Сертифікація педагогічних працівників

Сертифікація педагогічних працівників відбувається відповідно до “Положення про сертифікацію педагогічних працівників”, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2018 р. №1190 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 24 грудня 2019 р. №1094) та передбачає ряд певних дій:

1. Підготовка до реєстрації

Щоб успішно зареєструватися для участі у сертифікації, педагогічному працівнику потрібно:

2. Реєстрація здійснюється на сайті УЦОЯО (у рубриці “Сертифікація педагогічних працівників”) та передбачає:

 • створення реєстраційної картки-заяви учасника
 • подання рекомендованим листом до відповідного регіонального Центру оцінювання якості освіти (для учасників з Хмельницької області – до Вінницького регіонального центру оцінювання якості освіти) комплекту реєстраційних документів (оформлена реєстраційна картка із власноруч написаною заявою, копії паспорта, ідентифікаційного коду або документів, що їх замінюють, довідка із закладу освіти)
 • за умови успішної реєстрації учасник отримує від регіонального центру рекомендованим листом  повідомлення із логіном та кодом доступу до Кабінету учасника сертифікації на сайті УЦОЯО.

3. Незалежне тестування

 • Незалежне тестування проводиться Українським центром оцінювання якості освіти відповідно до затвердженої програми (Програму незалежного тестування для учасників сертифікації – 2022 затверджено наказом МОН №294 від 05.04.2022). Регіональні центри проводять оцінювання фахових знань та умінь учасників сертифікації із застосуванням формату зовнішнього незалежного оцінювання.
 • У 2021 році учасники сертифікації, які за підсумками незалежного тестування набрали не менше,ніж 60% максимальної кількості балів, вважалися такими, що склали незалежне тестування та допускаються до участі в наступному етапі сертифікації.

4. Самооцінювання учасником сертифікації власної педагогічної майстерності

 • Учасник сертифікації створює та надсилає на електронну адресу, визначену та оприлюднену ДСЯО, заповнену анкету самооцінювання (форма та методика заповнення затверджується Державною службою якості освіти)
 • У випадку неподання результатів самооцінювання або подання їх з недотриманням строку чи форми, визначених Державною службою якості освіти, учасник сертифікації не допускається до подальшої участі в наступному етапі сертифікації)

5. Вивчення практичного досвіду роботи учасників сертифікації (експертне оцінювання професійних компетентностей)

 • Державна служба якості освіти формує експертну групу з незалежних освітніх експертів (не менше 2-х осіб), яка вивчає практичний досвід роботи учасника сертифікації
 • Відповідно до Методики експертного оцінювання професійних компетентностей учасників сертифікації вивчення практичного досвіду передбачає чотири складники: самопрезентація педагога, спостереження за навчальними заняттями, анкетування директора/заступника директора та керівника методичного об’єднання, інтерв’ю з вчителем)
 • У 2021 році вивчення практичного досвіду роботи учасників сертифікації  відбувалося в онлайн-форматі (з огляду на епідеміологічну ситуацію)

6. Визначення результатів сертифікації та отримання сертифікатів

 • Експертна комісія, до складу якої входять представники ДСЯО та громадськості приймає рішення щодо результатів сертифікації шляхом встановлення “порогового балу” (граничної кількості балів, необхідної для успішного проходження третього етапу сертифікації)
 • Сертифікат видається учасникам сертифікації, які за зазначеним показником набрали кількість балів, що дорівнює або перевищує граничну кількість балів.

З детальнішою інформацією щодо процедури сертифікації можна ознайомитися на сайті Державної служби якості освіти: https://sqe.gov.ua/diyalnist/sertifikaciya/

 


СЕРТИФІКАЦІЯ – 2023

У 2023 році Міністерство освіти і науки України планує поширити сертифікацію, окрім вчителів початкової школи, на інші категорії педагогічних працівників, розпочавши пілотування процедур для вчителів базової середньої освіти – мовно-літературної і математичної освітніх галузей.

Так, відповідно до наказу МОН у 2023 році участь у сертифікації зможуть взяти не лише вчителі початкової школи (не більше 1500), а й по 500 вчителів з математики і української мови та літератури, які забезпечують реалізацію нового Державного стандарту на першому циклі базової загальної середньої освіти.

Реєстрація вчителів початкової школи для проходження сертифікації триватиме з 30 січня по 13 лютого 2023 року й проходитиме у два етапи:

 • основний (30 січня–05 лютого) – у межах граничної кількості для кожного регіону;
 • додатковий (06–13 лютого) – у межах загальної граничної кількості.

Реєстрація вчителів математики та української мови і літератури триватиме упродовж 01–11 серпня:

 • основний етап (01–07 серпня) – у межах граничної кількості для кожного регіону;
 • додатковий етап (07–11 серпня) – у межах загальної граничної кількості.

Реєстрацію для проходження сертифікації буде припинено достроково якщо:

 • 1500  вчителів початкових класів сформують бланки реєстраційних карток-заяв;
 • 500 вчителів математики сформують картки-заяви;
 • 500 вчителів з української мови і літератури сформують картки-заяви.

