «Веселі друзі» розроблено путівник-порадник для педагогів.

Мета програми “Веселі друзі” – допомогти педагогам, батькам і насамперед дітям краще розуміти власні емоції, розпізнавати їх та керувати ними, що допомагатиме налагоджувати соціальну взаємодію одне з одним і дорослими.

 

 

ЗАВАНТАЖИТИ ПОСІБНИК

 


09.09.2023

Вхідне діагностування учнів початкових класів

На допомогу вчителям початкових класів пропонуємо добірку посібників для вхідного діагностування навченості учнів/діагностування освітніх втрат з української мови та читання, математики, інтегрованого курсу “Я досліджую світ”:

 


08.09.2023

Поради та практичні матеріали від Світлани Ройз

Дитяча й сімейна психологиня Світлана РОЙЗ на своїй сторінці у Facebook згрупувала питання, які найчастіше приходили від батьків і вчителів, та розповіла, чому перші місяці “школи” будуть не про навчання й здобутки, а про стрес, адаптацію й співналаштування.

ДЕТАЛЬНІШЕ…

Джерело: https://nus.org.ua/

 


05.09.2023

Обробка персональних даних у електронних журналах і щоденниках

У статті порталу “Нова Українська Школа”  – пояснення освітнього омбудсмена Сергія Горбачова, як діяти керівникам та педагогам, якщо батьки подають заяву про відкликання згоди на обробку персональних даних у державних або приватних сервісах електронних журналів і щоденників (якщо така згода була надана) і заперечують проти обробки персональних даних.

 

ДЕТАЛЬНІШЕ – за посиланням: https://nus.org.ua/news/obrobka-personalnyh-danyh-u-elektronnyh-zhurnalah-i-shhodennykah-korysna-informatsiya-dlya-batkiv-pedagogiv-i-osvitnih-upravlintsiv/

 


25.08.2023

ЛІТНЯ ШКОЛА СТІЙКОСТІ. День 4

Четвертий день роботи Літньої школи стійкості був присвячений темам, спрямованим на розвиток м’яких навичок та командної роботи учнів та педагогів.

Наталія ГРАМАТЧИКОВА, вчитель початкових класів КЗЗСО “Початкова школа №1 ХМР”, ознайомила учасників з особливостями розроблення та реалізації навчальних та дослідницьких проєктів з учнями початкових класів, а також запропонувала педагогам під час практичної роботи підготувати міні-проєкт “Моя Україна”.

Розвитку м’яких навичок та основам таймменеджменту була присвячена майстерка “Soft skills: готуємо учнів до успішної життєдіяльності”  Наталії БІЛОЗОР, учителя початкових класів КЗЗСО “Ліцей №2 ХМР”.

 


23.08.2023

Посібник “Діагностика та механізми подолання втрат у навчанні молодших школярів”

Відділ початкової освіти імені О. Я. Савченко Інституту педагогіки НАПН України презентує вчителям початкових класів дидактичні матеріали, що дадуть змогу визначити втрати в навчанні молодших школярів, а також методичні рекомендації щодо їх подолання. Ці матеріали будуть у нагоді також під час вхідного діагностування на початку навчального року.
Збірник матеріалів можна завантажити тут: https://lib.iitta.gov.ua/736336/

23.08.2023

ЛІТНЯ ШКОЛА СТІЙКОСТІ. День 3

Третій день Літньої школи стійкості учасники розпочали із занурення в СЕЕН разом із Наталією БЄЛІКОВОЮ та Тетяною КАРНАСЕВИЧ, учителями початкових класів КЗЗСО “Початкова школа №3 ХМР”.

Лариса ФАТЮК, учитель початкових класів Копистинського НВК, розкрила учасникам можливості використання математичного планшета – геоборда для розвитку дрібної моторики молодших школярів, логічного мислення і не тільки.

 


22.08.2023

ЛІТНЯ ШКОЛА СТІЙКОСТІ. День 2

Спікер другого дня роботи Літньої школи стійкості Ольга КУРНЯК, учитель початкових класів ліцею №17 ХМР, провела для учасників тренінг “Тімбілдінг як засіб стабілізації емоційного стану при роботі з травмою в початковій школі”.

Ольга КРИКУН, учитель початкових класів НВК №7 м.Хмельницького, розповіла про роль учителя в інклюзивному середовищі і провела практичне заняття з використанням карток PECS.

 


21.08.2023

ЛІТНЯ ШКОЛА СТІЙКОСТІ. День 1

Стартувала робота Літньої школи стійкості, організованої ЦПРПП для педагогів Хмельницької міської територіальної громади. Для педагогів нашої спільноти перший робочий день розпочався з патріотичного квесту-мотиватора “Мій скарб – моя Україна” від Валентини СИМЧУК, учителя початкових класів ліцею №15 ім.О.Співачука ХМР.

Під час другої майстерки Анна ГОЛОВАЧУК, учитель початкових класів НВО №28, розкрила секрети розвитку критичного мислення на уроках математики в початкових класах.

 


18.08.2023

Інструментарії діагностики втрат у навчанні учнів 1-4 класів та рекомендації щодо їх подолання

Дидактичний інструментарій для визначення і компенсації втрат у навчанні української мови в 1 – 4 класах,розроблений провідним науковим співробітником відділу початкової освіти імені О. Я. Савченко Інституту педагогіки НАПН України Оксаною Петрук.

ЗАВАНТАЖИТИ

Дидактичний інструментарій для визначення і компенсації втрат у навчанні інтегрованого курсу “Я досліджую світ” в 1 – 4 класах, розроблений науковцями відділу початкової освіти імені О. Я. Савченко Інституту педагогіки НАПН України Н.М. Бібік і Т.С. Павловою.

ЗАВАНТАЖИТИ

Дидактичний інструментарій для визначення і компенсації втрат у навчанні математики в 1 – 4 класах, розроблений науковцями відділу початкової освіти імені О. Я. Савченко Інституту педагогіки НАПН України О. В. Онопрієнко та Н. П. Листопад.

ЗАВАНТАЖИТИ

 


16.08.2023

Оновлений перелік навчальної літератури та програм, рекомендованих МОН для використання в закладах освіти

МОН опублікувало лист з оновленим переліком навчальної літератури та навчальних програм, які рекомендовані для використання в освітньому процесі закладів освіти у 2023/2024 навчальному році.

Ознайомитися з переліком можна на сайті Інституту модернізації змісту освіти: https://imzo.gov.ua/kataloh-nadannia-hryfiv/

Під час добору навчальної літератури для використання в освітньому процесі педагогам варто враховувати, що до деяких навчальних програм останнім часом були внесені зміни та доповнення, що, відповідно, не відображено в підручниках та посібниках попередніх років. Однак, у листі МОН нагадує, що педагогічні працівники мають право на академічну свободу, зокрема, свободу викладання, вільний вибір форм, методів і засобів навчання, які відповідають освітній програмі.

Джерело: https://nus.org.ua/

 


28.07.2023

Уряд ухвалив постанову “Про початок навчального року під час дії воєнного стану в Україні”

28 липня 2023 року на черговому засіданні Кабінет Міністрів України ухвалив постанову «Про початок навчального року під час дії воєнного стану в Україні».

Метою постанови є зменшення загроз життя і здоров’я здобувачів освіти та працівників закладів освіти у період дії воєнного стану через урегулювання питання організованого початку 2023/2024 навчального року.

Організація освітнього процесу залежить від конкретної безпекової ситуації в кожному населеному пункті. Обласні військові адміністрації і засновники закладів освіти в цих умовах повинні ухвалювати  рішення, що необхідні для збереження життя та здоров’я населення.

Акт визначає тривалість навчального року, а також завдання обласним та Київській міській військовим адміністраціям щодо забезпечення його організованого початку спільно із засновниками закладів освіти залежно від безпекової ситуації.

За інформацією платформи “Укрінформ”, про це повідомив у Телеграмі постійний представник Кабміну у Верховній Раді Тарас Мельничук: “Установлено в закладах загальної середньої освіти тривалість 2023/2024 навчального року з 1 вересня 2023 до 28 червня 2024. Доручено обласним та Київській міській військовим адміністраціям за участю засновників закладів загальної середньої освіти забезпечити організацію початку навчального року залежно від безпекової ситуації в кожній окремій адміністративно-територіальній одиниці”.

Джерела: https://mon.gov.ua/https://www.ukrinform.ua/

 


27.07.2023

Перелік рекомендованої МОН навчальної літератури на 2023/2024 навчальний рік

 

 


26.07.2023

Готуємося до нового навчального року

Актуалізуємо знання про особливості підготовки уроків у початковій та базовій школі з інформаційно-методичним вісником ХОІППО “Орієнтир”:

Спецвипуск “Методичний конструктор підготовки учителя початкових класів до уроку” (березень, 2023)

Спецвипуск “Ключові аспекти освітньої діяльності закладів дошкільної та загальної середньої освіти: методичний порадник” (червень, 2023)

 

 


16.07.2023

Платформа “Вчимо” – все для успішної організації освітнього процесу

Розпочала роботу платформа”Вчимо”, на якій зібрано вже більше 400 цікавих онлайн-сервісів з описом, скрінами, відеороликами та параметрами.

Серед категорій сервісів, які описані на платформі, – віртуальні дошки, віртуальні екскурсії, ментальні карти, інтерактивні вправи, робота з відео, системи для спільної роботи, робота з документами, хмарні сховища тощо.

 

ПЕРЕЙТИ НА ПЛАТФОРМУ

 


26.06.2023

Брошура “Вартові безпеки”

Дитячий фонд ООН (ЮНІСЕФ) та Державна служба з надзвичайних ситуацій (ДСНС) створили брошуру «Вартові безпеки», за допомогою якої можна пояснити дітям правила поведінки з основними пожежонебезпечними предметами та навчити виявляти ситуації, що порушують правила пожежної безпеки.

У брошурі розміщено:

 • Цікаві завдання, виконуючи які дитина дізнається більше про такі предмети, як газовий пальник, генератор, пічка та свічки, а також про правила поведінки з ними.
 • Розвороти у форматі віммельбуха — розвивальної картинки-розглядалки, де потрібно знайти певні елементи.
 • Чек-лист для перевірки безпеки вдома та наліпки для перевірки.

Виконувати завдання з брошури можна вдома з дитиною або ж на заняттях у школі.

ЗАВАНТАЖИТИ БРОШУРУ

Джерело: https://znayshov.com/News/Details/broshura_vartovi_bezpeky

 


19.06.2023

Посібник “Упровадження компонентів розвитку емоційного інтелекту в учнівства: практичний порадник педагогам закладів загальної середньої освіти”

Український інститут розвитку освіти презентував посібник «Упровадження компонентів розвитку емоційного інтелекту в учнівства: практичний порадник педагогам закладів загальної середньої освіти» (укладачі: Венгловська О. А., Елькін О. Б., Марущенко О. А., Федоренко О. Ф.).

 

 

У практичному пораднику: висвітлено особливості розвитку компонентів емоційного інтелекту здобувачів загальної середньої освіти, зокрема, на прикладі впровадження соціально-емоційного та етичного навчання (далі – СЕЕН); презентовано змістово-методичне забезпечення, інформаційні ресурси та інструменти викладання СЕЕН; надано інструкції щодо організації освітнього процесу у ЗЗСО.

ПЕРЕГЛЯНУТИ ПОСІБНИК

 


08.06.2023

Посібник “Як допомогти учням і батькам у часи війни”

Проєкт “Навчаємось разом/Learning Together” презентував посібник “Як допомогти учням і батькам у часи війни”.

Як повідомляють на сайті проєкту, у посібнику розкрито методичні рекомендації щодо реалізації практик, спрямованих на підтримку вчителів початкових класів, які працюють у складних умовах, пов’язаних із війною, переживанням стресових ситуацій, і мають віднайти в собі ресурси для ефективної роботи й підтримки своїх учнів, а також їхніх батьків.

Посібник містить наступні тематичні модулі:

• стрес, травма, резилієнс, перша психологічна допомога для педагогів;
• психосоціальна підтримка дітей;
• робота з батьками;
• методологія роботи тренера.

Матеріали посібника допоможуть викладачам, педагогам, які не мають фахової психологічної освіти, упевнено почуватися в темі психосоціальної підтримки.

ПЕРЕГЛЯНУТИ/ЗАВАНТАЖИТИ ПОСІБНИК


29.05.2023

Google Україна у співпраці з МОН та Мінцифрою запустили онлайн-гру “INTERLAND: безпека дітей в Інтернеті”

У квітні 2023 року Google Україна у співпраці з Міністерством освіти і науки та Міністерством цифрової трансформації запустили українськомовну версію онлайн-гри «Interland: Безпека дітей в Інтернеті». Гра доступна на будь-якому пристрої за посиланням.

 

Інтерактивна гра призначена для навчання дітей цифровій безпеці.

«Interland» — це уявне контрольоване освітнє середовище, що зацікавлює дітей здобувати знання із цифрової безпеки. Гра занурює у змодельований світ, де діти разом із жителями міста, інтернавтами, виконують різноманітні пригодницькі завдання, а саме:

 • КОРОЛІВСТВО ДОБРОТИ допомагає дізнатися, як чемно поводитися в мережі;
 • РІЧКА РЕАЛЬНОСТІ навчає розпізнавати фейки;
 • УВАЖНА ГОРА вчить безпечно ділитися інформацією в мережі;
 • ВЕЖА ЗІ СКАРБАМИ навчає тримати персональну інформацію у безпеці.

Інші цифрові рішення Google для освіти розміщено на освітньому хабі Google Знання. На цій платформі також можна ознайомитися з Посібником із безпеки дітей в Інтернеті.

Джерело: https://mon.gov.ua


25.05.2023

Відповіді на найпоширеніші запитання щодо свідоцтва досягнень учнів початкових класів НУШ

ЩО ТАКЕ СВІДОЦТВО ДОСЯГНЕНЬ УЧНІВ/УЧЕНИЦЬ 1-4 КЛАСІВ НУШ?

Свідоцтво досягнень – це документ, який дає розгорнуте уявлення про навчальний поступ дитини в школі. Вчитель/вчителька заповнює документ один раз на рік. Свідоцтво досягнень складається з двох частин: характеристики наскрізних умінь учня/учениці та результатів навчання за предметами або інтегрованими курсами. Наскрізні вміння або так звані «м’які» вміння, як-от читання з розумінням, ініціативність чи здатність співпрацювати, формуються під час вивчення всіх предметів та інтегрованих курсів.

Свідоцтво досягнень не містить балів. Для оцінювання як наскрізних умінь, так і результатів навчання учнів/учениць 1-2-х класів застосовуються твердження “сформовано”/”формується”. У 3-4-х класах результати навчання можуть оцінюватися за чотирма рівнями: «початковий», «середній», «достатній», «високий» рівні, а наскрізні вміння – так само, як і в 1-2-х.

ЧИМ СВІДОЦТВО ДОСЯГНЕНЬ ВІДРІЗНЯЄТЬСЯ ВІД ТАБЕЛЯ НАВЧАЛЬНИХ ДОСЯГНЕНЬ УЧНІВ/УЧЕНИЦЬ?

Свідоцтво досягнень не містить оцінок у балах з предметів, натомість розгорнуто окреслює рівень сформованості наскрізних умінь та результатів навчання, за якими можна простежити навчальний поступ учнів/учениць. На відміну від табелю, де виставлялися бали з предметів і яке не надавало чіткого розуміння, що саме учню/учениці вдається, а чому варто приділити більше уваги, свідоцтво досягнень дозволяє батькам або особам, які їх замінюють, побачити ширшу картину навчання дитини завдяки виокремленим результатам навчання.

У свідоцтві досягнень також міститься інформація і про наскрізні вміння, які формуються під час вивчення всіх предметів та інтегрованих курсів. Інформація про це відсутня в табелі, тож свідоцтво досягнень дає змогу глибше зрозуміти навчальний поступ дитини, а не лише побачити «сухі» бали.

ХТО І ЯК МАЄ ЗАПОВНЮВАТИ СВІДОЦТВО ДОСЯГНЕНЬ?

Свідоцтво досягнень заповнює вчитель/вчителька початкового класу, в якому навчається дитина. Документ заповнюють наприкінці навчального року. При заповненні свідоцтва вчитель/вчителька враховує навчальний поступ та динаміку зростання навчальних досягнень учнів/учениць. Оцінювання відбувається за критеріями, що додаються до методичних рекомендацій оцінювання навчальних досягнень учнів/учениць початкових класів НУШ.

ЧИМ СВІДОЦТВО ДОСЯГНЕНЬ УЧНІВ/УЧЕНИЦЬ 1-2-Х КЛАСІВ ВІДРІЗНЯЄТЬСЯ ВІД СВІДОЦТВ ДОСЯГНЕНЬ УЧНІВ/УЧЕНИЦЬ 3-4-Х КЛАСІВ?

Як свідоцтво досягнень учнів/учениць 1-2-х, так і відповідний документ для 3-4-х класів містять інформацію про формування наскрізних умінь. Обидва документи у другій частині описують результати навчання учнів/учениць за предметами та інтегрованими курсами. Відмінність полягає в тому, що у 1 та 2 класі результати оцінюють вербально (словами «сформовано”, “формується”), а у 3 та 4 класах – вербально або рівнево («початковий», «середній», «достатній», «високий» рівні).

НАВІЩО У СВІДОЦТВІ ОЦІНЮВАТИ РЕЗУЛЬТАТИ НАВЧАННЯ, А НЕ ПРЕДМЕТ ЧИ ІНТЕГРОВАНИЙ КУРС ЦІЛКОМ?

Одна оцінка з предмета або інтегрованого курсу не дає змоги зрозуміти навчальний поступ учня/учениці. Під час вивчення кожного навчального предмета або курсу формуються компетентності, що й описуються через результати навчання. Різні компетентності з одного предмета або інтегрованого курсу можуть формуватися нерівномірно. Наприклад, учень/учениця може набагато краще взаємодіяти усно, ніж створювати письмові висловлювання. Усереднений бал за весь предмет ніколи не дасть змоги розкрити це та звернути увагу батьків або осіб, які їх замінюють, та самої дитини на те, що їй вдається найкраще, а на що варто звернути більше уваги.

ЧИМ РІВНЕВЕ ОЦІНЮВАННЯ КРАЩЕ ЗА БАЛЬНЕ? ЧОМУ НЕ МОЖНА ПРОСТО ПОСТАВИТИ ОЦІНКУ ЗА ПРЕДМЕТ ЧИ ІНТЕГРОВАНИЙ КУРС У СВІДОЦТВО?

Рівневе оцінювання, яке розпочинається з 3-го класу Нової української школи, є плавним переходом від вербального оцінювання у 1-2-х класах до бального у базовій школі. Воно дає змогу продовжувати оцінювання не з предметів загалом, а за окремими результатами навчання дитини. Рівневе оцінювання зберігає цінності формувального оцінювання – відстеження особистісного розвитку кожного учня/учениці та його/її навчального поступу.

НАВІЩО У СВІДОЦТВІ ДОСЯГНЕНЬ ОЦІНЮВАТИ НАСКРІЗНІ ВМІННЯ УЧНІВ/УЧЕНИЦЬ, А НЕ ЛИШЕ РЕЗУЛЬТАТИ НАВЧАННЯ?

Наскрізні вміння, наприклад, висловлювання власної думки, самостійність, співпраця та читання з розумінням формуються під час вивчення всіх предметів та інтегрованих курсів. Формування цих умінь неможливо оцінити за окремими предметами чи курсами, тож для них виділено окремий розділ. Наскрізні або, як їх ще називають, «м’які» вміння є основою для успішного навчання та самореалізації в сучасному світі, саме тому їхньому формуванню приділяється окрема увага в Новій українській школі.

ЧИ БУДУТЬ ОЦІНЮВАТИ РІВНЕВО ВСІХ УЧНІВ/УЧЕНИЦЬ ПОЧАТКОВОЇ ШКОЛИ?

Ні. Рівневе оцінювання передбачене лише для учнів/учениць 3-х та 4-х класів Нової української школи.

НАВІЩО У 3-4-Х КЛАСАХ ВВЕЛИ РІВНЕВЕ ОЦІНЮВАННЯ?

Рівневе оцінювання є поступовим переходом від вербального до бального оцінювання. Рівневе оцінювання має продовжуватись і під час адаптаційного періоду в базовій школі, аби полегшити перехід дитини на інший освітній рівень. Різкий перехід до бального оцінювання, навпаки, цю тяглість розірвав би.

ЗА ЯКИМИ КРИТЕРІЯМИ ВЧИТЕЛЬ ВИСТАВЛЯЄ РІВЕНЬ У СВІДОЦТВО ДОСЯГНЕНЬ?

Для оцінювання результатів навчання учнів/учениць рекомендовано використовувати Орієнтовну рамку оцінювання результатів навчання учнів 1-4 класів закладів загальної середньої освіти (Додаток 1 до Методичних рекомендацій щодо оцінювання результатів навчання учнів 1-4 класів ЗЗСО), у якій окреслені чіткі характеристики рівнів навчальних досягнень учнів.

«ПОЧАТКОВИЙ» (П), «СЕРЕДНІЙ» (С), «ДОСТАТНІЙ» (Д), «ВИСОКИЙ (В)» РІВНІ – ЯК БАТЬКАМ ЗРОЗУМІТИ, СКІЛЬКИ ЦЕ БАЛІВ?

Рівні, за якими відбувається оцінювання, не відповідають певним балам. За допомогою рівнів досягнення результатів батьки або особи, які їх замінюють, можуть побачити, що дитині вдається найкраще, а на що необхідно звернути більше уваги.

Переводити рівні у бали не варто. Рівні відображають навчальний поступ дитини, показують сильні сторони та зони для розвитку дитини, а не дають «суху» оцінку з предмета чи інтегрованого курсу.

ДІТЯМ ПОТРІБНА МОТИВАЦІЯ ДО НАВЧАННЯ І БЕЗ БАЛІВ ВОНА ВТРАЧАЄТЬСЯ. ЯК МОТИВУВАТИ УЧНІВ/УЧЕНИЦЬ ЗА УМОВ БЕЗБАЛЬНОГО ОЦІНЮВАННЯ?

Мотивувати дітей, незалежно від наявності або відсутності балів, необхідно не лише за допомогою них. Мотивацією для учнів/учениць за умов вербального оцінювання слугує їхній особистий навчальний поступ, для відстеження якого у початковій школі здійснюється формувальне оцінювання.

Метою такого оцінювання є формування у дитини впевненості в собі та власних можливостях, відзначення будь-якого успіху, акцентування уваги на сильних сторонах, а не на помилках, діагностування досягнень, виявлення проблем і вчасне запобігання їхньому нашаруванню, стимулювання бажання вчитися та прагнути максимально можливих результатів, а також запобігання страху помилок. Отже, формувальне оцінювання має мотивувати і надихати дитину на навчання та виявлення власних здобутків.

Невід’ємним складником підвищення мотивації до навчання є і здатність учнів/учениць самостійно оцінювати власний поступ, що може здійснюватись у цікавий для дітей спосіб. Зворотний зв’язок від вчителів/вчительок має орієнтувати дітей на успіх, підтримувати їх та надихати на вдосконалення.

ЯКИМ ЧИНОМ БАТЬКИ МОЖУТЬ БУТИ ЗАЛУЧЕНИМИ ДО ПРОЦЕСУ ОЦІНЮВАННЯ?

Свідоцтво досягнень підписують учитель/учителька і батьки (особи, які їх замінюють). Оригінал свідоцтва досягнень надається батькам, а його завірена копія зберігається в особовій справі учня/учениці в закладі освіти. За бажанням батьки можуть залишити свій коментар у свідоцтві у графі «Побажання батьків (осіб, які їх замінюють)», проте всі інші графи свідоцтва заповнює вчитель/вчителька початкового класу, в якому навчається дитина.

Батьки (особи, які їх замінюють), чиї діти навчаються дистанційно чи у змішаній формі, є джерелом інформації про формування наскрізних умінь у дитини. Отже, вони можуть брати участь у процесі оцінювання спільно з учителем/учителькою, надавати відповідну інформацію, ділитись спостереженнями, проте свідоцтво досягнень у будь-якому разі заповнює педагог.

 Джерело: https://mon.gov.ua/


24.05.2023

Стартував безкоштовний онлайн-курс про психосоціальну підтримку педагогів та дітей “Школа стійкості”

Курс розроблено проєктом «Навчаємось разом» спільно зі студією онлайн-освіти EdEra за фінансової підтримки Європейського Союзу й Міністерства закордонних справ Фінляндії та підтримки Міністерства освіти і науки України.

Курс “Школа стійкості” складається з 4 модулів:

 • “Що таке безпечний простір”;
 • “Створюємо безпечний клас”;
 • “Управління класом”;
 • “Професійні спільноти педагогів: підтримка професійного й емоційного розвитку”.

До створення курсу долучилися експерти з різних галузей, які поділилися власним досвідом і порадами:

 • Наталія Софій – кандидатка педагогічних наук, доцентка кафедри спеціальної та інклюзивної освіти Київського університету імені Бориса Грінченка;
 • Інна Горбенко – психологиня, кандидатка педагогічних наук, доцентка кафедри менеджменту освіти і практичної психології ПХДПУ;
 • Яніна Хіжінська – методистка, академічна директорка Unique School;
 • Марина Пристінська – психологиня, нейропедагогиня;
 • Юрій Гайдученко – експерт проєкту “Навчаємося разом”, методист, викладач української мови та літератури Новопечерської школи міста Києва.

Після проходження тестів слухачі отримають сертифікат з підвищення кваліфікації на 30 годин, а також додаткові матеріали з корисними ресурсами.

Курс доступний за посиланням:  https://study.ed-era.com/uk/courses/course/2863


17.05.2023

Завершилося навчання першої групи слухачів Школи професійного зростання молодих педагогів “Впевнений старт”

17 травня 2023 року під час заключного заняття разом із наставником Альоною БОРИСЮК, психологом КУ ХМР “ЦПРПП”, учасниці опановували техніки відновлення внутрішніх ресурсів, “зазирнули” у свій внутрішній світ за допомогою асоціативних карт, а також ділилися власними способами запобігання емоційного та професійного вигорання.

13 найактивніших слухачів Школи, а також їх наставники отримали сертифікати про підвищення кваліфікації.

СЕРТИФІКАТИ УЧАСНИКІВ ТА НАСТАВНИКІВ ШКОЛИ

 


16.05.2023

Методичні рекомендації МОН: окремі питання здобуття освіти під час воєнного стану

Міністерство освіти і науки України  видало наказ від 15.05.2023 №563, який затверджує “Методичні рекомендації щодо окремих питань здобуття освіти в закладах загальної середньої освіти в умовах воєнного стану в Україні”.

Служба освітнього омбудсмена звертає увагу на ключові моменти із цих методичних рекомендацій:

 • зменшення навантаження на дітей, які перебувають за кордоном і навчаються у двох школах;
 • оцінювання результатів навчання учнів, що навчаються за кордоном;
 • оцінювання учнів за відсутності в них задокументованих результатів оцінювання за певний період;
 • зарахування до закладу освіти;
 • зарахування учнів до закладів освіти після повернення в Україну, переведення до наступного класу, зарахування результатів навчання;
 • зарахування до закладів освіти та підсумкове оцінювання дітей, які проживають на неконтрольованій, деокупованій або території населених пунктів на лінії зіткнення;
 • зберігання особових справ учнів за відсутності відомостей щодо місця їх перебування/проживання;
 • отримання документів про здобуття освіти за кордоном;
 • видача характеристики учнів за місцем навчання.

Читати більше…


11.05.2023

Заняття Школи професійного зростання молодих педагогів “Впевнений старт”

Під час чергового заняття Школи професійного зростання молодих педагогів “Впевнений старт” слухачі опановували основні засади інклюзивного навчання, зокрема, особливості модифікації освітніх програм та навчальних матеріалів для учнів з особливими освітніми потребами.

Заняття для молодих педагогів провели Ірина БІГУС, консультант КУ ХМР “ЦПРПП”, та Ольга МАРТЕМЬЯНОВА, вчитель-дефектолог СЗОШ І-ІІІ ст.№8 м.Хмельницького.

МАТЕРІАЛИ ЗАНЯТТЯ


05.05.2023

Глобальний тиждень безпеки дорожнього руху: план заходів та матеріали для проведення

Як повідомляють на сайті МОН України, з 15 до 21 травня 2023 року в Україні триватиме перший етап щорічного Тижня безпеки дорожнього руху «Безпека на дорогах в умовах воєнного стану», який відбудеться відповідно до Плану заходів на 2023 рік із реалізації Національної стратегії зі створення безбар’єрного простору в Україні на період до 2030 року.

Міністерство освіти і науки України рекомендує органам управління у сфері освіти та керівникам закладів загальної середньої освіти провести організаційні заходи, що спрямовані на запобігання дитячого дорожньо-транспортного травматизму:

 • 15 травня 2023 року, 10.00 – 12.00 долучитися до конференції (в онлайн-форматі) з органами управління освітою щодо організації безпечного пересування дітей та навчальних колективів по вулицях та дорогах, методики проведення навчально-виховної роботи з безпеки дорожнього руху серед учнів. Посилання на онлайн-під’єднання буде надіслано додатково.
 • 17 травня 2023 року в закладах загальної середньої та професійної (професійно-технічної) освіти провести єдиний національний урок «Безпечна дорога додому» з теми основ безпеки дорожнього руху та запобігання травматизму внаслідок дорожньо-транспортних пригод.

Крім цього, Міністерство освіти і науки України рекомендує провести бесіди з батьками учнів, зокрема акцентувати їхню увагу на захисті життя та здоров’я дітей у процесі дорожнього руху, засвоєння ними норм безпечної поведінки, а також провести цикл заходів із практичних навичок поведінки у разі надзвичайних ситуацій, виявлення мінно-вибухових предметів тощо.

Загальний план заходів Тижня безпеки дорожнього руху та матеріали для їх проведення можна знайти за ПОСИЛАННЯМ.


04.05.2023

Як учителям використовувати чат GhatGPT

ChatGPT — чат-бот зі штучним інтелектом, розроблений лабораторією OpenAI. Чат-бот як інструмент штучного інтелекту став дуже популярним за останні кілька місяців.
На сторінках сайту https://osvitoria.media академічна директорка Unique School Яніна Хіжінська окреслила можливості ChatGPT для освіти, поділилася порадами, як можна вчителям використати чат-бот на уроках та як створювати запити для ChatGPT.

 


28.04.2023

Затверджено нову редакцію Програми загальнодержавного моніторингу якості початкової освіти

Як повідомляє Український центр оцінювання якості освіти, МОН затверджено нову редакцію Програми загальнодержавного зовнішнього моніторингу якості початкової освіти (далі – Програма). Ця Програма “визначає методологічні й організаційно-технологічні засади підготовки та проведення загальнодердавного зовнішнього моніторингу якості початкової освіти, порядок визначення його результатів, форми їх узагальнення й оприлюднення”.

Як зазначено у Програмі, загальнодержавний моніторинг проводиться періодично. Рекомендована періодичність – раз на три роки.

Об’єктами загальнодержавного моніторингу є мовно-літературна, математична й природнича освітні галузі на рівні початкової освіти закладів загальної середньої освіти. Основними учасниками моніторингу є учні 4-х класів початкової школи ЗЗСО та педагогічні працівники – вчителі початкових класів, які навчають випускників початкової школи. Вибірка учасників загальнодержавного моніторингу затверджується наказом МОН України.

На сьогодні вже розпочалася підготовка до наступного, третього, циклу моніторингу, основний етап якого заплановано провести навесні 2024 року.

Нині фахівці Українського центру працюють над розробленням рамкового документа з оцінювання природничо-наукової компетентності молодших школярів та інструментів (тестів, анкет) для вимірювання рівня сформованості природничо-наукової компетентності. Восени 2023 року буде проведено пілотування напрацьованих інструментів з метою перевірки їхньої валідності та надійності.

Нагадуємо, що раніше ми вже публікували методичні рекомендації щодо формування читацької та математичної компетентностей учнів на рівні початкової освіти, підготовлені експертами УЦОЯО за підсумками загальнодержавного зовнішнього моніторингу якості початкової освіти 2021 року. 

РЕКОМЕНДАЦІЇ ЩОДО ФОРМУВАННЯ МАТЕМАТИЧНОЇ КОМПЕТЕНТНОСТІ

РЕКОМЕНДАЦІЇ ЩОДО ФОРМУВАННЯ ЧИТАЦЬКОЇ КОМПЕТЕНТНОСТІ

Фото з сайту Українського центру оцінювання якості освіти


27.04.2023

Курс із кібербезпеки для школярів

ГО “Смарт освіта” розробила для вчителів методичні посібники, з допомогою яких можна легко проводити як окремі заняття, так і цілу серію уроків з кібербезпеки.  Такі заняття пропонують проводити як учителям інформатики, так і вчителям інших дисциплін. Потрібно просто обрати відповідний вашому класу посібник та допомогти учням бути в більшій безпеці в інтернеті.

Про це повідомляє сайт https://nus.org.ua/.

Цей курс допоможе відрізнити правду від фейків, розкаже, з ким спілкуватися в інтернеті безпечно, а хто таки насправді кіберзлочинець. Курс складається з п’яти частин для учнів різних класів: 1–2, 3–4, 5–6, 7–9 та 10–11. Кожна частина враховує вікові особливості дітей. Щоб учням було легше засвоїти матеріал курсу, його подають у вигляді анімаційних роликів. Для закріплення знань передбачено виконання різноманітних завдань.

Структура курсу для учнів 1–2, 3–4 класів:

 • як захистити гаджет;
 • як шукати безпечне відео в інтернеті;
 • як шукати інформацію в інтернеті;
 • як спілкуватися в інтернеті;
 • якою інформацією можна ділитися в інтернеті.

У цій частині дітей у навчанні супроводжуватиме герой Смарті.

ПЕРЕЙТИ ДО КУРСУ


26.04.2023

Заняття Школи професійного зростання молодих педагогів “Впевнений старт”

Тривають заняття Школи професійного  зростання молодих педагогів “Впевнений старт” (модератор – Ірина БІГУС, консультант КУ ХМР “ЦПРПП”).

26 квітня 2023 року молоді педагоги разом з наставником Аксинією ЛЕЗНЮК, консультантом КУ ХМР “ЦПРПП”, занурилися у світ проєктів. Під час дистанційного заняття слухачі отримали практичні поради щодо формування дорожної карти проєктної діяльності, ознайомилися з основними складовими дослідницьких проєктів та послідовністю реалізації проєктів з учнями початкової школи.

МАТЕРІАЛИ ЗУСТРІЧІ


26.04.2023

Брошура “Сміливі навчати. Практичний порадник з подолання професійних труднощів під час війни для освітян”

За підтримки Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ) в Україні в рамках ініціативи “Спільно до навчання” видано посібник для педагогів закладів загальної середньої освіти, який містить практичні матеріали, які допоможуть зрозуміти психологічні аспекти дитячих реакцій на травматичні події війни, способи допомоги дітям у подоланні наслідків психотравм в освітньому процесі.