Наказ МОН від 16.01.2023 р. №35 “Про деякі питання проведення сертифікації педагогічних працівників у 2023 році”

Наказ МОН від 27.02.2023 №208 «Про затвердження програм незалежного тестування фахових знань та вмінь учителів української мови і літератури та математики закладів загальної середньої освіти»

Наказ УЦОЯО від 27.01.2023 №9 «Про затвердження графіка проведення у 2023 році незалежного тестування фахових знань та вмінь учасників сертифікації»

Наказ УЦОЯО від 27.01.2023 № 8 «Про затвердження Правил проходження у 2023 році незалежного тестування фахових знань та вмінь учасників сертифікації»

 


СЕРТИФІКАЦІЯ – 2022

Сертифікація педагогічних працівників: змінено терміни реєстрації

30 березня Міністерстві освіти і науки України ухвалило рішення про зміну термінів реєстрації для проходження сертифікації педагогічних працівників:

Наказ МОН від 30 березня 2022 р. №278

Упродовж 1–15 серпня 2022 року включно триватиме реєстрація для проходження сертифікації й проводитиметься у два етапи:

 • основний етап (01–08 серпня) – у межах граничної кількості для кожного регіону
 • додатковий етап (09–15 серпня) – у межах загальної граничної кількості (2500 вчителів)

Реєстрацію вчителів початкових класів для проходження сертифікації у 2022 році достроково буде припинено в разі, якщо 2500 осіб сформують бланки реєстраційних карток-заяв.

Детальніше…

Сертифікація вчителів 2022: затверджено Програму незалежного тестування

Незалежне тестування є одним із трьох етапів сертифікації вчителів, що проводить Український центр оцінювання якості освіти. Зміст тесту визначається відповідною Програмою, яка затверджена Наказом МОН №294 від 05.04.2022 

Ознайомитися з Програмою незалежного тестування

Яким буде другий етап сертифікації педагогічних працівників?

Відповідно до Положення про сертифікацію педагогічних працівників другий етап сертифікації — самооцінювання педагогом власної педагогічної майстерності — не оцінюється експертами чи в будь-який інший спосіб.

Цей етап спрямований на аналіз власної педагогічної діяльності учасником сертифікації, його саморефлексію та проєктування професійного розвитку на основі отриманого результату опитування. Цей етап сертифікації педагогічних працівників є обов’язковим.

У 2022 році, з огляду на об’єктивні умови, планується зменшення питань в анкеті самооцінювання порівняно з 2021 роком та спрощення роботи з анкетою самооцінювання. Проте ці зміни не вплинуть на основну мету цього етапу сертифікації педагогічних працівників — допомогти учасникові сертифікації оцінити власну професійну діяльність через призму вимог професійного стандарту вчителя.

За матеріалами: https://sqe.gov.ua/yakoyu-bude-procedura-samoocinyuvannya-v/

Сертифікація-2022: затверджено зміст тесту, орієнтовний розподіл завдань і схему нарахування балів

ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА ТЕСТУ НЕЗАЛЕЖНОГО ТЕСТУВАННЯ

СХЕМА НАРАХУВАННЯ БАЛІВ ЗА ВИКОНАННЯ ЗАВДАНЬ ТЕСТУ НЕЗАЛЕЖНОГО ТЕСТУВАННЯ

Джерело: https://mon.gov.ua/ua/news/sertifikaciya-vchiteliv-2022-zatverdzheno-zmist-testu-oriyentovnij-rozpodil-zavdan-i-shemu-narahuvannya-baliv

Визначено терміни проведення незалежного тестування фахових знань та умінь учасників сертифікації-2022

МОН затвердило Календарний план організації незалежного тестування професійних компетентностей учасників сертифікації педагогічних працівників у 2022 році. Відповідно до цього плану незалежне тестування відбудеться 10 вересня 2022 року.

НАКАЗ МОН від 01.06.2022 №513 “Про організацію незалежного тестування професійних компетентностей учасників сертифікації педагогічних працівників у 2022 році”

 


ДОДАТКОВА ІНФОРМАЦІЯ ДЛЯ УЧАСНИКІВ СЕРТИФІКАЦІЇ:

  Електронне звернення

  Якщо у Вас виникли запитання, скарги чи пропозиції, Ви можете заповнити форму нижче та отримати відповідь у зручному форматі!

  * — обов’язкові поля

  *
  *
  *
  *
  *
  *

  Дозволені файли у форматі jpg, jpeg, png, gif, pdf, doc, docx, ppt, pptx, які не перевищують розмір 2 Мб.

  Надсилаючи форму, Ви даєте згоду на обробку персональних даних

   Електронне звернення

   Якщо у Вас виникли запитання, скарги чи пропозиції, Ви можете заповнити форму нижче та отримати відповідь у зручному форматі!

   * — обов’язкові поля

   *
   *
   *
   *
   *
   *

   Дозволені файли у форматі jpg, jpeg, png, gif, pdf, doc, docx, ppt, pptx, які не перевищують розмір 2 Мб.

   Надсилаючи форму, Ви даєте згоду на обробку персональних даних