Порадник також допоможе вчителям подбати про власне ментальне здоровʼя.

ПОСІБНИК розміщено на сайті СПІЛЬНОТЕКА від ЮНІСЕФ: https://spilnoteka.org/

ПЕРЕГЛЯНУТИ посібник           ЗАВАНТАЖИТИ посібник

Більше матеріалів від ЮНІСЕФ можна переглянути за посиланням: https://spilnoteka.org/catalog/

 


20.04.2023

Заняття Школи професійного зростання молодих педагогів “Впевнений старт”

20 квітня відбулося сьоме (очне) заняття Школи професійного зростання молодих педагогів “Впевнений старт” (модератор – Ірина БІГУС, консультант КУ ХМР “ЦПРПП”, наставник – Лариса ФАТЮК, учитель початкових класів Копистинського НВК Хмельницької міської ради).

Дізналися, що геоборд (математичний планшет) – це багатофункціональна геометрична дошка для конструювання плоских зображень, яку можна використовувати на будь-якому уроці в початковій школі для розвитку просторової уяви, логічного мислення, дрібної моторики, а також мали можливість попрактикуватися у створенні зображень на геоборді.

МАТЕРІАЛИ ЗУСТРІЧІ

 


15.04.2023

Внесено зміни до вимог щодо підвищення кваліфікації для педагогічних працівників ЗЗСО

Підвищуючи кваліфікацію, педагогічні працівники, які працюють у закладах загальної середньої освіти, тепер зобов’язані не менше 10% від загальної кількості годин підвищення кваліфікації, тобто 15 годин зі 150 годин на 5 років, приділяти вдосконаленню знань, умінь і практичних навичок у питанні надання психологічної підтримки учасникам освітнього процесу.

Відповідні зміни внесено Законом «Про внесення змін до статті 51 Закону України “Про повну загальну середню освіту” http://bit.ly/3o6RbsR. Наразі Закон має підписати Президент. Очікується його офіційне опублікування, після чого зміни набудуть чинності.

Про це написав на своїй сторінці у Facebook освітній омбудсмен Сергій Горбачов: https://www.facebook.com/Education.Ombudsman.Sergii.Gorbachov 

Повномасштабна війна впливає на психологічний стан учасників освітнього процесу, а психологічний стан своєю чергою впливає на якість навчання учнів та роботу вчителя. Тому педагогічні працівники повинні володіти навичками спілкування з дитиною, що зазнала психологічної травми, вміти розпізнавати такі травми, підтримати дитину, себе та іншого педагогічного працівника.
Нагадуємо, що педагогічний працівник має право самостійно визначати кількість годин для щорічного підвищення кваліфікації. Але за 5 років загальна кількість годин має складати 150.

Для підвищення кваліфікації з питань психологічної підтримки Служба освітнього омбудсмена України рекомендує педагогам наступні курси:
🔸«Перша психологічна допомога учасникам освітнього процесу під час і після завершення воєнних дій» – онлайн-курс, розроблений Асоціацією інноваційної та цифрової освіти за сприяння МОН у межах Національної програми психологічного здоров’я українців, яку започаткувала Перша леді України Олена Зеленська. У його створенні взяли участь провідні експерти галузі психології з США та Ізраїлю http://bit.ly/3KELgTu.
🔸“Розумію” – безоплатний онлайн-курс із психологічно-емоційної підтримки для вчителів та шкільних психологів від громадської спілки «Освіторія».
Під час курсу ви дізнаєтеся:
Як зрозуміти психологічні прояви стресу у дітей та допомогти їм
Як знизити свої негативні емоційні прояви та підтримати себе у складні часи
Як навчати дітей та зберегти власний психологічний ресурс
Які методи арттерапії можна використовувати в роботі вчителя
Як підтримати дитину та батьків під час війни https://bit.ly/3PbV6Ow.

 


11.04.2023

Відповідальність батьків та учнів за здобуття шкільної освіти в Україні

У публікації, зокрема, зазначається, що ” освітній омбудсмен періодично отримує скарги від педагогів щодо невиконання батьками своїх обов’язків щодо здобуття їхніми дітьми освіти. Особливо проблемним є виконання батьками своїх обов’язків під час дистанційного навчання їхніх дітей. Хоча в кожному окремому випадку є свої причини, чому дитина не здобуває освіту або має суттєві перерви у навчанні”.

У відповідь на ці звернення на сайті Служби освітнього омбудсмена України опубліковано статтю про відповідальність та обов’язки батьків та дітей щодо здобуття освіти, описано дії закладу освіти у разі невідвідування дітьми навчальних занять.

ОЗНАЙОМИТИСЯ З ПУБЛІКАЦІЄЮ

 


29.03.2023

Заняття Школи професійного зростання молодих педагогів “Впевнений старт”

29 березня відбулося шосте (дистанційне) заняття Школи професійного зростання молодих педагогів “Впевнений старт” (модератор – Ірина БІГУС, консультант КУ ХМР “ЦПРПП”, наставник – Валентина ЧЕРНОМАЗЮК, учитель початкових класів НВК №7 м.Хмельницького).

Заняття було присвячене питанню формувального оцінювання учнів НУШ. Учасники ознайомилися з алгоритмом організації формувального оцінювання, основними аспектами ефективності такого виду оцінювання, орієнтовними критеріями самооцінювання та порадами з досвіду роботи наставниці.

ПРЕЗЕНТАЦІЯ СПІКЕРА


 28.03.2023

МОН спільно з ДСНС презентує уроки з мінної безпеки для школярів

З нагоди Міжнародного дня просвіти з питань мінної небезпеки та допомоги із протимінної діяльності ЮНІСЕФ спільно із ДСНС за підтримки Міністерства освіти і науки підготували інтерактивні онлайн-уроки з мінної безпеки для школярів.

Діти дізнаються, як відрізняти вибухонебезпечні предмети, де вони можуть приховуватися, які знаки попереджають про них та яких правил безпечної поведінки потрібно дотримуватися у разі виявлення міни чи боєприпасів.

Уроки тривалістю 15 хвилин містять завдання, мультфільми і відеоматеріали.

Заняття створені для початковоїсередньої та старшої школи.

Джерело інформації та зображення: https://mon.gov.ua/ua/


26.03.2023

20 коротких відео із практиками самозаспокоєння

На платформі розвитку дошкільнят «НУМО» розміщено добірку з 20 коротких анімаційних відео «Стійкість для стійких», яка містить приклади простих вправ, що допоможуть заспокоїтися дітям та дорослим і психологічно себе підтримати.

Часто люди у стресі та паніці відчувають себе безпорадними. Сили повертаються тоді, коли з’являється можливість щось самому робити та на щось впливати. Надані відеоматеріали розроблені у співавторстві із сімейною й дитячою психологинею Світланою Ройз. Добірку можна завантажити за посиланням, а також переглянути на ютуб-каналі «Нової української школи».

Практики доцільно використати і як вправи для руханок. У кожному відео є пояснення, як  вправи впливають на емоційний та фізичний стан людини.

Джерело: https://mon.gov.ua/

 


22.03.2023

Підтримай дитину: психологічні хвилинки на перервах

У межах реалізації Всеукраїнської програми ментального здоров’я за ініціативою Олени Зеленської МОН спільно з ГО «Підтримай дитину» та проєктом «Подбай про себе», ГО «Асоціація дієвих психологів України» нагадують про важливість для дітей рухових вправ, які допоможуть зняти напругу між уроками, відволіктися та розважитися.

Під час перерв важливо створити правило – робити одну або декілька справ:

Малювати: настрій, каляки-маляки, лист для товариша (потім відправити), все, що подобається…

Ліпити: мати під рукою пластилін (бажано твердий), розминати його, змішувати кольори, ліпити фігури, розкачувати, різати…

Танцювати: мати заготовлені улюблені мелодії та, вмикнувши їх, рухатися, як подобається. Як варіант, можна доєднувати товаришів по відеозв’язку та танцювати разом.

Побуцати м’яч: підкидати та ловити, легко відстукувати об підлогу або стіну.

Далі уявити, що м’яч пробився. Зро­біть глибокий вдих «М’яч про­битий» – зі звуком «с-с-с» починайте випускати потроху повітря з легенів, одночасно показуючи руками, як зменшується м’яч.

Писати частинами тіла цифри: 1 «пишемо» носом (кажемо і виконуємо), 2 – підборіддям, 3 – правим плечем, 4 – лівим плечем, 5 – «пишемо» правим ліктем, 6 – лівим ліктем, 7 – правим коліном, 8 – лівим коліном, 9 – правою ногою, а десяточку – «хвостиком».

Концентруємо увагу: праву ногу зігнути в коліні, повернути її на 90° до лівої ноги і притиснути ступню до стегна лівої ноги якомо­га вище. Руки на поясі. Очі заплющені. Необхідно протриматися в такому положенні якомога довше.

Джерело: https://mon.gov.ua/


22.03.2023

Заняття Школи професійного зростання молодих педагогів “Впевнений старт”

22 березня відбулося чергове заняття Школи професійного зростання молодих педагогів “Впевнений старт” (модератор – Ірина БІГУС, консультант КУ ХМР “ЦПРПП”, наставник – Валентина ГРИГОР’ЄВА, вчитель початкових класів Хмельницької ЗОШ І-ІІІ ступенів №21).

Педагоги поринули в атмосферу ранкових зустрічей, практично ознайомилися з вправами для згуртування учнівського колективу, мотиваційними вправами для налаштування на успішний день.

 


08.03.2023

Школа цифрової компетентності педагогів

У березні 2023 року стартує робота Школи цифрової компетентності для педагогів закладів дошкільної та загальної середньої освіти Хмельницької міської територіальної громади.

У рамках роботи Школи цифрової компетентності передбачено теоретичні та практичні заняття у формі вебінарів, практикумів, тренінгів тощо з метою підвищення цифрової компетентності педагогічних працівників, розвиток умінь обирати, використовувати та створювати (за потреби) власні цифрові освітні ресурси для удосконалення освітнього процесу.

З Положенням про Школу цифрової компетентності, програмою підвищення кваліфікації та матеріалами занять можна ознайомитися на сторінці нашого сайту: https://cprpp.khm.gov.ua/shkola-tsyfrovoi-kompetentnosti-pedahohiv/


01.03.2023

Оновлено Положення про сертифікацію педагогічних працівників

28 лютого 2023 року Уряд схвалив постанову КМУ щодо внесення змін до Положення про сертифікацію педагогічних працівників.

За оновленим порядком у сертифікації можуть узяти участь педагогічні працівники, які на момент реєстрації працюють на відповідній посаді за основним місцем роботи та мають стаж педагогічної роботи не менше двох років.

Педагогічний працівник, який вже брав участь у сертифікації, але не отримав сертифіката, має право на повторне проходження не раніше ніж через рік.

Правом на проходження сертифікації за рахунок коштів державного бюджету педагогічний працівник може скористатися один раз на три роки.

Педагогічний працівник, який реєструється для проходження сертифікації, може подати документи електронним способом (скановані копії та/або фотокопії), а також обрати населений пункт, у якому бажає скласти незалежне тестування (з визначеного Міністерством освіти і науки України переліку).

Водночас нагадуємо, щоб заохотити педагогічних працівників, які впроваджують у практику роботи закладів загальної середньої освіти сучасні методики компетентнісного навчання та освітні технології, у наказі Міністерства освіти і науки України від 16 січня 2023 року № 35 затверджено важливі питання проведення сертифікації педагогічних працівників у 2023 році.

Джерело: https://mon.gov.ua/


27.02.2023

Заняття Школи професійного зростання молодих педагогів “Впевнений старт”

27 лютого 2023 року відбулося чергове заняття Школи професійного зростання молодих педагогів “Впевнений старт” (модератор – Ірина БІГУС, консультант КУ ХМР “ЦПРПП”). Слухачів Школи гостинно прийняв КЗЗСО “Початкова школа №1 Хмельницької міської ради” (керівник закладу – Тамара ГАЗДА). Наставник Школи професійного зростання Наталія ЇЖАК, вчитель початкових класів КЗЗСО “Початкова школа №1”, занурила слухачів у світ емоцій, окреслила теоретичні засади розвитку емоційного інтелекту у молодших школярів, щедро поділилася з молодими педагогами власними напрацюваннями та практичним вправами для роботи з дітьми.

МАТЕРІАЛИ ЗАНЯТТЯ

 

 


21.02.2023

Марафон педагогічних ідей (секція “Початкова освіта”)

21 лютого педагоги професійної спільноти вчителів початкової школи  взяли участь у VIII Марафоні педагогічних ідей (модератор заходу – Ірина БІГУС, консультант ЦПРПП). Свій досвід презентували досвідчені педагоги нашої громади Світлана АНДРОЩУК, вихователь ГПД КЗЗСО “Початкова школа №1 Хмельницької міської ради”, Лариса ПЕТРИШИНА, вчитель початкових класів Хмельницької ЗОШ І-ІІІ ст.№18 ім. В.Чорновола, Валентина КРАСОВСЬКА та Любов ТРАЧ, вчителі початкових класів Хмельницького ліцею №15 ім.О.Співачука.

ПРОГРАМА ЗАХОДУ

СЕРТИФІКАТИ УЧАСНИКІВ

 


17.02.2023

Сайт “Все про мінну безпеку”

ЮНІСЕФ спільно з Міністерством освіти та науки України, ДСНС та Міністерством внутрішніх справ України запустили сайт “ВСЕ ПРО МІННУ БЕЗПЕКУ” для батьків, вчителів та дітей.

 

 

Сайт містить чотири розділи:

 • дорослим
 • підліткам
 • дітям молодшого шкільного віку
 • вчителям

Кожен розділ містить інформацію про різновиди мін та правила поводження з ними. У розділі “Вчителям” можна знайти методичні рекомендаії щодо проведення уроку з мінної безпеки та презентації для учнів різного віку.


13.02.2023

Заняття Школи професійного зростання молодих педагогів “Впевнений старт”

Чергове заняття Школи 13 лютого присвятили темі розвитку критичного мислення учнів. Майстер-клас для молодих педагогів провела Наталія НАЛУЦИШИН, вчитель початкових класів НВК №9 м.Хмельницького.

МАТЕРІАЛИ ЗАНЯТТЯ

 

 

 


09.02.2023

Консультаційна зустріч “Сертифікація-2023: кроки до успіху”

9 лютого консультантом ЦПРПП Іриною БІГУС проведено зустріч для педагогічних працівників ЗЗСО, які планують брати участь у сертифікації – 2023.

Нагадуємо, що у 2023 році зможуть взяти участь у сертифікації 1500 чителів початкових класів, а також по 500 вчителів української мови і літератури та математики, які викладають у 5-6 класах базової школи.

Матеріали зустрічі можна переглянути ТУТ


30.01.2023

Заняття Школи професійного зростання молодих педагогів “Впевнений старт”

30 січня 2023 року в онлайн-форматі відбулося друге заняття Школи професійного зростання молодих педагогів “Впевнений старт” (наставники – Ірина БІГУС, Ольга ГУМЕНЮК, консультанти КУ ХМР “ЦПРПП”, Валентина СИМЧУК, вчитель початкових класів Хмельницького ліцею №15 ім.О.Співачука). Заняття було присвячене питанням організації освітнього процесу в умовах дистанційного та змішаного навчання.

МАТЕРІАЛИ ЗАНЯТТЯ

 

 


29.01.2023

Розпочинається реєстрація учасників сертифікації-2023

У 2023 році участь у сертифікації зможуть взяти не більше 1500 вчителів початкової школи, а також по 500 вчителів з математики і української мови та літератури, які забезпечують реалізацію нового Державного стандарту на першому циклі базової загальної середньої освіти.

Відповідно до наказу МОН реєстрація вчителів початкової школи для проходження сертифікації триватиме з 30 січня по 13 лютого 2023 року й проходитиме у два етапи:
• основний (30 січня–05 лютого) – у межах граничної кількості для кожного регіону;
• додатковий (06–13 лютого) – у межах загальної граничної кількості.
Реєстрація вчителів математики та української мови і літератури триватиме упродовж 01–11 серпня:
• основний етап (01–07 серпня) – у межах граничної кількості для кожного регіону;
• додатковий етап (07–11 серпня) – у межах загальної граничної кількості.
Детальніше про процедуру сертифікації, а також матеріали для підготовки ЧИТАТИ ТУТ

18.01.2023

Стартувала робота Школи професійного зростання молодих педагогів “Впевнений старт”

18 січня відбулося перше заняття Школи професійного зростання молодих педагогів “Впевнений старт”.

Діяльність Школи передбачає супровід молодих педагогів закладів загальної середньої освіти у їх професійній діяльності, створення умов для їх безперевного професійного розвитку, обмін думками, ідеями та спілкування у колі однодумців.

Під час першого заняття молоді педагоги вчилися проводити самооцінювання власної професійної діяльності, визначати індивідуальну траєкторію професійного розвитку та обирати суб’єктів освітньої діяльності для підвищення кваліфікації.

ПОЛОЖЕННЯ ПРО ШКОЛУ ПРОФЕСІЙНОГО ЗРОСТАННЯ МОЛОДИХ ПЕДАГОГІВ

ПРОГРАМА ПІДВИЩЕННЯ КВАЛІФІКАЦІЇ


06.01.2023

Нове Положення про атестацію педагогічних працівників зареєстровано в Міністерстві юстиції України

Міністерство освіти і науки України наказом від 09.09.2022 р. № 805 затвердило Положення про атестацію педагогічних працівників.

Наказ зареєстровано в Міністерстві юстиції України 21 грудня 2022 року за №1649/38985.

Цей наказ набирає чинності з 1 вересня 2023 року, крім його пп. 3 п. 3, який набирає чинності з дня його офіційного опублікування, та передбачає, що педагогічним працівникам, які до набрання чинності цим наказом, успішно пройшли сертифікацію і мають чинні сертифікати (один раз протягом дії сертифікату), проходження сертифікації зараховується як проходження чергової (позачергової) атестації із присвоєнням наступної (збереженням присвоєної) кваліфікаційної категорії, педагогічного звання.

ОЗНАЙОМИТИСЯ З НАКАЗОМ

 


27.12.2022

Сертифікація від А до Я. Державна служба якості освіти України опублікувала статтю про особливості процедури сертифікації педагогічних працівників, вимоги до вчителів та алгоритм проведення сертифікації

Сертифікація від А до Я: що має знати завуч, щоб підготувати педагогівСтаттю надруковано в журналі «Заступник директора школи» № 12/2022 за авторством Нелі ВЕЛИЧКО, в. о. директора департаменту акредитації та моніторингу Державної служби якості освіти України, та Алли КИШИНСЬКОЇ й Оксани СЕМЕНОВОЇ, головних спеціалісток відділу освітніх програм департаменту акредитації та моніторингу Державної служби якості освіти України.

 

ДЕТАЛЬНІШЕ – на сайті https://sqe.gov.ua/

 


15.12.2022

Марафон педагогічних ідей “Інноваційні освітні тренди в умовах змішаного навчання”

15 грудня відбулася друга зустріч професійної спільноти вчителів початкової школи у рамках Марафону педагогічних ідей (модератор – Ольга ГУМЕНЮК, консультант ЦПРПП). Доповідачами Марафону стали  педагоги закладів освіти м.Хмельницького – Анна ГОЛОВАЧУК, вчителька початкових класів НВО №28, з темою “Нейрогімнастичні вправи для учнів початкових класів”Наталія ЄВТУХ, вчителька початкових класів НВК №10, з темою “Навчання учнів за технологією “Розумники” (Smart Kids): особливості роботи”, Алла КРУК, вчителька початкових класів НВК №10, з темою “Впровадження інтерактивних освітніх комп’ютерних ігрових ресурсів (ЕОІР) в освітній процес”, Алла ДЗИНГЕЛЬ, Леся БУДНІК, вчителі початкових класів ЗОШ І-ІІІ ступенів №13 ім.М.Чекмана, з темою “Технологія “Щоденні 3”.

Презентації спікерів, а також матеріали з досвіду роботи педагогів нашої громади можна переглянути у вкладці “Досвід і практика нашої спільноти”

ПРОГРАМА ЗАХОДУ

СЕРТИФІКАТИ УЧАСНИКІВ

 


14.12.2022

Марафон педагогічних ідей “Інноваційні освітні тренди в умовах змішаного навчання”

13 грудня відбулася чергова зустріч професійної спільноти вчителів початкової школи у рамках Марафону педагогічних ідей (модератор – Ірина БІГУС, консультант ЦПРПП).  Своїм досвідом та практичними порадами поділилися педагоги закладів освіти м.Хмельницького Світлана ЛУЧКО, вчителька початкових класів НВК №7, Наталія КОЗЯР-БАКІНА, вчителька початкових класів Хмельницького ліцею №15 ім.О.Співачука, Лариса ТЕЛЮХ, вчителька початкових класів СЗОШ І-ІІІ ст.№8. Також під час зустрічі Алла ГАВЕЛЬ, вчителька початкових класів СЗОШ І-ІІІ ст.№7, презентувала робочий зошит для проведення дослідів “Досліджуй. Спостерігай. Пізнавай” для учнів 1-2 класів.

Презентації спікерів, а також матеріали з досвіду роботи педагогів нашої громади можна переглянути у вкладці “Досвід і практика нашої спільноти

ПРОГРАМА ЗАХОДУ

СЕРТИФІКАТИ УЧАСНИКІВ

 


05.12.2022

Створено інформаційний ресурс “Цифрові сервіси для освіти України”

Міністерство освіти і науки України спільно з ДНУ «Інститут освітньої аналітики» у співпраці з компанією SoftServe, за підтримки проєкту «Tech To The Rescue» та краудсорсингової ініціативи OPEN/TECH створили для закладів освіти України всіх рівнів інформаційний ресурс «Цифрові сервіси для освіти України».

Проект «Цифрові послуги для освіти України» має на меті дати закладам освіти актуальну інформацію та поради щодо безкоштовних можливостей організації дистанційного та змішаного навчання. Проект виконується МОН України за підтримки партнерів, які погодилися надати доступ до власних ресурсів безкоштовно, міжнародного фонду «Відродження», Європейського Союзу та компанії SoftServe.

ОЗНАЙОМИТИСЯ ІЗ СЕРВІСОМ

 


20.11.2022

Стартує серія вебінарів для вчителів “Інтерактивне навчання та гейміфікація в початковій школі”

За сприяння Міністерства освіти і науки України міжнародною організацією «War Child Holland» та громадською спілкою «Освіторія» було створено навчальний застосунок для 1- 4 класів «Вивчаю – не чекаю».

Задля того, щоб допомогти вчителю початкових класів підвищити ефективність навчання, з метою кращого розуміння застосунку та його можливостей, заплановано серію безкоштовних вебінарів для українських вчителів початкової школи за темою: «Інтерактивне навчання та гейміфікація у початковій школі».

Трансляції здійснюватимуться на фейсбук сторінках МОН та громадської спілки «Освіторія» згідно з розкладом:

 • 23 листопада 16:00 – «Як використовувати застосунок «Вивчаю – не чекаю», доповідачка Оксана Хомич, учитель-методист, PhD (доктор філософії) з освітніх, педагогічних наук, фіналістка «Global Teacher Prize Ukraine 2021»;
 • 29 листопада 18:00 – «Вчимо математику не нудно із додатком «Вивчаю – не чекаю», доповідачка Оксана Онопрієнко, доктор педагогічних наук, завідувач відділу початкової освіти Інституту педагогіки НАПН України, авторка підручників з математики;
 • 6 грудня 18:00 – «Захопливе читання із застосунком «Вивчаю – не чекаю», доповідачка Інна Большакова, методистка Новопечерської школи, експертка ГС «Освіторія», авторка книжок з української мови та читання;
 • 13 грудня 18:00 – «Чи можна вчитися з гаджетами у початковій школі», доповідачка Катерина Гольцберг, дитяча й сімейна психологиня, президентка громадської організації «Професійна асоціація дитячих аналітичних психологів»;
 • 20 грудня 18:00 – «Вивчаю – не чекаю: впровадження у школах», доповідач Андрій Олійник, вчитель початкових класів, директор, фіналіст «Global Teacher Prize Ukraine 2020»;
 • 17 січня 18:00 – «Креативні уроки із застосунком «Вивчаю – не чекаю», доповідачка Марічка Берізко, вчителька початкових класів, авторка поетичних творів та пісень для курсу читання у застосунку.

За матеріалами https://mon.gov.ua/


07.11.2022

Всеукраїнський конкурс “Учитель року – 2023”

Всеукраїнський конкрс “Учитель року – 2023” пройде у номінаціях «Захист України», «Основи здоров’я», «Початкова освіта», «Фізична культура».

Реєстрація учасників розпочнеться 28 листопада і триватиме до 12 грудня 2022 року.

УМОВИ ТА ПОРЯДОК ПРОВЕДЕННЯ КОНКУРСУ

 


03.11.2022

Інформаційно-методичний супровід педагога, який атестується: нормативно-правова база, форми та види підвищення кваліфікації

3 листопада відбулася консультаційна зустріч професійної спільноти вчителів початкової школи, під час якої було опрацьовано нормативну базу, яка регламентує процеси атестації/сертифікації педагогічних працівників, виясвітлено питання підвищення кваліфікації педагогічних працівників.

Модератор заходу – Ірина БІГУС, консультант ЦПРПП

 

 


28.10.2022

Методичні рекомендації щодо формування читацької та математичної компетентностей учнів на рівні початкової освіти

За підсумками загальнодержавного зовнішнього моніторингу якості початкової освіти «Стан сформованості читацької та математичної компетентностей випускників початкової школи закладів загальної середньої освіти» 2021 року експерти Українського центру оцінювання якості освіти підготували методичні рекомендації щодо формування читацької та математичної компетентностей учнів на рівні початкової освіти.

РЕКОМЕНДАЦІЇ ЩОДО ФОРМУВАННЯ МАТЕМАТИЧНОЇ КОМПЕТЕНТНОСТІ

РЕКОМЕНДАЦІЇ ЩОДО ФОРМУВАННЯ ЧИТАЦЬКОЇ КОМПЕТЕНТНОСТІ

За матеріалами сайту mon.gov.ua

 


25.10.2022

ПОДУМАЙ ДВІЧІ: платформа критичного мислення

Студія онлайн-освіти EdEra запустила курс з основ медіаграмотності для дорослих та дітей на платформі “Подумай двічі”.

Розробники пропонують пройти безкоштовну онлайн-гру «Подумай двічі»: обрати свого персонажа і всього за тиждень дізнатися більше про медіаграмотність і як не потрапити на гачок фейків і маніпуляцій в інтернеті.

Для вчителів передбачено сертифікат тривалістю 16 годин.

Платформу критичного мислення розроблено студією онлайн-освіти EdEra за підтримки Європейського Союзу та Міжнародного Фонду «Відродження» в межах грантового компоненту проєкту EU4USociety.

ДЕТАЛЬНІШЕ ПРО КУРС

 


24.10.2022

24 жовтня – 30 жовтня – Глобальний тиждень медіаграмотності

МОН спільно з національним проєктом з медіаграмотності «Фільтр» Міністерства культури та інформаційної політики пропонують у межах Глобального тижня медіаграмотності провести в закладах освіти урок щодо безпеки в інформаційному просторі.

Матеріали до уроку доступні за посиланням

“Фільтр” – це національтний проєкт з медіаграмотності, мета якого – об’єднувати та координувати зусилля держави та партнерів для формування медіаграмотності як невід’ємної навички сучасних українців, підвищення рівня обізнаності усіх вікових груп населення України про актуальність проблем дезінформації та важливість вміння виявляти маніпуляції.

ДЕТАЛЬНІШЕ ПРО ПРОЄКТ

 


17.10.2022

Онлайн-курс про вчителювання у час кризи “Сміливі навчати”

Онлайн-курс для освітян «Сміливі навчати» — це практичні поради фахівців з психології та безпекових політик задля подолання професійних труднощів вчителів під час війни.

Курс отримав офіційну рекомендацію від Міністерства освіти і науки України.

 

 

“Сміливі навчати” – це:

 • безкоштовний курс з трьох модулів
 • 5 лекторів: освітніх практиків, сертифікованих психологів та лідерів освітніх думок
 • сертифікат з підвищення кваліфікації (6 годин)
 • близько 50 інструкцій та шаблонів для використання під час навчання в кризовий час

РОЗПОЧАТИ НАВЧАННЯ

 


05.10.2022

Концепція створення освітніх онлайн-ресурсів для дітей молодшого шкільного віку

Всеукраїнський фонд «Крок за кроком» спільно з Дитячим фондом ООН (ЮНІСЕФ) в Україні та Українським інститутом розвитку освіти ініціювали діяльність робочої групи, яка підготувала концепцію створення
освітніх онлайн-ресурсів для дітей молодшого шкільного віку з урахуванням підходів Нової української школи.

ПЕРЕГЛЯНУТИ ПОСІБНИК

 

 

 

 


28.09.2022

Методичний інтенсив “Інклюзивна компетентність педагога: від теорії до практики”. День 4

Завершальний вебінар Методичного інтенсиву був присвячений темі “Стратегії ефективної співпраці вчителя та асистента вчителя”. Позитивним досвідом роботи у цьому напрямку поділилися Наталія ЛУК’ЯНЧУК, вчитель початкових класів, та Лариса НАЗАРОВА, асистент вчителя Хмельницького ліцею №15 ім.О.Співачука.

ПРЕЗЕНТАЦІЯ СПІКЕРІВ

Методичний інтенсив “Інклюзивна компетентність педагога: від теорії до практики” – це 4 вебінари на найактуальніші серед педагогів теми щодо інклюзивного навчання, це 8 спікерів – вчителів-практиків, які мають позитивний досвід роботи з учнями з ООП, це близько 80 учасників – педагогів ЗЗСО, які об’єднані прагненням вдосконалювати свою професійну майстерність. Але тем для обговорення ще досить багато, тому далі буде…

ПРОГРАМА ЗАХОДУ

СЕРТИФІКАТИ УЧАСНИКІВ


26.09.2022

Методичний інтенсив “Інклюзивна компетентність педагога: від теорії до практики”. День 3

Під час третього вебінару Методичного інтенсиву було розглянуто питання роботи педагогів зі складання індивідуальної програми розвитку дитини з ООП. Основні складові ІПР та поради з її складання надала Анна ГАРБАР, вчитель-дефектолог, фахівець Хмельницького ІРЦ №1.

ПРЕЗЕНТАЦІЯ СПІКЕРА

 

 


23.09.2022

Методичний інтенсив “Інклюзивна компетентність педагога: від теорії до практики”. День 2

Відбувся другий вебінар Методичного інтенсиву на тему “Формування навчальної поведінки в учнів з РАС”. Досвідом своєї роботи та практичними порадами ділилася Ольга МАРТЕМЬЯНОВА, вчитель – дефектолог спеціалізованої загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №8 м.Хмельницького.

ПРЕЗЕНТАЦІЯ СПІКЕРА

 

 


22.09.2022

Затверджено Типові освітні програми для типові освітні програми для 1–2 і 3–4 класів спеціальних шкіл для осіб із порушеннями інтелектуального розвитку

МОН затвердило нові типові освітні програми для 1–2 і 3–4 класів спеціальних шкіл для осіб із порушеннями інтелектуального розвитку (Наказ МОН від 19 вересня 2022 року № 836 ) :

 • Типова освітня програма для 1-2 класів спеціальних закладів загальної середньої освіти для осіб з порушеннями інтелектуального розвитку (розроблена під керівництвом Чеботарьової О.В.)
 • Типова освітня програма для 3-4 класів спеціальних закладів загальної середньої освіти для осіб з порушеннями інтелектуального розвитку (розроблена під керівництвом Чеботарьової О.В.)

Більше інформації для вчителів, що працюють з дітьми з ООП – у розділі “Інклюзивне навчання”

 

 


21.09.2022

Методичний інтенсив “Інклюзивна компетентність педагога: від теорії до практики”. День 1

Відбувся перший вебінар Методичного інтенсиву, присвяченого питанню інклюзивної освіти, на тему “Співпраця вчителя та корекційних педагогів у визначенні та реалізації цілей ІПР, запровадженні адаптацій та модифікацій в освітньому процесі”. Досвідом своєї роботи ділилися педагоги ЗОШ І-ІІІ ст.№21 м.Хмельницького Олена ЦИГОЛЬНИК, вчитель початкових класів, Наталія СОФІЯН, вчитель-дефектолог, Юлія ЩУДЛЯК, вчитель-логопед, Надія ЯНЕВИЧ, практичний психолог.

ПРОГРАМА ЗАХОДУ

 


10.09.2022

Сертифікація педагогічних працівників – 2022. Незалежне тестування фахових знань та вмінь

Сьогодні стартував перший етап сертифікації – 2022. Учасники – вчителі початкових класів, які виявили бажання пройти сертифікацію у 2022 році, здавали тестування, яке було організоване Українським центром оцінювання якості освіти та регіональними центрами. Цьогоріч для проходження сертифікації зареєструвалося 84 педагоги з Хмельницької області.

Тест, який тривав 180 хвилин, містив 100 завдань. Максимальна кількість балів, яку може набрати учасник тестування – 100.

14 і 15 вересня о 15.00 на YouTube-каналі Українського центру оцінювання якості освіти буде проведено вебінари, під час яких фахівці прокоментують усі завдання тесту й відповіді до них.  Запрошуємо учасників сертифікації взяти участь у цих зустрічах.

Методичні рекомендації до наступних етапів сертифікації можна завантажити на сайті ДСЯО України або на нашому сайті у розділі “Сертифікація педагогічних працівників”.

 

 


06.09.2022

Про організацію освітнього процесу дітей з особливими освітніми потребами у 2022/2023 н.р.

Міністерством освіти і науки України оприлюднено методичні рекомендації щодо особливостей організації освітнього процесу дітей з особливими освітніми потребами в закладах загальної середньої освіти у 2022/2023 навчальному році.

Лист МОН від 06.09.2022 №1/10258-22

 

 

 


02.09.2022

Загальна середня освіта України в умовах воєнного стану та відбудови

Методичний порадник науковців Інституту педагогіки НАПН України (2022 р.)

У виданні опубліковано методичні рекомендації фахівців Інституту
педагогіки НАПН України до початку нового навчального року. Висвітлено
орієнтири міжнародних та неурядових організацій щодо забезпечення
неперервності освіти в умовах війни, питання організації дистанційного
навчання в Україні. Розглянуто інноваційні зміни в організації освітнього
процесу у зв’язку із реформою загальної середньої освіти «Нова українська
школа» та умовами воєнного стану.

 

 


29.08.2022

Завершила роботу Літня школа професійного зростання педагогічних працівників – 2022

Літня школа професійного зростання педагогічних працівників, яка працювала протягом 22 – 26 серпня 2022 року, передбачала проведення тренінгів на педагогічних майстерень за локальними програмами підвищення професійної компетентності.

Літня школа об’єднала 164 спікерів: керівників ЗО, заступників керівників, вихователів-методистів, вчителів ЗЗСО, вихователів та педагогічних працівників ЗДО, педагогічних працівників ВНЗ та ІРЦ, методистів ХОІППО, консультантів КУ ХМР “ЦПРПП”, а також 467 педагогічних працівників – учасників. Кожного дня протягом усього тижня працювало 40 локацій.

У роботі Літньої школи за напрямом “Початкова освіта” взяли участь 10 спікерів та 50 педагогів.

ФОТОЗВІТ З ЗАХОДУ

ПРОГРАМА ЗАХОДУ

СЕРТИФІКАТИ УЧАСНИКІВ: ГРУПА 1ГРУПА 2

 


27.08.2022

Абетка з безпеки для школярів середньої школи

Під час воєнних дій важливо не нехтувати своєю безпекою та бути свідомими.

Саме тому Департамент комунікації Міністерства внутрішніх справ України зібрав ключові рекомендації для школярів від рятувальників, поліцейських, медичних працівників, педагогів, психологів та юристів про правила поведінки та безпеки в різноманітних життєвих ситуаціях.

ПЕРЕГЛЯНУТИ ПОСІБНИК

 

 


26.08.2022

Літня школа професійного зростання педагогічних працівників-2022. День четвертий

Літня школа професійного зростання педагогічних працівників – 2022 завершила свою роботу.

Сьогодні учасники спільноти вчителів початкових класів надихалися ідеями від Оксани ЛІСЕВИЧ, вчителя початкових класів НВК №2 м.Хмельницького (“Оцінювання – ключовий чинник якісної освіти в Новій українській школі”), Олени ЦИГОЛЬНИК, вчителя початкових класів ЗОШ І-ІІІ ст.№21 м.Хмельницького (“Реалії та перспективи інклюзивної освіти. Долаємо бар’єри”), Валентини ЧЕРНОМАЗЮК, вчителя початкових класів НВК №7 м.Хмельницького (“Креативні родзинки” в роботі вчителя Нової української школи”)

 


25.08.2022

Літня школа професійного зростання педагогічних працівників-2022. День третій

Триває робота Літньої школи професійного зростання педагогічних працівників -2022.

Сьогодні учасники спільноти вчителів початкових класів надихалися ідеями для роботи від Крістіни МАЗУР, заступника директора Хмельницької ЗОШ І-ІІІ ст.№22 ім. О.Ольжича (“Кубики Рорі: навчання через гру”), Анни ГОЛОВАЧУК, вчителя початкових класів НВО №28 м.Хмельницького (“Гімнастика для мозку: кінезіологічні вправи для молодших школярів”), Тетяни КОЛОДІЙ, вчителя початкових класів НВК №9 (“Розвиток емоційного інтелекту молодших школярів”)

 


23.08.2022

Літня школа професійного зростання педагогічних працівників-2022. День другий

Триває навчання у Літній школі професійного зростання педагогічних працівників.

Сьогодні спікерами Літньої школи були консультанти ЦПРПП Ірина БІГУС (“Цифрова компетентність педагога: створення цифрового навчального контенту”) та Ольга ГУМЕНЮК (“Canva-сучасний інструмент для візуалізації навчання”)

 

 

 

 


22.08.2022

Літня школа професійного зростання педагогічних працівників-2022. День перший

Стартувало навчання учасників Літньої школи професійного зростання педагогічних працівників – 2022. Захід об’єднав найкреативніших спікерів та найактивніших педагогів, які мають нестримне бажання зростати професійно.

Для спільноти вчителів початкової школи своїм досвідом ділилися Валентина СИМЧУК, вчитель початкових класів, Каріна ТКАЧУК, асистент вчителя Хмельницького ліцею №15 ім. Олександра Співачука (“Партнерство в інклюзії: секрети ефективної співпраці вчителя і асистента вчителя”) та Валентина ОНИШКО, вчитель початкових класів закладу загальної середньої освіти “Початкова школа №5 Хмельницької міської ради” (“Формування ключових компетентностей майбутніх першокласників”)

 


20.08.2022

Нормативно-правові документи та рекомендації щодо організованого початку нового 2022/2023 навчального року

Лист Міністерства освіти і наук України від 19 серпня 2022 р. №1/9530-22  «Інструктивно-методичні рекомендації щодо організації освітнього процесу та викладання навчальних предметів у закладах загальної середньої освіти у 2022/2023 навчальному році»

Перелік рекомендованої МОН навчальної літератури на 2022/2023 навчальний рік

Лист ІМЗО від 15.08.2022 № 22.1/10-1080 “Методичні рекомендації щодо розвитку STEM-освіти в закладах загальної середньої та позашкільної освіти у 2022/2023 навчальному році”

Лист Міністерства освіти і науки України від 10 серпня 2022 р. № 1/9105-22 «Щодо організації виховного процесу в закладах освіти у 2022/2023 н. р.»

Методичні рекомендації до проведення 01 вересня першого уроку: «Ми українці: честь і слава незламним!» 2022/2023 навчальний рік

Методичні рекомендації для вчителів початкових класів до проведення першого уроку в 2022-2023 навчальному році

Листи Міністерства освіти і науки України від 06.03.2022 № 1/3371-22 «Про організацію освітнього процесу в умовах військових дій»

Наказ МОН від 30.07.2021 №868 “Про затвердження форм звітності з питань діяльності закладів загальної середньої освіти та інструкцій щодо їх заповнення”

Постанова МОЗ від 06.09.2021 р. №10 “Про затвердження протиепідемічних заходів у закладах освіти на період карантину у зв’язку поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19)”

Наказ Міністерства освіти і науки України від 13 липня 2021 р. № 813 “Про затвердження методичних рекомендацій щодо оцінювання результатів навчання учнів 1-4 класів закладів загальної середньої освіти”

Наказ МОЗ №2205 від 25.09.2020  “Про затвердження Санітарного регламенту для закладів загальної середньої освіти”

Наказ МОН від 8 вересня 2020 року №1115 і зареєстровано в Міністерстві юстиції 28 вересня 2020 року за №941/35224 “Деякі питання організації дистанційного навчання”

Положення про сертифікацію педагогічних працівників (зі змінами від 24.12.2019 р.)

Інструкція з діловодства у закладах загальної середньої освіти

Сценарії Першого уроку 2022/2023 навчальному році

Збірники календарних планувань з усіх предметів

Збірник календарно-тематичних планувань для 1 класу (НУШ) на 2022-2023 н.р.

Збірник календарно-тематичних планувань для 2 класу (НУШ) на 2022-2023 н.р.

Збірник календарно-тематичних планувань для 3 класу (НУШ) на 2022-2023 н.р.

Збірник календарно-тематичних планувань для 4 класу (НУШ) на 2022-2023 н.р.

Джерело: https://www.schoollife.org.ua/

 


20.08.2022

Структура 2022/2023 навчального року. Форми організації освітнього процесу. Наповнюваність класів. Поділ на групи

Додаток до листа Міністерства освіти і науки України від 19.08.2022 №1/9530-22

ОЗНАЙОМИТИСЯ З ДОКУМЕНТОМ

 

 

 


20.08.2022

Методичні рекомендації щодо організації освітнього процесу у 2022/2023 н.р.

Додаток до листа Міністерства освіти і науки України від 19.08.2022 №1/9530-22

ОЗНАЙОМИТИСЯ З ДОКУМЕНТОМ

 

 

 


20.08.2022

ІНСТРУКТИВНО-МЕТОДИЧНІ РЕКОМЕНДАЦІЇ щодо організації освітнього процесу та викладання навчальних предметів в ЗЗСО у 2022-2023 н.р. 

ПОЧАТКОВА ОСВІТА

(Лист МОН від 19.08.2022 №1/9530-22, додаток 2)

ОЗНАЙОМИТИСЯ З ДОКУМЕНТОМ

 

 


20.08.2022

ІНСТРУКТИВНО-МЕТОДИЧНІ РЕКОМЕНДАЦІЇ щодо організації освітнього процесу та викладання навчальних предметів в ЗЗСО у 2022-2023 н.р.

Психологічні аспекти організації освітнього процесу в умовах воєнного/післявоєнного стану

(Лист МОН від 19.08.2022 №1/9530-22, додаток 1)

ОЗНАЙОМИТИСЯ З ДОКУМЕНТОМ

 


19.08.2022

Методичні рекомендації МОН до проведення ПЕРШОГО УРОКУ в 2022-2023 н.р.

Міністерство освіти і науки України розробило методичні рекомендації для проведення 01 вересня 2022/2023 навчального року в закладах загальної середньої освіти першого уроку на тему: «МИ УКРАЇНЦІ: ЧЕСТЬ І СЛАВА НЕЗЛАМНИМ!» (Лист МОН від 17.08.2022 №1/9445-22)

ОЗНАЙОМИТИСЯ З ДОКУМЕНТОМ

 

 


15.08.2022

Посібник із психологічної підтримки для вчителів та дітей у часи війни

Посібник “Коли світ на межі змін: стратегії адаптації. Психологічна підтримка вчителів та дітей у часи війни” розроблено експертною групою освітян та психологів як ресурс для допомоги вчителям в опануванні інструментами психологічної підтримки та адаптації до нових умов у воєнний час.

Матеріали посібника можуть бути використані для проведення уроків та тренінгів.

ЗАВАНТАЖИТИ ПОСІБНИК

 

 


15.08.2022

Усе про форми навчання в освітніх закладах України

Відповідно до статті 9 Закону України «Про освіту» загальна середня освіта може бути організована за такими формами:

 • інституційна (очна: денна, вечірня);
 • заочна (дистанційна, мережева);
 • індивідуальна (екстернатна, сімейна (домашня), педагогічний патронаж).

Що передбачає кожна з них, які документи потрібні для зарахування на ту чи іншу форму навчання, а також все про сімейну форму навчання – у статті https://osvitanow.org/.

ПЕРЕГЛЯНУТИ СТАТТЮ

 


14.08.2022

Платформа “Спільно до навчання” – усе про навчання під час війни

Платформа “Спільно до навчання” створена “Освіторією” у партнерстві з Дитячим фондом ООН (ЮНІСЕФ) та за підтримки Міністерства освіти і науки України і призначена для консультування батьків та вчителів. Тут можна знайти відповіді на питання стосовно навчання в Україні та за кордоном під час воєнного стану, інформацію про можливості та допомогу, а також експертні матеріали від Освіторія Медіа.

 


12.08.2022

Методичні рекомендації щодо організації виховного процесу в закладах освіти у 2022/2023 н.р.

Міністерство освіти і науки України оприлюднило для практичного використання інформаційні матеріали щодо організації виховного процесу в закладах освіти у 2022/2023 навчальному році (Лист МОН від 10.08.2022 №1/9105-22). У додатках до листа окреслено, зокрема, питання дотримання прав дитини, національно-патріотичного виховання, протидії булінгу, запобігання домашньому насильству, запобігання та протидії торгівлі людьми, профілактики шкідливих звичок та девіантної поведінки, сприяння розвитку учнівського самоврядування, сімейного виховання, а також питання психологічної підтримки учасників освітнього процесу під час війни.

ПЕРЕГЛЯНУТИ ДОКУМЕНТ

 


 22.07.2022

Методичні рекомендації ІМЗО до проведення ПЕРШОГО УРОКУ в 2022-2023 н.р.

Інститутом модернізації змісту освіти розроблено методичні рекомендації для вчителів початкових класів до проведення першого уроку в 2022-2023 навчальному році.

“З початком 2022 року настали значні випробування для українського народу. Українська держава, пройшовши значний шлях у розбудові своєї незалежності, зустрілась з величезною перешкодою на цьому шляху – проти України була розв’язана повномасштабна війна. Це зумовлює важливість актуалізації питання формування активної громадянської позиції, національно-патріотичного виховання
у загальній середній освіті в цілому і в початковій освіті зокрема. Тому перший урок цього начального року має бути присвячений ще більш глибокому усвідомленню вихованцями, що ж таке Батьківщина, держава, патріотизм, якими були, є і мають стати українці, щоб ні у кого ніколи не виникало бажання нав’язувати українцям, як їм жити, з ким дружити, якою мовою говорити і куди рухатися у розвитку своєї суверенної незалежної держави. У першу чергу необхідно визначитися із темою першого уроку. Ми пропонуємо наступну тему: «Ми українці: честь і слава незламним!»  

 


19.07.2022

Вебінар “Календар учасника сертифікації-2022. Перші кроки”

19 липня відбувся вебінар для вчителів початкових класів, керівників, заступників керівників закладів загальної середньої освіти, яких цікавить питання сертифікації педагогічних працівників.

Організатори: управління Державної служби якості освіти у м. Києві за участі Київського регіонального центру оцінювання якості освіти.

Нагадаємо, що 01 серпня 2022 року розпочинається реєстрація бажаючих взяти участь 2022 року у сертифікації педагогічних працівників. Відповідно до наказу Міністерства освіти і науки України від 30.03.2022 № 278 реєстрація педагогічних працівників для проходження сертифікації відбудеться 01-15 серпня в два етапи:
• основний етап (01 – 08 серпня) – у межах граничної кількості для кожного регіону (для Хмельницької області – 90 вчителів);
• додатковий етап (09-15 серпня) – у межах загальної граничної кількості (2500 вчителів).

 

 


07.07.2022

Ресурс педагога. Матеріали для розвитку емоційного інтелекту в дітей

Сайт nus.org.ua пропонує добірку матеріалів для вчителів початкової школи, вихователів ЗДО та батьків, які допоможуть у роботі з розвитку емоційного інтелекту в дітей, ознайомлення з емоціями, профілактики цькування та створення безпечного простору в класі. Авторка ідеї проєкту – психологиня Світлана Ройз.

Переглянути матеріали

Фото з сайту nus.org.ua

 


06.07.2022

Особливості організації 2022/2023 навчального року

Міністерство освіти і науки України підготувало інформацію щодо особливостей організації нового 2022/23 навчального року та рекомендації першочергових кроків із підготовки до нього.

 Читати далі… 

 

 


01.07.2022

Складання індивідуальної програми розвитку для учнів з ООП, що навчаються в інклюзивних класах

Міністерством освіти і науки України проведено вебінар для закладів загальної середньої освіти на тему: «Складання індивідуальної програми розвитку для учнів з особливими освітніми потребами, що навчаються в інклюзивних класах» (доповідач – Ольга Набоченко, державна експертка експертної групи з питань позашкільної та інклюзивної освіти директорату дошкільної, шкільної, позашкільної та інклюзивної освіти МОН, кандидатка педагогічних наук)

Запис вебінару за посиланням: https://www.facebook.com/UAMON/videos/569971834771870/

 

 


28.06.2022

Форум молодих педагогів “Формула успіху”

28 червня відбувся Форум, який об’єднав не лише молодих за стажем, а й досвідчених педагогів, які мають спільну мету – зростати професійно. У рамках цього Форуму професійну спільноту вчителів початкової школи представляли креативні та невгамовні педагоги Ірина СКРИПНИК (вчитель початкових класів СЗОШ І-ІІІ ст. №8), Оксана ЛІСЕВИЧ (вчитель початкових класів НВК №2), Крістіна МАЗУР (вчитель початкових класів ЗОШ І-ІІІ ст.№22).

Детальніше про Форум молодих педагогів – у розділі “Новини”

 

 


24.06.2022

Уряд ухвалив рішення щодо початку 2022/2023 н.р. у ЗЗСО

24 червня 2022 року, під час засідання Уряду було ухвалено постанову КМУ «Про початок навчального року під час дії воєнного стану в Україні».

Традиційно навчання в закладах загальної середньої освіти розпочнеться в День знань – 1 вересня. Освітній процес у школах триватиме до 30 червня 2023 року.

Постанова набирає чинності та застосовується виключно під час правового режиму воєнного стану одночасно з набранням чинності законодавчих змін до ЗУ «Про повну загальну середню освіту» щодо врегулювання окремих питань освітньої діяльності в умовах воєнного стану.

Джерело: https://mon.gov.ua/

 


24.06.2022

Вебінар “Сертифікація – 2022: кроки до успіху”

24 червня відбувся спільний вебінар Центру професійного розвитку педагогічних працівників Хмельницької міської ради та Управління Державної служби якості освіти в Хмельницькій області, присвячений сертифікації педагогічних працівників у 2022 році. Спікери вебінару: Ірина БІГУС, консультант професійних спільнот вчителів початкової школи ЦПРПП; Наталія КАЗЄВА, завідувач сектору роботи з експертами Управління Державної служби якості освіти в Хмельницькій області; Крістіна МАЗУР, вчитель початкових класів ЗОШ І-ІІІ ст. №22 м.Хмельницького; Юлія БІГУС, заступник директора з виховної роботи КЗЗСО “Початкова школа №1 м.Хмельницького”. Учасники вебінару отримали інформацію про основні засади та нормативне забезпечення процедури сертифікації педагогічних працівників, про підсумки пілотної сертифікації 2019-2021 та новації сертифікації-2022. Також спікери, які є сертифікованими вчителями та експертами з сертифікації, окреслили коло питань, на які варто звернути увагу під час підготовки до кожного етапу.

Сертифікати учасників

 


02.06.2022

Визначено терміни проведення незалежного тестування фахових знань та умінь учасників сертифікації

МОН затвердило Календарний план організації незалежного тестування професійних компетентностей учасників сертифікації педагогічних працівників у 2022 році. Відповідно до цього плану незалежне тестування відбудеться 10 вересня 2022 року.

НАКАЗ МОН від 01.06.2022 №513 “Про організацію незалежного тестування професійних компетентностей учасників сертифікації педагогічних працівників у 2022 році”

 


26.05.2022

Онлайн-курс “Основи здорового харчування для учнів 1-4 класів”

ЮНІСЕФ та EdEra представляють онлайн-курс, який складається із 5 модулів і присвячений принципам збалансованого харчування. Відео, лекції та сценарії уроків роз’яснять учителям початкових класів, як:

 • говорити з дітьми та батьками про здорову їжу;
 • допомогти учням обрати смачне та корисне меню на щодень;
 • сформувати харчові звички здорових і сильних дітей.

Зареєструватися на безплатний онлайн-курс можна за ПОСИЛАННЯМ.

Учителі, які пройдуть перші чотири модулі, зможуть скласти фінальний тест, аби одержати сертифікат та провести уроки у школах, літніх таборах або центрах для переселенців. Перші 300 учителів, які складуть тест, отримають від ЮНІСЕФ ігрові набори на тему здорового харчування для учнів молодшої школи.

Онлайн-курс створено за підтримки Уряду Швейцарії в межах реформи системи харчування в українських закладах освіти, яку в 2020 році ініціювала Перша леді Олена Зеленська.

 Джерело: https://mon.gov.ua/

 


22.05.2022

Поради від захисника України: інформаційний комікс для дітей у воєнний стан

Міністерство освіти і науки розробило інформаційний комікс для дітей у воєнний стан – це збірка інформаційних порад для дітей та їхніх близьких.

Переглянути збірку та завантажити комікси можна за ПОСИЛАННЯМ

 

 

 


20.05.2022

Онлайн-школа SchoolToGo запускає безоплатні літні курси для учнів 1-10 класів

«Школа з собою» (SchoolToGo) – українська онлайн-школа, що проводить навчання для дітей 1-10 класу відповідно до української шкільної програми.

Курси SchoolToGo:

 • «Літня школа 2022» (9:00-13:40);
 • «Факультативи 2022» (14:00-17:40).

Навчальний процес проходить на інтерактивній платформі Teemea, що надає можливість переглядати матеріали та записи уроків, підтримувати відеозв’язок з учителем і проходити перевірку знань.

Реєстрація на навчання за посиланням.

Школа також запрошує вчителів та психологів долучитися до роботи з дітьми у літній період.

Джерело: https://mon.gov.ua/

 


12.05.2022

Вебінар для педагогів, які входять до складу команди психолого-педагогічного супроводу дитини з особливими освітніми потребами у ЗЗСО

12 травня 2022 року було проведено онлайн-зустріч професійної спільноти вчителів початкової школи з директоркою Хмельницького інклюзивно-ресурсного центру №1 ОЛЬГОЮ РИБАК.

Під час вебінару було розглянуто основні аспекти діяльності команди психолого-педагогічного супроводу дитини з особливими освітніми потребами в закладі загальної середньої освіти, а також інші актуальні питання роботи педагогів, які працюють в інклюзивних класах.

Зважаючи на активність учасників та актуальність питання інклюзивного навчання, такі зустрічі плануємо зробити систематичними.

Програма заходу

Сертифікати учасників

 


05.05.2022

Безкоштовний доступ до онлайн-платформи Classtime

Classtime – це онлайн-платформа для оцінювання знань та прогресу учнів дистанційно і в класі, українська розробка з офісами в Україні, Швейцарії та США.

На час війни в Україні платформа відкриває безкоштовний доступ до всіх функцій – щоб кожен вчитель міг залишатися на зв’язку і проводити заняття зі своїми учнями.

Що особливого у Classtime?

 • Антисписування. За допомогою Classtime можна проводити контрольні та самостійні роботи.
  Щоб все було чесно та безпечно, розробники впровадили налаштування антисписування, що суттєво зменшують шанси учнів схитрувати на тестуванні.
 • Мотивація учнів. Платформа допомагає мотивувати учнів до навчання.
  У кожній сесії Classtime закладено можливості миттєвого зворотного зв’язку та прозора система оцінювання, що вкрай важливо для заохочення кожного учня до відповідальності та проактивності.
 • Гейміфікація. Крім того, на Classtime є цілий розділ з інтерактивними іграми для вивчення нового матеріалу, тренування здобутих навичок, повторення та, що важливо, групової роботи! Командні ігри Classtime здатні миттєво об’єднати весь клас для досягнення спільної мети і зацікавити навіть найбільш пасивних учнів у навчальному процесі.
 • Підтримка колег. Проведення уроків в період воєнного стану стало не лише освітньою, але й психологічною потребою – навчання під час війни та живе спілкування з учителями і однолітками здатне підтримати та розвантажити психіку.

ПІДКЛЮЧИТИ CLASSTIME БЕЗКОШТОВНО

Джерело: https://www.classtime.com/uk/


05.05.2022

Створення безпечного простору на онлайн-уроці

Державна служба якості освіти у співпраці з ініціативою «Система забезпечення якості освіти», що впроваджується в межах проєкту «Супровід урядових реформ в Україні» (SURGe), підготували серію відеолекцій про те, як педагогам працювати в умовах війни.

Психолог Анна Ленчовська розповідає та показує вправи, за допомогою яких учні зможуть розслабитись та дати правильні сигнали рептильному мозку, щоб переходити до сприйняття/розуміння/обговорення навчального матеріалу.

ПЕРЕГЛЯНУТИ ВІДЕО

Серія відеолекцій складається з 11 тем, у яких психологи-практики, гештальт-терапевти, які працюють із травмами війни з 2014 року, дають відповіді на питання, як:

 • проводити уроки під час війни;
 • говорити з дітьми про війну та її новини;
 • допомогти дитині пережити втрату;
 • допомогти учням розуміти і виражати свої емоції;
 • створити безпечний простір на онлайн-уроці;
 • не допустити на уроці конфлікту.

 БІЛЬШЕ ВІДЕО ІЗ СЕРІЇ “ПСИХОЛОГІЧНА ПІДТРИМКА ПЕДАГОГІВ”

Джерело: https://sqe.gov.ua/

 


30.04.2022

Компанія EdPro надала безкоштовний доступ до користування програмним продуктом mozaBook

Медіабібліотека mozaBook – невичерпне джерело навчальних матеріалів: інтерактивних елементів, зображень, аудіо, текстів, таблиць, презентацій, відео та PDF.

Застосунок можна використовувати як онлайн, так і офлайн, попередньо завантаживши необхідний контент. Програмне забезпечення mozaBook надає можливість учителям проводити дистанційне навчання, а учням працювати вдома. Вміст системи Mozaik інтегрується з такими застосунками, як ZOOM, Google Classrooms тощо.

ДЕТАЛЬНІШЕ

 

 


29.04.2022

Затверджено зміни до порядків організації інклюзивного навчання

Постановою Кабінету Міністрів від 26.04.2022р. № 483 затверджено зміни до порядків організації інклюзивного навчання в закладах дошкільної та загальної середньої освіти.

Затверджені зміни знімають деякі обмеження на період дії воєнного стану:

 • гранична кількість дітей з особливими освітніми потребами в інклюзивних класах або групах не застосовується, заклад не може відмовити в організації інклюзивного навчання та створенні інклюзивної групи;
 • психолого-педагогічні та корекційно-розвиткові послуги чи допомога можуть надаватися фахівцями інклюзивно-ресурсних центрів і педагогічними працівниками закладу (за умови дотримання безпеки учасників освітнього процесу);
 • допускається застосування змішаної форми здобуття освіти в інклюзивних класах ЗЗСО;
 • до закладу освіти можуть подаватися копії документа, що посвідчують особу, а також висновку про комплексну психолого-педагогічну оцінку розвитку особи (за наявності);
 • засідання Команд психолого-педагогічного супроводу в закладах освіти можуть проходити в режимі онлайн або у змішаному очно-дистанційному форматі;
 • у закладі освіти можуть формуватися тимчасові інклюзивні міжкласні групи.

ПОСТАНОВА ВІД 26.04.2022 №483

ЗМІНИ, ЩО ДОДАЮТЬСЯ

Джерело: https://mon.gov.ua/

 


23.04.2022

Сертифікація-2022: затверджено зміст тесту, орієнтовний розподіл завдань і схему нарахування балів

Український центр оцінювання якості освіти затвердив зміст тесту, орієнтовний розподіл завдань і схему нарахування балів сертифікації педагогічних працівників 2022 року.

Зміст тесту визначає Програма незалежного тестування. Тест міститиме 100 завдань з вибором однієї правильної відповіді, на виконання яких буде відведено 180 хвилин.

Орієнтовний розподіл завдань відповідно до розділів/підрозділів Програми тестування:

– управління освітнім процесом – 10%;

– навчання учнів предметів (інтегрованих курсів) – 76%, зокрема:

 • комунікація державною мовою з дотриманням норм української літературної мови – 9%;
 • система теоретичних знань з освітніх галузей, визначених Державним стандартом початкової освіти – 29%;
 • методики навчання освітніх галузей, визначених Держстандартом початкової освіти – 32%;
 • інформатична освіта та цифрове освітнє середовище – 6%;

– партнерська взаємодія з учасниками освітнього процесу – 2%;

– організація освітнього середовища – 12%.

Завдання матиме чотири варіанти відповіді, з яких лише один правильний, і оцінюватиметься у 0 або 1 бал. 1 бал – якщо вказано правильну відповідь, 0 балів – якщо вказано неправильну відповідь, або вказано більше однієї відповіді, або відповіді на завдання не надано.

Результати незалежного тестування визначатимуться на підставі набраної учасником сертифікації кількості балів за виконання тестових завдань. Максимальна кількість балів, яку можна отримати, правильно виконавши всі завдання тесту незалежного тестування, – 100.

Детальніше:

ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА ТЕСТУ НЕЗАЛЕЖНОГО ТЕСТУВАННЯ

СХЕМА НАРАХУВАННЯ БАЛІВ ЗА ВИКОНАННЯ ЗАВДАНЬ ТЕСТУ НЕЗАЛЕЖНОГО ТЕСТУВАННЯ

Джерело: https://mon.gov.ua/ua/news/sertifikaciya-vchiteliv-2022-zatverdzheno-zmist-testu-oriyentovnij-rozpodil-zavdan-i-shemu-narahuvannya-baliv

 


 22.04.2022

Започатковано проєкт для підтримки ініціативи учасників освітнього процесу в покращенні знань української мови

Мовою освітнього процесу в закладах освіти є державна мова. Держава гарантує кожному громадянинові України право на здобуття формальної освіти на всіх рівнях (дошкільної, загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої), а також позашкільної та післядипломної освіти державною мовою в державних і комунальних закладах освіти.

Згідно зі статтею 9 Закону України «Про забезпечення функціонування української мови як державної» володіти державною мовою та застосовувати її під час виконання службових обов’язків зобов’язані, зокрема, керівники закладів освіти всіх форм власності, педагогічні, науково-педагогічні та наукові працівники.

Разом з тим, в умовах війни значна кількість учнів, їхніх батьків та вчителів, зазнавши агресії зі сторони російської федерації та будучи вимушено переміщеними особами, прийняли для себе рішення спілкуватися державною мовою. Таку ініціативу потрібно підтримувати як на державному, так і на регіональному рівнях.

Саме тому на міжвідомчій нараді обговорено пропозиції Секретаріату Уповноваженого із захисту державної мови та Державної служби якості освіти щодо підтримки ініціативи учасників освітнього процесу в покращенні знань з української мови.

Узгоджено спільний план дій щодо сприяння розширенню мережі безплатних курсів, розмовних клубів, навчальних онлайн-платформ та інших ресурсів для опанування й удосконалення спілкування українською мовою серед учасників освітнього процесу. Такий перелік доступний нижче за посиланням та буде постійно оновлюватися.

ПЕРЕЛІК БЕЗКОШТОВНИХ КУРСІВ, ІНТЕРНЕТ-РЕСУРСІВ ДЛЯ ВИВЧЕННЯ ТА ПІДВИЩЕННЯ РІВНЯ ОВОЛОДІННЯ УКРАЇНСЬКОЮ МОВОЮ

Джерело: https://sqe.gov.ua

 


21.04.2022

Яким буде другий етап сертифікації педагогічних працівників?

Відповідно до Положення про сертифікацію педагогічних працівників другий етап сертифікації — самооцінювання педагогом власної педагогічної майстерності — не оцінюється експертами чи в будь-який інший спосіб.

Цей етап спрямований на аналіз власної педагогічної діяльності учасником сертифікації, його саморефлексію та проєктування професійного розвитку на основі отриманого результату опитування. Цей етап сертифікації педагогічних працівників є обов’язковим.

У 2022 році, з огляду на об’єктивні умови, планується зменшення питань в анкеті самооцінювання порівняно з 2021 роком та спрощення роботи з анкетою самооцінювання. Проте ці зміни не вплинуть на основну мету цього етапу сертифікації педагогічних працівників — допомогти учасникові сертифікації оцінити власну професійну діяльність через призму вимог професійного стандарту вчителя.

За матеріалами: https://sqe.gov.ua/yakoyu-bude-procedura-samoocinyuvannya-v/

 


19.04.2022

Консультаційна зустріч професійної спільноти вчителів початкових класів

19 квітня відбулася чергова зустріч нашої професійної спільноти, під час якої було висвітлено питання організації освітнього процесу в початковій школі в умовах воєнного стану.

 

 

Текстовий коментар до презентації 

Сертифікати учасників

 


18.04.2022

Міністерство освіти і науки України розробило рекомендації для педагогічних працівників щодо організації екскурсій для дітей та підлітків

Міністерство освіти і науки спільно з Національним еколого-натуралістичним центром учнівської молоді розробило рекомендації «Шкільний сад. Основи екскурсознавства». Матеріали містять корисну інформацію про те, як педагоги можуть організувати та провести екскурсію для дітей і підлітків.

Поради стануть у пригоді педагогічним працівникам закладів позашкільної освіти еколого-натуралістичного напряму, які організовують і проводять екскурсії для здобувачів освіти та їхніх батьків.

Ознайомитися з рекомендаціями можна за посиланням.

Джерело: https://mon.gov.ua/

 


17.04.2022

Щодо зарахування до 1-го класу закладів загальної середньої освіти

Лист Міністерства освіти і науки України від 16 квітня 2022 року №1/4202-22

Переглянути документ

 

 

 


11.04.2022

Методичні рекомендації “Перша психологічна допомога. Алгоритм дій”

З огляду на існуючу загрозу психічному здоров’ю учасників освітнього процесу внаслідок збройної агресії російської федерації та оголошення в Україні воєнного стану Міністерство освіти і науки України розробило методичні рекомендації для педагогічних працівників, практичних психологів, соціальних педагогів закладів освіти «Перша психологічна допомога. Алгоритм дій» (Лист МОН від 04 квітня 2022 р. №1/3872-22)

Переглянути документ

 


07.04.2022

Сертифікація вчителів 2022: затверджено Програму незалежного тестування

Незалежне тестування є одним із трьох етапів сертифікації вчителів, що проводить Український центр оцінювання якості освіти. Зміст тесту визначається відповідною Програмою, яка затверджена Наказом МОН №294 від 05.04.2002 

Ознайомитися з Програмою незалежного тестування

 

 


06.04.2022

Як діяти керівництву, якщо педагог за дистанційної форми роботи не виконує своїх обов’язків?

Для забезпечення виконання державних гарантій щодо максимального сприяння створенню безпечного освітнього середовища, організації здобуття освіти, освітнього процесу у формі найбільш безпечній для життя і здоров’я людей в умовах воєнного стану, введеного Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022, засновниками та керівниками закладів освіти вживаються всі можливі заходи для організації навчання учасників освітнього процесу за дистанційною формою (як окремою формою здобуття освіти).

З цією метою, а також з урахуванням специфіки виконання педагогічними, науково-педагогічними, науковими та іншими працівниками роботи і наявної можливості здійснення її віддалено за допомогою інформаційно-комунікаційних технологій, останніх переведено на дистанційну форму роботи (про особливості організації та переведення педагогічних працівників на дистанційну форму роботи наведено в листі Державної служби якості освіти від 18.03.2022 № 01/01-22/419).

Водночас тимчасова зміна здобувачами освіти, працівниками закладів, установ освіти, наукових установ місця свого проживання (перебування) з метою збереження власного життя та життя членів своїх родин створює певні перешкоди для засновників та керівників закладів освіти в частині створення належних умов функціонування інформаційно-комунікаційних технологій, зокрема забезпечення працівників закладу освіти необхідним обладнанням, програмно-технічними засобами, засобами захисту інформації тощо.

Непоодинокими є випадки несумлінного ставлення педагогічних працівників, які були переведені на дистанційну форму роботи, до виконання ними власних функціональних обов’язків. За таких умов чинне законодавство України дозволяє засновникам та/або керівникам закладів освіти вжити ряд заходів, серед яких, зокрема, видати наказ про оформлення простою для конкретного працівника.

Читати далі…

 


 04.04.2022

Як здійснювати оцінювання навчальних досягнень учнів в умовах війни

Державна служба якості освіти у співпраці з ініціативою «Система забезпечення якості освіти», що впроваджується в межах проєкту «Супровід урядових реформ в Україні» (SURGe), та командою підтримки реформ Міністерства освіти і науки України розробили поради щодо здійснення оцінювання у школах, що працюють в умовах війни.

Детальніше…

 

 


02.04.2022

Методичні рекомендації щодо окремих питань завершення 2021-2022 навчального року

1 квітня 2022 року, Міністр освіти і науки Сергій Шкарлет підписав наказ про затвердження Методичних рекомендацій щодо окремих питань завершення 2021/2022 навчального року, розроблені командою МОН разом із керівниками департаментів (управлінь) освіти і науки обласних військових адміністрацій.

У межах автономії рекомендовано закладам загальної середньої освіти:

 • самостійно визначити день завершення освітнього процесу в 2021/2022 навчальному році;
 • забезпечити виконання освітніх та навчальних програм, навчального плану через ущільнення навчального матеріалу, організацію самостійної навчальної діяльності учнів, додаткові консультацій із використанням технологій дистанційного навчання.

Методичні рекомендації щодо окремих питань завершення 2021-2022 навчального року (Наказ МОН від 01.04.2022р. № 290)

 


31.03.2022

Сертифікація педагогічних працівників: змінено терміни реєстрації

30 березня Міністерстві освіти і науки України ухвалило рішення про зміну термінів реєстрації для проходження сертифікації педагогічних працівників:

Наказ МОН від 30 березня 2022 р. №278

Упродовж 1–15 серпня 2022 року включно триватиме реєстрація для проходження сертифікації й проводитиметься у два етапи:

 • основний етап (01–08 серпня) – у межах граничної кількості для кожного регіону
 • додатковий етап (09–15 серпня) – у межах загальної граничної кількості (2500 вчителів)

Реєстрацію вчителів початкових класів для проходження сертифікації у 2022 році достроково буде припинено в разі, якщо 2500 осіб сформують бланки реєстраційних карток-заяв.

Детальніше…

 


30.03.2022

Про організацію освітнього процесу в початковій школі в умовах воєнного часу

Лист Міністерства освіти і науки України № 1/3725-22 від 29 березня 2022р.

Ознайомитися з документом

 

 

 


29.03.2022

Онлайн-школа математики проводить безкоштовні уроки для учнів 1-10 класів

Онлайн-школа МАТЕМА запускає відкриті безплатні уроки з математики, які базуються на навчальній програмі українських середніх шкіл, аби українські школярі мали можливість продовжити навчання.

Уроки відбуваються у груповому форматі, їх транслюють на YouTube-каналі школи. Розклад можна переглянути на сайті в розділі “Безплатні уроки”. До того ж можна користуватися чат-ботом у Telegram або Viber, який надсилатиме актуальний розклад занять для потрібного класу.

Щоби долучитись, реєструватися не треба – лише перейти за покликанням в розкладі на YouTube-трансляцію уроку.

Читати далі…


29.03.2022

Як вчителю організувати свою роботу під час війни: рекомендації Державної служби якості освіти

Державна служба якості освіти у співпраці з ініціативою «Система забезпечення якості освіти», що впроваджується в межах проєкту «Супровід урядових реформ в Україні» (SURGe), та командою підтримки реформ Міністерства освіти і науки України розробили поради для педагогів щодо організації освітнього процесу в умовах війни.

Читати далі…

 


29.03.2022

Трудові відносини в умовах воєнного стану

24 березня набув чинності Закон України “Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану”.

Цей нормативно-правовий акт визначає особливості трудових відносин працівників усіх підприємств, установ, організацій в Україні незалежно від форми власності, виду діяльності та галузевої належності, а також осіб, які працюють за трудовим договором з фізичними особами, у період дії воєнного стану.

Роз’яснення освітнього омбудсмена: https://eo.gov.ua/


28.03.2022

Центр дистанційної освіти “Джерело” надав безкоштовний доступ до навчальних матеріалів

Центр дистанційної освіти «Джерело» надав безкоштовний доступ до навчальних матеріалів майже 6 000 українським дітям.
Онлайн-заклад 7-й рік здійснює освітній процес та має відповідну ліцензію. Дистанційна школа “Джерело” надає всім охочим до кінця навчального року вільний доступ до повного пакету “Слухач” (1-11 класи) для самонавчання.
Зареєструватися можна за посиланням https://cdo.org.ua/reg/. Вхід у навчальну систему https://chat.cdoplus.org.ua/, вхід до батьківського кабінету https://chat.cdoplus.org.ua/payer/.


27.03.2022

Навчаючись, наближаємо перемогу

Видавництво «Оріон» виклало свої навчальні матеріали для початкової школи у вільний доступ. Завантажити фрагменти посібників для роботи в другому семестрі можна в матеріалах розділу Наближаємо перемогу. Електронні версії підручників можна завантажити в розділах “Видавництво” та “Інтернет-магазин”.

 

 

 


26.03.2022

Відеоуроки для учнів початкової школи від Всеукраїнської школи онлайн

Відеоматеріали для навчальних занять та надання психологічної підтримки для учасників освітнього процесу початкової ланки (плейлисти):

Всеукраїнська школа онлайн: 1 клас

Всеукраїнська школа онлайн: 2 клас

Всеукраїнська школа онлайн: 3 клас

Всеукраїнська школа онлайн: 4 клас

Антарктичні уроки з Євгеном Диким

Психологічна турбота від Світлани Ройз

Всеукраїнська платформа емоційної підтримки

Відеоуроки занять для дітей з особливими освітніми потребами

 


25.03.2022

Дистанційні платформи для навчання, саморозвитку та отримання допомоги й перевіреної інформації

В Україні триває воєнний стан у зв’язку із вторгненням рф на територію нашої держави. Команда МОН зібрала перелік корисних ресурсів для дорослих та дітей щодо психологічної підтримки, навчання та інформування.

Проєкти МОН започатковані спільно з партнерами:

 1. Дитячий онлайн-садок НУМО з відеозаняттями для дітей віком від 3 до 6 років. Перший випуск доступний до перегляду на YouTube-каналах МОН та ЮНІСЕФ і на платформах MEGOGO та VoliaTV.
 2. “Навчання без меж” – спільний освітній проєкт Міністерства освіти і науки України, Міністерства культури та інформаційної політики, українських телеканалів ПЛЮСПЛЮС, «Піксель» та регіональних каналів Суспільного мовника, а також платформ онлайн-телебачення MEGOGOКиївстар ТБ1+1 videosweet.tvVoliaTV.
 3. МОН спільно з компанією Google Україна створили Всеукраїнський онлайн-розклад для учнів 1-11 класів.
 4. Усі охочі можуть використовувати платформу “Всеукраїнська школа онлайн”, що містить відеоуроки, конспекти, тестові завдання, а також Кабінет вчителя, який допомагає залишатися на зв’язку з учнями. Для зручності розроблено мобільний застосунок, а Youtube-канал МОН містить інформацію, що може стати у пригоді.
 5. Щоденні онлайн-зустрічі о 13.00 та 20.00  із сертифікованими психологами Асоціації інноваційної та цифрової освіти.
 6. МОН у співпраці з дитячим психологом підготувало серію інформаційних матеріалів “Психологічна турбота від Світлани Ройз”.
 7. Педагоги та дитячі психологи за підтримки Міністерства освіти і науки запустили телеграм-канал “Підтримай дитину“.
 8. Розроблено дитячий інформаційний комікс, як поводитися під час воєнного стану, – збірку інформаційних порад для дітей та їхніх близьких.
 9. Через звернення здобувачів освіти до усього світу МОН об’єднує у “Голос нашої держави сьогодні”.

Для дошкільнят:

 1. Дитячий садок онлайн – новий проєкт від Освітнього Хабу;
 2. Інноваційна платформа Mr.Leader для раннього розвитку дитини. Під‘єднання безкоштовне. Для цього потрібно перейти на телеграм-канал та зареєструватись за посиланням;
 3. Телеграм-канали “Павлуша і Ява” та Аудіоказки;
 4. Для дітей від дошкільного віку та учнів до 6 класу платформа Matific  для вивчення математики від освітніх експертів надає безкоштовний доступ до матеріалів в ігровій формі.

 

Під час воєнного стану дистанційні школи надають безоплатний доступ до навчання. Команда МОН підготувала перелік шкіл і організацій, які можуть допомогти дітям і сім’ям.

 1. Дистанційна школа “Атмосферна школа” надає безкоштовний доступ до пакету “Слухач” із готовими навчальними матеріалами, які можуть використовувати й учителі.
 2. Дистанційна школа “Оптіма” відкрила безоплатний доступ до річних матеріалів для 1-11 класів. Після реєстрації усі охочі отримають посилання та паролі для входу.
 3. Дистанційна школа “DAR” відкрила навчальну платформу для учнів 7-11 класів.
 4. Академія сучасної освіти “А+” створила онлайн-проєкт для всіх дітей України, які можуть доєднатися до занять у Zооm.
 5. Команда “Jamm School” організувала дистанційну школу для учнів 5-11 класів.
 6. Платформа сучасної освіти “ThinkGlobal Online” доєднує до живих уроків, надає навчальні матеріали та проводить додаткові активності для діток. Стежте за розкладом.
 7. Дистанційна школа “Liko Education Online” для всіх охочих відкриває безплатний доступ до навчання на платформі “Liko Education Online”. Інструкція для реєстрації на навчання (2-11 класи) за посиланням.
 8. “Alterra School” відкриває екстернат-платформу. Користувачі зможуть отримати доступ до матеріалів і тестів. Подробиці тут.
 9. Освітня платформа “OkStudy” розпочала безоплатні щоденні онлайн-зустрічі з дітьми від 6 років: танці, ігри, англійська, перегляд фільмів тощо. Розклад щодня оновлюється в Telegram-каналі.
 10. Комп‘ютерна академія “ШАГ” організувала безкоштовну серію онлайнових майстер-класів і тематичних зустрічей для дітей 7-14 років: безпека в інтернеті, створення та перші кроки для заробітку на NFT, розробка ігор за допомогою Construct. За оновленнями стежте на сайті.
 11. Науковий ліцей Клима Чурюмова відкрив реєстрацію на онлайн-уроки та регулярні щоденні зустрічі дітей із психологом. Програма дає можливість дітям слухати предмети шкільної програми, науково-популярні лекції, авторські курси від учених, митців, цікаві інтерактиви неформальної освіти та долучатися до мовного клубу. Протягом дня планують регулярні ввімкнення психологів.
 12. Центр дистанційної освіти “Джерело” надасть вільний доступ до повного пакету “Слухач” (1-11 класи) для самонавчання. Реєстрація за посиланням.
 13. Проєкт “School Navigator” надасть доступ до записів уроків, а також уроків у режимі реального часу українською, англійською та російською мовами. Реєстрація тут.
 14. Математична онлайн-платформа “GIOS” відкрила безкоштовне під‘єднання до платформи, реєстрація за посиланням.
 15. Науково-дослідницька школа “Базис” спільно з Viber-спільнотою “Школа інфо” проводять освітню ініціативу для учнів початкової та середньої школи України.
 16. Всеукраїнський освітній проєкт для підлітків від We benefit together – компанії, яка займається поповненням кадрового резерву у сфері ІТ із метою створення продуктів для ІТ-компаній. На час воєнних дій навчання та тестування проводиться безплатно.
 17. Мережа навчальних закладів М`Аndryk International School запрошує учнів 1-8 класів до безоплатних онлайн-уроків із нашими відчайдушними вчителями, які не зважаючи на ситуацію, хочуть усіма силами допомогти дітям почуватися у безпеці, ділитися усмішками та знаннями.
 18. Нова Українська Школа організувала серію пізнавальних онлайн-зустрічей із учителями.
 19. Платформа Кампстер відкрила безкоштовний доступ до курсів на платформі.
 20. Alterra school відкриває екстернат-платформу ALTERRA ONLINE EXTERNAT і дає доступ до матеріалів та тестів.
 21. Erudito надає вчителям 3-4 класів початкової школи готовий контент та домашку без паперу. Також діти можуть використовувати Erudito окремо, як застосунок, в період, коли немає доступу до школи, але є інтернет. Google play. App store.
 22. Онлайн-школа математики Матема, для дошкільнять та дітей 1-11 класів.

Видавництва, які надають безкоштовний доступ до книг: 

 1. Дитячі книжки видавництва “Ранок“;
 2. Книгарня Yakaboo надала безоплатний доступ до книжок в мобільному додатку.

ТБ-платформи відкрили безкоштовний доступ до мультиків та уроків:

 1. MEGOGO;
 2. Volia TV;
 3. Київстар ТБ.

 

Джерело: mon.gov.ua

 


24.03.2022

Учителі спеціальних шкіл об’єднуються для підтримки дітей з особливими освітніми потребами

У найскладніший для України час учителі Спеціальної школи №5 імені Я. П. Батюка міста Києва і Криворізької спеціальної школи «Натхнення» Дніпропетровської обласної ради підготували матеріали для дітей з особливими освітніми потребами.

Спеціальна школа №5 імені Я. П. Батюка публікує вправи та ігри для дітей із порушенням зору, гімнастику для очей і поради для батьків.

Криворізька спеціальна школа «Натхнення» для дітей з особливими освітніми потребами, що зумовлені порушенням інтелектуального розвитку (зокрема, розладом спектру аутизму), підготувала серію відео, що стануть у пригоді в організації дистанційного навчання.

Джерело: mon.gov.ua

 


15.03.2022

Як навчати під час війни: чекліст учителя на дистанційці

ГО “Освіторія” підготувала чекліст вчителя дистанційної освіти: прості поради, зручні платформи, корисні ресурси для психологічної підтримки та натхнення.

 

 

 

У статті  – відповіді на запитання:

 • Як спланувати онлайн-урок? (з урахуванням нових умов)
 • Які платформи використати?
 • Які онлайн-інструменти обрати?
 • Як знизити тривожність учнів?
 • Як надихнути учнів у цей непростий час?

Читати далі…

 


23.02.2022

Державна служба якості освіти України запрошує охочих стати експертами з питань проведення інституційного аудиту в ЗЗСО

Триває реєстрація охочих стати експертами з питань проведення інституційного аудиту в закладах загальної середньої освіти.

Реєстрація на навчання експертів з питань проведення інституційного аудиту: АНКЕТА

 


16.02.2022

Вебінар “Методичний супровід діяльності вихователя ГПД”

16 лютого за замовленням Центру професійного розвитку педагогічних працівників методистами початкової освіти НМЦ професійного розвитку керівних та педагогічних працівників установ і закладів дошкільної та загальної середньої освіти ХОІППО Галас Антоніною Вікторівною та Кулик Оксаною Олександрівною проведено вебінар для професійної спільноти вихователів ГПД Хмельницької міської ТГ, у ході якого учасників ознайомлено з методичними та практичними аспектами функціонування групи подовженого дня у ЗЗСО, у т.ч. й під час дистанційного навчання.

З матеріалами спікерів вебінару можна ознайомитися за посиланням: http://hmpochshcola.blogspot.com/  (Початкова освіта Хмельниччини)

Програма підвищення кваліфікації (вебінар)

Сертифікати учасників

 

 


12.02.2022

Компетентнісний підхід у навчанні: запитання та відповіді для вчителя

В епоху різноманіття гаджетів та щоденного збільшення кількості інформації у нашому житті енциклопедичні знання перестали бути цінністю, якою вони були лише 20-30 років тому. Знання вже не є самоціллю під час навчання і система освіти відповідно має змінюватись, крокувати в ногу з часом та навчати того, що актуальне та цінується в житті сьогодні. Відповіддю на ці виклики є компетентнісне навчання.

Державна служба якості освіти пропонує педагогам відповіді на найпоширеніші запитання про компетентнісне навчання.

Читати далі…

 


11.02.2022

Марафон педагогічних ідей

Завершився IV Марафон педагогічних ідей “Освітні інструменти сучасного педагога: перезавантаження”, який поєднав найактивніших, найкреативніших педагогів нашої громади.

Найцікавіше з досвіду вчителів початкових класів можна знайти на сторінці “Досвід і практика нашої спільноти”

 

Програма підвищення кваліфікації (марафон)

Сертифікати учасників 07.02.2022

Сертифікати учасників 08.02.2022

 


07.02.2022

Онлайн – тестування для педагогічних працівників “Цифрова грамотність” від “Всеосвіти”

На «Всеосвіті» стартувало онлайн-тестування для педагогічних працівників «Цифрова грамотність». Це унікальна можливість не лише перевірити рівень своєї цифрової грамотності, але й розширити знання у галузі інформаційних технологій.

Після проходження тесту кожен учасник отримає електронний сертифікат, який засвідчує загальний рівень цифрової грамотності та кількість набраних балів.

ВЗЯТИ УЧАСТЬ У ТЕСТУВАННІ

 


04.02.2022

Громадське обговорення проєкту Програми незалежного тестування фахових знань та вмінь учителів початкових класів ЗЗСО

Міністерство освіти і науки України пропонує для громадського обговорення проєкт Програми незалежного тестування фахових знань та вмінь учителів початкових класів закладів загальної середньої освіти.

Ознайомитися з ПРОЄКТОМ

Зауваження та пропозиції до зазначеного проєкту Програми приймаються у довільній формі до 15 лютого 2022 року на електронну адресу: [email protected]

Контактна особа для надання консультацій: Алевтина Лотоцька, тел. (044)- 4814767.

Результати обговорення будуть розміщені на офіційному вебсайті Міністерства освіти і науки України в період з 16 по 23 лютого 2022 року.

 


04.02.2022

Оприлюднено рекомендації щодо дій у разі надзвичайної ситуації

На сайті Міністерства освіти і науки України оприлюднено рекомендації щодо дій у разі загрози виникнення або виникнення надзвичайної ситуації.

Детальніше – на сторінці МОН

 

 

 


03.02.2022

Вебінар “Математика у грі: ненудні способи засвоїти множення”

03 лютого консультантом ЦПРПП Іриною Бігус проведено вебінар для професійної спільноти вчителів початкової школи, учасники якого ознайомилися із цікавими формами та прийомами роботи з учнями на уроках математики.

 

 

Презентація до вебінару:

Програма підвищення кваліфікації (вебінар)

Сертифікати учасників

 


02.02.2022

Освітній омбудсмен Сергій Горбачов: “Успішна сертифікація – достатня підстава для присвоєння наступної кваліфікаційної категорії”

Освітній омбудсмен Сергій Горбачов на своїй сторінці у Facebook прокоментував звернення окремих педагогічних працівників щодо порушення їх права на підвищення кваліфікаційної категорії або педагогічного звання на підставі успішного проходження сертифікації.

Детальніше про те, як діяти атестаційним комісіям та вчителям, які успішно пройшли сертифікацію,  – на  сайті освітнього омбудсмена

 


01.02.2022

Стартує освітня премія “Khmelnytskyi TEACHERS Awards”

Сьогодні, 1 лютого 2022 року, в Хмельницькій міській територіальній громаді СТАРТУЄ освітня премія “Khmelnytskyі TЕАCHERS Awards”.

 

МЕТА КОНКУРСУ: підвищення престижності професії вчителя, формування в батьків, дітей, суспільстві загалом нового бачення професії вчителя як інноваційного лідера.
ЗАВДАННЯ КОНКУРСУ:
– відзначити тих вчителів Хмельницької міської територіальної громади, які інноваційно підходять до подачі знань, здатні стратегічно мислити, висувати інноваційні ідеї, організовувати ефективні комунікації, володіють унікальними методиками проведення занять;
– виявити освітніх лідерів, що мають бажання та здатні використовувати в навчальному процесі інноваційні освітні інструменти, мають досвід розробки та застосування інноваційних освітніх програмних продуктів;
– популяризувати досвід успішної трансформації іноземних освітніх та управлінських здобутків в практику української школи;
– мотивувати педагогів описати власну ідею, яка принесе позитивні зміни в систему освіти та створити умови для реалізації освітнього стартапу.

Детальніше про умови: https://drive.google.com/file/d/1laGZzjbgK2a1bYxliTBIinlZLuvf37pZ/view?usp=sharing

 


28.01.2022

Завершився ІІІ Марафон педагогічних ідей

28 січня у рамках Марафону педагогічних ідей відбулася зустріч професійної спільноти вихователів груп подовженого дня.

З матеріалами спікерів можна ознаомитися на сторінці “Досвід і практика нашої спільноти”

Запрошуємо до співпраці!

 

Програма підвищення кваліфікації (марафон)

Сертифікати учасників

 


25.01.2022

У мережі опублікували посібник щодо безпеки дітей в надзвичайних ситуаціях

Посібник “Супергерої безпеки” підготували психолог Світлана Ройз разом з командою.  У ньому містяться рекомендації для батьків, як підготувати дітей до можливих надзвичайних ситуацій, чому важливо розмовляти з дітьми про можливість надзвичайні ситуації.

Посібник викладено у вільному доступі за посиланням

 

 

 

 

 


25.01.2022

Як проходитиме педагогічна інтернатура: розбираємося разом

Міністерство освіти і науки затвердило Положення про педагогічну інтернатуру. Відповідний наказ МОН від 25 жовтня 2021 р. №1128 було зареєстровано в Міністерстві юстиції України 24 грудня 2021 р. за №1670/37292.

Відповідно до Закону “Про повну загальну середню освіту”, всі, хто не мають досвіду педагогічної діяльності та приймаються на посаду педагогічного працівника, протягом першого року роботи повинні пройти педагогічну інтернатуру.

Педагогічну інтернатуру організовує заклад освіти, його керівник у день призначення інтерна на посаду видає відповідний наказ. Строк інтернатури становить один рік, що відраховується від дати видання цього наказу. До строку інтернатури включається період тимчасової непрацездатності інтерна та час його перебування у відпустці.

Інтернатура передбачає:

 • індивідуальні консультації, бесіди педагога-наставника з інтерном;
 • допомогу в підборі відповідної літератури, підготовці навчальних занять, розробленні дидактичних матеріалів тощо;
 • взаємовідвідування навчальних занять, відвідування уроків досвідчених педагогічних працівників, рефлексію педагогічної діяльності;
 • моніторинг результатів навчання учнів;
 • участь у “круглих столах”, тренінгах, навчальних семінарах з методичних питань, творчих звітах педагогів;
 • вивчення досвіду інших педагогів;
 • залучення інтерна до партнерської взаємодії з іншими науковими і педагогічними працівниками;
 • психологічну підтримку інтерна.

Виконання обов’язків педагога-наставника буде покладатись на педагогічного працівника з досвідом педагогічної діяльності, як правило, не менше п’яти років за такою самою або спорідненою предметною спеціальністю або спеціалізацією.

Педагог-наставник зможе отримувати доплату за свою діяльність у граничному розмірі 20 відсотків його посадового окладу.

Детальніше …

 


24.01.2022

Методичні посібники для вчителів, які працюють в інклюзивних класах ЗЗСО

До вашої уваги методичні посібники для організації ефективної роботи з дітьми з особливими освітніми потребами з ЗЗСО від кращих фахівців у галузі інклюзивної освіти.

Запрошуємо на сторінку нашого сайту “Методичні посібники з питань інклюзії”: https://cprpp.khm.gov.ua/metodychni-posibnyky-z-pytan-inkliuzii/

 

 

 


24.01.2022

Методичні посібники для вчителів початкових класів

Ми створили підбірку методичних посібників від авторів освітніх програм, які допоможуть вчителям початкових класів ефективно організувати освітній процес у 1-4 класах НУШ.

Запрошуємо на сторінку нашого сайту “НУШ. Методичний супровід” : https://cprpp.khm.gov.ua/profesijnyj-rozvytok-pedahohichnykh-pratsivnykiv/nush/metodychnyj-suprovid/

 


21.01.2022

“З перших уст”: Сертифікація вчителів: підсумки та перспективи

 


18.01.2022

Поговоримо про академічну доброчесність

Міжнародний центр академічної доброчесності визначає  академічну доброчесність як дотримання п’яти фундаментальних цінностей: чесності, довіри, справедливості, поваги, відповідальності та відваги до дій. Оскільки замало лише вірити у фундаментальні цінності. Їх потрібно відстоювати, навіть зіткнувшись із тиском з боку інших чи відмінними поглядами. А це вимагає цілеспрямованості, відданості та відваги.

Стаття 42 Закону України “Про освіту” визначає академічну доброчесність як сукупність етичних принципів та визначених законом правил, якими мають керуватися учасники освітнього процесу під час навчання, викладання та провадження наукової (творчої) діяльності з метою забезпечення довіри до результатів навчання та/або наукових (творчих) досягнень.

Пропонуємо підбірку корисних статей, які допоможуть вчителям, зокрема і у початковій школі, пояснити учням, що таке академічна доброчесніть та навіщо потрібно її дотримуватися.

Академічна доброчесність залежить від усіх учасників освітнього процесу.

Академічна доброчесність – як її пояснити учням та створити систему в школі.

Уроки доброчесності (курс для учнів 3-4 класів)

Чи потрібні вашій школі уроки доброчесності? Розповідають учителька й директорка школи.

Світлофор освітньої доброчесності (для освітян)

Бо не можна чи бо не чесно? Як у закордонних школах юорються зі списуванням та недоброчесністю.

10 правил, як працювати з академічною доброчесністю в школі. Думки педагогів.

Зрозуміло про академічну доброчесність. Інфографіка для школярів.

Довідник з академічної доброчесності для школярів.

Методичні вказівки для вчителів “Виховуємо академічну доброчесність в школі”

Робочий зошит “Виховуємо академічну доброчесність в школі”

Що таке академічна доброчесність? (відео)

Академічна доброчесність у школі (відео)

Роль оцінювання у формуванні академічно доброчесного середовища (відео)

Чесність починається з тебе… (соціальна відеореклама)

Академічна доброчесність (анімаційний ролик)

 


14.01.2022

Методична зустріч керівників методичних об’єднань вчителів початкових класів

 


11.01.2022

Сертифікація педагогічних працівників – 2022

Наказ МОН від 04.01.2022 №3 “Про деякі питання проведення сертифікації в 2022 році”.

Відповідно до цього наказу реєстрація вчителів початкових класів для проходження сертифікації здійснюється з 04 по 17 квітня 2022 року. А також визначено, що у 2022 році в сертифікації зможуть взяти участь до 2500 учителів початкових класів.

Ознайомитися з наказом можна за посиланням.

 


05.01.2022

Як правильно визначити рівні підтримки учнів з ООП

Міністерством освіти та науки України опубліковано методичні рекомендації для педагогічних працівників ЗЗСО, які покликані допомогти правильно визначити рівні підтримки для учнів з ООП в освітньому процесі.

Нагадаємо, що з 1 січня 2022 року набули чинності зміни до постанов Кабінету Міністрів України, які регулюють організацію інклюзивного навчання:

 

 • “Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо організації навчання осіб з особливими освітніми потребами” від 21 липня 2021 р.
 • “Порядок організації інклюзивного навчання у закладах загальної середньої освіти” від 15 вересня 2021 р. № 957.

Ознайомитися з Методичними рекомендаціями для ЗЗСО щодо визначення освітніх труднощів і рівня підтримки в освітньому процесі можна за цим посиланням.

 


30.12.2021

Як зміниться інклюзивне навчання у 2022 році – роз’яснення ДСЯО

Державна служба якості освіти опублікувала роз’яснення про те, як організувати інклюзивне навчання у 2022 році.

1 січня 2022 року набирають чинності зміни до постанов Кабінету Міністрів України, що регулюють організацію інклюзивного навчання:
 • “Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо організації навчання осіб з особливими освітніми потребами” від 21 липня 2021 р.
 • “Порядок організації інклюзивного навчання у закладах загальної середньої освіти” від 15 вересня 2021 р. № 957.

Нововведення посилюють співпрацю між закладами освіти та інклюзивно-ресурсними центрами (ІРЦ). Так, школи отримуватимуть більше підтримки й допомоги під час навчання дітей з особливими освітніми потребами.

Ознайомитися з роз’ясненням можна за цим посиланням.

 


29.12.2021

Порядок організації інклюзивного навчання в ЗЗСО

З 1 січня 2022 року набирає чинності новий Порядок організації інклюзивного навчання в закладах загальної середньої освіти, затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 15 вересня 2021 року №957.

Цим порядком затверджено нову форму індивідуальної програми розвитку, введено рівні підтримки в освітньому процесі для учнів з ООП,  які навчаються в інклюзивних класах, та встановлено правила надання підтримки.

 

Ознайомитися з документом:

ПОРЯДОК  організації інклюзивного навчання в ЗЗСО

 


22.12.2021

Три роки сертифікації вчителів: які результати й чи замінить вона атестацію

Цьогоріч закінчилося пілотування нової процедури з оцінювання професійних компетентностей учителів. Апробація сертифікації тривала з початку 2019 до закінчення 2021 року, і за цей час країна отримала понад 2,5 тисяч сертифікованих учителів початкової школи. Як усе відбувалося, з якими викликами довелося зіткнутися і яке майбутнє чекає на сертифікацію вчителів – у матеріалі “Нової української школи”.

Читати далі …

 


14.12.2021

Педагогіка партнерства в дії

Ухвалення концепції Нової української школи підняло поняття “педагогіка партнерства” на новий рівень у взаємодії між учасниками освітнього процесу.  Педагогіка партнерства (співробітництва) ґрунтується на принципах гуманізму і творчого підходу до розвитку особистості, в її основі – спілкування, взаємодія та співпраця між учителем, учнем та батьками.

Пропонуємо вам підбірку корисних статей до цієї теми:

 


10.12.2021

Як учителям підвищити цифрові компетентності

Цифрові компетентності – це базова річ, без якої неможливо уявити ефективну роботу сучасного вчителя. В умовах періодичних локдаунів і карантинів саме цифрові технології дають змогу не зупиняти навчання, а безпечно продовжувати його в дистанційному або змішаному форматі. Тому сьогодні цифрова грамотність для вчителя стає пріоритетом.

Читати далі …

 

 


01.12.2021

Просто про складне: поговоримо з дітьми про доброчесність

Ми хочемо жити в доброчесному суспільстві. Хочемо, аби нас лікували лікарі, які добре й наполегливо вчились. Аби нас захищали непідкупні, професійні та небайдужі правоохоронці. Щоби нас судили судді, які розуміють, що таке – служіння. Наші маршрутки, автобуси, поїзди і просто автівки водили ті, хто не купували права, а старанно вчилися кермувати транспортом.

Усе це – про доброчесність. Бо вона пронизує абсолютно всі сфери нашого життя. У доброчесному світі хочеться жити, але його дуже важко будувати”, – йдеться в посібнику курсу “Уроки доброчесності” для 3–4 класів від ГО “Смарт освіта”.

Читати далі…

 


26.11.2021

Марафон педагогічних ідей

22 листопада стартував Марафон педагогічних ідей, який об’єднав понад 800 освітян, які мали спільну мету – поділитися власним досвідом та зростати професійно.

З матеріалами спікерів професійної спільноти вчителів початкової школи можна ознайомитися у розділі “Досвід і практика нашої спільноти”

 

Програма підвищення кваліфікації (марафон)

Сертифікати спікерів Марафону

Сертифікати учасників 23.11.2021

Сертифікати учасників 25.11.2021

Сертифікати учасників 26.11.2021

 


16.11.2021

Ще раз про домашні завдання…

Задавати чи не задавати домашні завдання? Яким має бути їх обсяг, щоб закріпити навчальний матеріал і одночасно не перевтомлювати дитину? З переходом до НУШ це питання активно обговорюється як педагогами, так і батьками. Ми підготували для вас підбірку корисних статей, які допоможуть розібратися у цьому питанні.

 

 

 


11.11.2021

Вебінар “Освітня гейміфікація в НУШ”

Консультант ЦПРПП Бігус Ірина Миколаївна та вчитель початкових класів ліцею №15 ім.О.Співачука Симчук Валентина Петрівна провели спільний вебінар, під час якого висвітлили питання застосування елементів освітньої гейміфікації в умовах НУШ, зокрема, і під час дистанційного навчання.

 

 

Презентація до вебінару:

Коментар до презентації

Програма підвищення кваліфікації (вебінар)

Сертифікати учасників

 


05.11.2021

Оцінювання навчальних досягнень учнів початкових класів

У 2018-му році першачки України пішли до Нової української школи. Реформа освіти стосується різних аспектів шкільного життя, підходів до викладання та оцінювання. Зокрема, для учнів перших класів відійшли у минуле табелі, а звичні оцінки у вигляді абстрактних цифр замінили на конкретні критерії особистого розвитку, опанування компетентностей і навичок. Тепер батьки можуть дізнатись про успіхи своєї дитини зі “Свідоцтва досягнень”. Цей документ дає ширше розуміння поступу школяра і допомагає вчителю формувати індивідуальні підходи до кожного.

Читати далі…

 


28.10.2021

Вебінар ” Оцінювання  в НУШ” 

Спікерами  вебінару були консультант ЦПРПП  Ольга Олександрівна  Гуменюк  та учителі  НВК №2 міста Хмельницького Лариса  Степанівна  Покудіна  та Оксана Іванівна  Лісевич.   Під час онлайн зустрічі  було обговорено зміни підходів  до оцінювання  результатів навчання, що зазаначені в Концепції Нової Української школи,  принципи та цілі формувального оцінювння. Про практичні методи формувального  оцінювання  на уроках математики поділилася досвідом  Лариса Покудіна  та    про інструменти формувального оцінювання, що використовуються   на уроках в початкових класах  говорила  Оксана Лісевич.

Презентація до вебінару

 


21.10.2021

“Світ без насильства”

У  Хмельницькій обласній бібліотеці для дітей  імені Т.Г.Шевченка 21 жовтня 2021року відбулася спільна зустріч  з професійною спільнотою вчителів почашкової школи Хмельницької міської тереторіальної громади, консультантом ЦПРПП  Ольгою  Гуменюк  та  старшим інспектором відділу ювенальної превенції ГУНП в Хмельницькій області  Марією Миколаївною Баранюк. Було висвітлено  актуальну тему булінгу серед дітей та дорослих. Тренінгові  заняття, проведені працівником поліції, на реальних прикладах і шкільних ситуаціях  допомогли педагогам зрозуміти та усвідомити усю відповідальність  даної тематики.

https://www.facebook.com/1366852629996612/posts/5098319990183172

 


16.09.2021

Вебінар “НУШ: виклики для професійного розвитку педагогічних працівників”

Консультант ЦПРПП  Ольга Гуменюк   провела  вебінар, під час якого  було висвітлено такі питання: освіта дорослих та її складники, форми освіти, форми організації безперервного розвитку фахової освіти та кваліфікації педагогів; проаналізовано організації, що пропонують професійний розвиток учительства.

 

 

Презентація до вебінару

  Електронне звернення

  Якщо у Вас виникли запитання, скарги чи пропозиції, Ви можете заповнити форму нижче та отримати відповідь у зручному форматі!

  * — обов’язкові поля

  *

  *

  *

  *

  *

  *

  Дозволені файли у форматі jpg, jpeg, png, gif, pdf, doc, docx, ppt, pptx, які не перевищують розмір 2 Мб.

  Надсилаючи форму, Ви даєте згоду на обробку персональних даних

   Електронне звернення

   Якщо у Вас виникли запитання, скарги чи пропозиції, Ви можете заповнити форму нижче та отримати відповідь у зручному форматі!

   * — обов’язкові поля

   *

   *

   *

   *

   *

   *

   Дозволені файли у форматі jpg, jpeg, png, gif, pdf, doc, docx, ppt, pptx, які не перевищують розмір 2 Мб.

   Надсилаючи форму, Ви даєте згоду на обробку персональних даних